Banyonuzdaki Kireç İle Doğal Yollarla Mücadele

Eğer banyonuzda kireç lekeleri varsa, bu lekelerden kurtulmak için size vereceğimiz bu basit yöntemleri uygulayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, her yerde bulabileceğiniz doğal ve ucuz birkaç ürün.
Banyonuzdaki Kireç İle Doğal Yollarla Mücadele

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Banyonuzda birçok yerde leke yapan kireç birikintileri kalsiyumdan oluşur. Alerjiniz yüzünden ya da pahalı olduğu için endüstriyel ürünler kullanmayı tercih etmiyorsanız, evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz doğal ürünlerle kireç lekelerinden kurtulmanız için size birkaç ipucu vereceğiz.

Bazı insanlar banyosunu pırıl pırıl tutmayı sever. Banyolar, hep suyla iç içe olduğu ve diğer odalar kadar havalandırılamadığı için çok çabuk kirlenir.

Bu yüzden temizlik ve hijyen takıntısı olan kişiler banyonun temizliğiyle her gün mücadele içindedir. Musluk, duş ve gözenekli yüzeylerde kireç oluşmaya başlamasıyla işler daha da kötü hale gelir. İşte bu kireçlerden kurtulmak için bazı ipuçları.

Kireçlenmeye Ne Sebep Olur?

Musluklardan akan su kalsiyum, demir ve magnezyum içerir. Bun mineraller genellikle suyun sıçradıkları yüzeylerde birikir. Banyoyu saran beyaz veya sarımsı lekeler de işte bu şekilde oluşur.

Mineral birikmesinin bir başka sonucu da banyonun belirli bölgelerinde görebileceğiniz paslanmalardır. Sudaki demir havayla temas edince oksitlenir ve lekeler bırakır.

Kireçlenmeden Kurtulmak İçin Doğal Tarifler

banyo fayanslarının temizliği

Temizlikte kullanılan birçok kimyasal ürünler olduğu gibi kireçleri yok etmek için de birçok ürün vardır. Ancak, daha az aşındırıcı, sağlığa daha az zararı olan ve ucuz bazı doğal alternatifler de bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

1. Karbonat ve Sirke veya Limon Suyu

Bu basit malzemeler ve bir sünger ile lavabonuzdaki kireç lekelerini anında yok edebilirsiniz. Sadece bu adımları izleyin:

  • Süngeri ıslatın ve karbonatı üzerine dökün.
  • Tüm kireçleri çıkarana kadar bu süngerle kirli yüzeyleri temizleyin.
  • Süngeri yıkadıktan sonra yüzeylerde kalan karbonat kalıntılarını almak için tekrar temizleyin.
  • Musluk köşelerindeki lekelerden kurtulmak için sirke sıkarak ya da taze sıkılmış limon suyunu bir kağıt havluya dökerek bu yüzeyleri temizleyebilirsiniz.
  • Kağıt havluyu lekeli yüzeylere sarıp bir gece bekletin.
  • Ertesi günün sabahında ise kalan lekeleri süngerle temizleyin.
  • Aynı işlemi fayanslar için de uygulayabilirsiniz.

Karbonat yüzeylere zarar vermeden temizler. Dahası, tıpkı sirke ve limon gibi, toksik kimyasallar içermediği halde bakterileri öldürür. Ancak sirke ile limonu alüminyum temizlemek için kullanmayın çünkü bu maddede aşındırıcı etkisi vardır.

2. Tuvaletinizi Sirkeyle Temizleyin

Banyolarda en çok bakterinin biriktiği yer tuvalettir. Bu yüzden, bakterilerin sebep olabileceği hastalıkların yayılmasını önlemek için tuvaleti düzenli olarak temizlemek çok önemlidir. Tuvaletinizdeki lekeleri çıkarmak istiyorsanız işte size etkili bir yol. Bu sefer limon suyu ya da sirkenin özelliklerini kullanacağız.

Bazıları, kullanılan malzemeler daha iyi nüfuz edebilsin diye temizlik yapmadan önce tuvaletin suyunu çektirir. Ancak şimdi böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Bu iki malzemeleden herhangi birini döktükten sonra birkaç saat bekletmeniz yeterli olacaktır.

Eğer inatçı lekelerle baş etmeye çalışıyorsanız bir bezle de ovalayabilirsiniz. Ayrıca aynı işlemi tekrar uygulamanız da gerekebilir.

Eğer bu da işe yaramazsa ponza taşı kullanabilirsiniz. Bu şekilde lekeleri çıkarmak daha kolay olacaktır. Ancak porseleni parçalayabileceği için kuru halde kullanmamalısınız. Tuvaleti sabırla ovalamaya devam edin ve işte problem çözüldü.

3. Tuvaleti Asitli İçeceklerle Temizleyin

asitli içeceklerle tuvaleti temizlemek

İster inanın ister inanmayın ama tuvaleti kola gibi asitli bir içecekle temizlemek mümkündür. Bu talimatları uygulayarak kendiniz deneyebilirsiniz:

  • Sifonu çekin ki tuvaletin içindeki su mümkün olduğunca temiz olsun.
  • Bir kutu içeceği tuvalete dökün ve yarım saat bekletin.
  • Daha sonra tuvalet fırçasıyla temizleyip su tamamen berraklaşana kadar ara sıra sifonu çekin.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Banyonuzu Dezenfekte Etmek İçin En İyi Yollar

4. Aynaların Üstündeki Lekeleri Çıkarın

Banyodaki aynalara su sıçrayabilir ve lekeler oluşturabilir. Ancak bu lekeleri çıkarmak oldukça kolaydır.

Tek yapmanız gereken sirkeyi suyla karıştırarak (dört ölçek suya bir ölçek sirke şeklinde) aynalarınıza sıkabilirsiniz. Sildikten sonra beyaz lekelerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Kireçlenmeyi Önlemek

Musluk ve fayanslardaki kireçlenmeyi önlemek de mümkündür. Bu lekelerin oluşumunu önlemek için suyunuzdaki mineralleri filtre kullanarak süzebilir ve banyonuzu her gün temizleyebilirsiniz.

Evinizi temiz tutmak kolay bir iş olmasa da yapılması gereken bir görevdir. Bu teknikleri kullanarak banyonuzu kireçlerden arındırır ve daha sonra bu bölgeleri kuru tutmaya özen gösterirseniz, banyonuzu temiz tutmanız mümkün olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Mutfak ve Banyodaki Kokuyu Engellemek İçin İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutfak ve Banyodaki Kokuyu Engellemek İçin İpuçları

Mutfak ve banyodaki kötü kokuyu engellemek, hanımların bir numaralı önceliğidir. Ne var ki bunun için yalnızca evinizi düzenli olarak temizlemek ye...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.