Etkili Bir Şekilde Tuvalet Temizliği için İpuçları

Tuvaleti sık sık temizlemek sağlığımız için çok önemlidir. Kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerle tuvaletinizi etkili bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi öğrenin
Etkili Bir Şekilde Tuvalet Temizliği için İpuçları

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Tuvalet temizliği bazen can sıkıcı bir görev olabilir. Temizliğe ayırmamız gereken zamanın dışında aldığımız sonuçların çoğu zaman gösterdiğimiz çabaya değmediğini görürüz. Ancak, bu muhtemelen doğru yöntemleri kullanmadığınız için böyle olmuştur.

Güçlü kimyasallar tuvalet temizliği için en iyi seçenek değildir, ne de olsa çoğu zararlı maddelerle doludur. Temizlik yaparken bu maddeler uçarak havaya karışır ve sağlığınızı etkileyebilir. Bu yüzden daha az sert kimyasallar içeren ürünleri tercih etmenin yanı sıra bunları kullanırken gerekli önlemleri de almanız gerekir.

Ancak, tamamen güvenli bazı doğal yöntemler de vardır. En iyi tarafı da bunların oldukça etkili olmasıdır. Bu sebeple, muhteşem sonuçlar almak için doğal yöntemlere geçme zahmetine değer.

Tuvalet temizliği: klozetten başlayın

klozet temizliği

Tuvalet bakterilerin en fazla biriktiği yerdir. Bu yüzden günlük olarak temizlenmelidir. Eğer bunu yapmaya vaktiniz yoksa en azından her gün klozete biraz tuvalet temizleyicisi fışkırtabilirsiniz.

Klozetin iç kısmı klor içeren bir dezenfektan ile temizlenmelidir. Bunu yaparken yüz maskesi takmak ve eldiven giymek çok önemlidir. Tek yapmanız gereken klozetin içine biraz dezenfektan döküp etki etmesi için birkaç dakika boyunca bekletmektir. Daha sonra bir fırça yardımıyla ovalayın ve sifonu çekin.

Eğer lekeler ya da başka birikintiler varsa kullanılacak en iyi şey sıvı sirkedir. Eşit ölçüde su ile sirkeyi karıştırın ve daha sonra gereken yerlere dökün. 10 dakika boyunca nüfuz etmesini bekleyin ve sifonu çekin.

Aynı etkiyi elde etmek için ayrıca kola da kullanabilirsiniz. Sadece klozete dökün ve 30 dakika beklettikten sonra ovalayın. Daha sonra bu işlemi tekrar edin. Bu tür içecekler boruların temizlenmesine de yardımcı olur.

Küvet ve lavabo

Küvet de lekelerin ve kalıntıların biriktiği bir başka yerdir. Sirke bu durum için de son derece etkili bir öneridir. Lekelerin üzerine sünger ile uygulayın ve birkaç dakika etki etmesini bekledikten sonra suyla yıkayın. Bunun yanı sıra sirkeyle ıslatılmış kağıt havlu da kullanabilirsiniz.

Lekelerin üzerine koyup 15 dakika bekletin ve aldıktan sonra suyla yıkayın. Lavaboda ise musluklar ile gidere özellikle dikkat etmeniz gerekir. En iyisi bir fırça kullanmak olacaktır. Bu kısımları haftada en az bir defa içten dışa iyice temizleyin. Böylece hiçbir zaman tıkanıklık yaşamazsınız.

Duş ve fayanslar

fayans temizliği

Duşta yaşanan başlıca güçlük kalsiyum ya da kireç tortusunun birikmesidir. Bu durumda cevap yine sirkedir. Sadece eşit miktarda su ile sirkeyi bir sprey şişesine koyun. Daha sonra duşun tüm metal kısımlarına bu karışımı sıkın. Son olarak, kuru bir bezle tüm yüzeyleri temizleyin.

Aynı karışımı fayanslar için de kullanabilirsiniz. Tuz, kireç ya da leke olan yerlere karışımı sıkın ve 5 dakika beklettikten sonra temizleyin. Bazen fayansların arası beyaz olmak yerine kirli bir görüntüye sahiptir. Bunun sebebi tozların ve kirlerin bu kısımlarda birikmiş olmasıdır.

Fayans aralarını temizlemek için verebileceğimiz en iyi tavsiye potasyum hidroksit ile suyu karıştırmaktır. Eşit miktarda karıştırın ve fayans aralarını bir diş fırçası yardımıyla temzileyin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karbonatla Ev Temizlemenin 12 Yolu

Tuvaletteki küfleri temizlemek

tuvaleti temizleyen kadın

Tuvalet temizliği sırasında yerler, kapı ve köşeler gibi birçok farklı bölgede birikebilen küfleri de unutmayın. Bunun için en iyi çözüm olarak eşit ölçülerde çamaşır suyu, ılık su ve sabun karışımı kullanın.

Bu karışımı sprey şişesine döktükten sonra küflenme gördüğünüz her alana sıkın. Daha sonra eski bir havlu geçirdiğiniz bir süpürge yardımıyla bu bölgeleri temizleyin. Eğer halıda küf gördüyseniz bu karışımı üzerine dökün, birkaç dakika bekletin ve iyice ovalayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.