Evde Kendi Koku Giderici Tuvalet Tabletinizi Yapın

Kötü kokuları nötralize etmesinin yanı sıra, bu koku giderici tuvalet tabletleri tuvaletinizdeki her çeşit bakterinin önüne geçmenizi sağlayacak ve siz de bunun için kimyasal ürünlere tonlarca para harcamak zorunda kalmamış olacaksınız.
Evde Kendi Koku Giderici Tuvalet Tabletinizi Yapın

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Koku giderici tuvalet tabletleri kötü kokan bir tuvalete karşı en etkili ve ekonomik çözümlerden biri olmasının yanında tuvaletinizi ferah ve hoş kokulu bırakmakta da etkililer.

Sadece biraz hayal gücü, sabır ve dikkat ile kendi kendinize evde yapabileceğiniz doğal ürünler ilginizi çekiyorsa, su tesisatınızı sterilize edecek ve tuvaletinizi dezenfekte edecek bu küçük tabletleri deneyebilirsiniz.

Evde yapım sırasında kullanacağımız tüm malzemelerin ekolojik ve çevre için güvenli olmasına dikkat ettik. Ayrıca temizlik ürünlerinden ne kadar çok para tasarruf edeceğinizi de yeniden hatırlatmak isteriz.

O zaman hadi denemeye başlıyoruz.

Kötü kokan tuvaletler için koku giderici tabletler

Öncelikle, tuvaletlerden gelen kötü kokuların birden fazla sebebi olabileceğini bilmelisiniz. İşte aşağıda bu sebeplerden bazıları:

 • Taban ile klozet arasında kullanılan yalıtımın mevcut durumu. Bazen, eğer kaliteli bir yalıtım malzemesi kullanılmaz ise bu malzeme çatlayabilir ve kokunun geçiş yapmasına sebep olabilir.
 • Klozet su tankının içine yerleştirilmiş olan menteşeli kanatçık dikkat etmemiz gereken diğer bir unsurdur.
 • Oluk ve gideri kontrol etmekte de fayda var. Bazen, aslında akıp gitmesi gereken su, giderin içinde kalabilmekte ve bu da kötü kokulara sebep olabilmektedir.

Banyo ve tuvalette kötü kokularla mücadele ederken, su tesisatını şöyle bir gözden geçirmek hiç de kötü bir fikir değildir. Daha sonraları evimizi daha sağlıklı ve temiz tutmak için bu küçük ev yapımı yöntemin avantajlarından yararlanabiliriz.

Koku giderici tuvalet tabletleri nasıl yapılır?

Hedefimiz çok açık: etkili, çevre için sağlıklı ve güvenli, ucuz ve yapması kolay bir ürün.

Hepimiz artık biliyoruz ki deterjan, sabun gibi temizlik ürünlerinin büyük bir çoğunluğu zararlı kimyasallar içermekte ki bu kimyasallar sadece çevreye değil aynı zamanda genel olarak bizim sağlığımıza da zarar vermektedir.

Koku giderici bu tuvalet tabletlerinin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Bu tabletler çocuklara sanki birer lokummuş ya da şekermiş gibi görünebilir. Onun için bu tabletleri onların bu meraklı küçük ellerinden uzakta tutmakta fayda var.

süslü tuvalet tabletleri

İçindekiler

 • 1 kase karbonat
 • 6 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 ½ yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1 ½ yemek kaşığı oksijenli su
 • 2 yemek kaşığı çay çiçeği yağı
tablet hazırlığı

Hazırlanışı

 • Öncelikle, tüm malzemeleri birbirine karıştırabileceğimiz orta büyüklükte plastik bir kaba ihtiyacımız var.
 • Karbonatı kaba ekleyerek başlıyoruz. İçindeki yumruları ezip toz haline getirmek için çatal ile karıştırıyoruz. (Karbonat, tuvalet ve boruları etkili bir şekilde dezenfekte edecektir.)
 • Sonra, limon suyunu ekliyoruz. Limonda bulunan sitrik asit, ev için kullanım alanı çok geniş ve güçlü bir temizleyicidir.
 • Daha sonraki adım çok basit: Beyaz sirkeyi ilave ediyoruz. Bu karışım ortamı hızlıca dezenfekte edecek ve kötü kokuları nötralize edecek.

Bu aşamada amacımız karışımdaki tüm malzemeleri olabildiğince düzgün bir şekilde karıştırmak ve sonrasında onlara uygun şekiller vermek (fotoğraflarda örnekler bulunmakta).

 • Şimdi de oksijenli suyu ekleyeceğiz. Bu aşamada dikkatli olmamız gerekir. Amaç her seferinde küçük bir miktar eklemek (damla damla, tek seferde hepsi birden değil), çünkü reaksiyona sebep olabilir.
 • Yapacağımız son şey de yağımızı eklemek. Bu karışım için biz çay çiçeği yağı kullanacağız çünkü içeriğinde doğal dezenfektan ve antimikrobiyal özellikler bulunuyor. Fakat siz istediğiniz bir yağı burada kullanabilirsiniz.
 • Tüm malzemelerimizi olabildiğince tam ve düzgün bir şekilde karıştırdıktan sonra yapabileceğimiz iki şey var:
  • Ölçü kaşığı ile karışım üzerine baskı uygulayıp sıkıştırarak küçük tabletler oluşturmak.
  • Kalıplar kullanarak karışımdan kalp, yıldız gibi havalı şekiller elde etmek.
 • Tabletlerimize istediğimiz şekilleri verdikten sonra, onları bir gece boyunca kurumaya bırakıyoruz ki verdiğimiz sıkı şekilleri koruyabilsinler.
kar şeklinde tablet

Bir gece boyunca kuruduktan sonra tabletler artık kullanıma hazır.

 • Kullanmak için tek yapmanız gereken tabletlerden bir tanesini tuvalete bırakmak ve sifonu çekmek. Bu birleşim tuvalet borularınız üzerinde çalışmaya başladığı anda anında ferah, güzel ve hoş bir koku fark edeceksiniz. Ve bu etki 3 güne kadar sürecek.

Artık denemeye hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.