Doğa Dostu Sürdürülebilir Bir Ev için İpuçları

Hepimiz çocuklarımıza ve torunlarımıza doğa dostu güzel bir gezegen bırakmak istiyoruz. Onların geleceği için miras bırakılmış, çeşitlilikle dolu bir dünya…

Dünyanın yeşil akciğerlerinin varlığını sürdürebileceği ve uyum içinde bulunduğu kirlilikten arınmış bir yer…

Bu amaca ulaşmak ve yaklaşan çevresel felaketten sakınmak için uygulanan politikaların değiştirilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Böylece dünya güçleri kontrol altına alınacak ve karbon emisyonu ya da kimyasal atıklar gibi sorunlara karşı konulabilecek.

Ancak bizim de kendi başımıza yapmamız gereken  küçük ve kişisel girişimler bulunmakta. Siz de günlük hayatınızda çok da fark edilmeyen değişiklikler yaparak daha sürdürülebilir bir ev yaratabilir ve bütün gezegenin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Peki bu küçük ipuçlarını uygulamaya neden bugünden itibaren başlamıyoruz?

1. Klima ve ısıtıcıların kullanılması

Eğer evinizde merkezi ısıtma veya soğutucu bir ekipman bulunuyorsa bunları bilgece kullanmak oldukça önemlidir. Bu sayede sadece gezegenimizin geleceğini korumakla kalmayacak, aylık elektrik faturanızdan da büyük tasarruf ettiğinizi göreceksiniz:

  • Mesela kış boyunca sıcaklığı yaklaşık 21°C‘ye ayarlayabilirsiniz.
  • Yazın ise bu değeri yaklaşık 24°C civarında tutabilirsiniz.
  • Peki su ısıtıcınızı hangi ısı derecesinde tutmalısınız? Sadece 38°C civarında bir ısı değeri yeterli olacaktır.
  • Daha aşağıda veya yukarıda ayarladığınız herhangi bir sıcaklık derecesi, sizi temin ederiz ki karşılık olarak faturanızda size yansıyacaktır. Bu çevreye olan katkınıza da etki edecektir.

2. Biraz daha doğal esinti ve güneş ışığına neden hayır diyelim?

temiz hava
Bir ev sahibi için yenilenebilir kaynakları kullanmak ve bunları evlerine adapte edebilmek için fazlasıyla para harcamak her zaman mümkün değildir. Pencerelerimizi ve terasımızı değiştirmek ya da bir güneş paneli oluşturmak bütünüyle karşılayabileceğimiz şeyler olmayabilir.

Elbette ki bu sayede uzun dönemde faturalarınızdan oldukça fazla tasarrufta bulunabilirsiniz, ancak peşin ödemek için ücretleri oldukça yüksek. Siz de bu tarz bir yatırımın altına giremeyecek durumda iseniz, işte size birkaç küçük öneri:

  • Gün ışığından faydalanın.
  • Duvarlarınızı ışığı yansıtacak renklerde boyayın.
  • Evinizdeki pencereleri açarak doğal esintilerin keyfini çıkarın. Bu sağlığınız için de çok daha iyi!

3. Mutfağınıza küçük değişiklikler yapın
yeşil ev

Tasarruf etmek ve daha doğa dostu bir eve sahip olmak için uygulayabileceğiniz en basit hileler mutfakta yaptıklarınızdır.

İşte size birkaç örnek:

  • Zamandan, enerjiden ve zorlukla kazandığınız paradan tasarruf etmek için mümkün olduğunca düdüklü tencere kullanın.
  • Eğer fırın kullanmanız gerekiyorsa kapağını çok sık açmamaya özen gösterin. Ve sıcaklığı her seferinde 10 °C daha az olacak şekilde ayarlayın.
  • Eğer buzunu çözmek istediğiniz bir şey varsa mikrodalgayı kullanın. Çözülmesini istediğiniz şey balıksa onu bir kase suyun içine koymayı deneyebilirsiniz. Çözeceğiniz yiyecekleri yemek pişirmeye başlamadan birkaç saat önce buzluktan çıkarın. İşin sırrı önceden planlamada. Buna değdiğini göreceksiniz!

4. Cihazlarınızı uyku modunda bırakmayın

Acaba siz bu suçu kaç kez işlediniz?  TV’yi kırmızı ışık yanar şekilde uyku modunda bırakmayı, ya da bilgisayarı, müzik setini… Peki ya telefonunuzu şarjda bıraktığınız bütün o geceler ya da evde olmadığınız zamanlarda açık bıraktığınız Wi-fi?

Bunları binlerce kez yaptığınıza hiç şüphe yok, ve tabii ki bu küçük giderler de faturalarınıza eklenmeye devam ediyorlar. Milyonlarca insan aynı hataları yapmaya devam ettikçe, bu bir yandan gezegenimize de zarar veriyor.

Son olarak hiç de önemsiz olmayan bir şey daha, bunun cihazlarınızın ömrünü kısaltabileceğini unutmayın.

5. Tasarruf ampullerine “evet” deyin

Bahsettiğimiz floresan LED ampuller ve evet biliyoruz çok pahalılar. Ancak diğerlerinden sekiz kat daha uzun ömürlüler ve alışılagelmiş ampullerden %80 daha az enerji tüketiyorlar. Öyleyse… neden değiştirmiyoruz?

6. Enerji verimli aletler kullanın

kirli fırınSizin de muhtemelen bildiğiniz gibi son yıllarda marketlerde enerji sınıfı A++ ve A+++ olan aletler belirmeye başladı. Peki bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bu, bahsedilen ürünün A sınıfı cihazlardan %70’e kadar daha az oranda enerji tükettiği anlamına geliyor.

Eşyalarınızı değiştireceğinizde enerji verimi daha yüksek olanları tercih etmenizde her zaman fayda var. Bu belki küçük bir değişiklik ama herkesin yaptığını düşünürsek aslında gezegenimiz ve tabii ki daha doğa dostu bir ev için muazzam bir iyilik olabilir.

7. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tamamen doldurmadan çalıştırmayın

Bazıları sadece bir havlu ya da pijama için çamaşır makinesi kullanıyorlar. Aslında basitçe bir tam dolu makine çamaşır yıkayabilecekleri halde, bir gün içinde 3 ayrı seferde tam da dolu olmayan çamaşır makinelerini çalıştırıyorlar.

Önerimiz; özellikle ön yıkama yapmaktan kaçının ve mümkün olduğunca soğuk su ile yıkamayı tercih edin. Bu sayede faturanızdan büyük tasarruf edeceksiniz!

Aynı talimatlar bulaşık makinesi için de geçerli. Bu oldukça masraflı ev aletini, tabaklar ve cam malzemelerinizle tam olarak dolana kadar biraz beklemenize değer.

8. Evinizin iyi bir yalıtıma sahip olduğundan emin olun

Soğuk havanın içeriye gizlice sokulmasını ısı yalıtımı ve kalafatlama ile önleyerek pencerelerinizi mühürleyin. Çift camlı pencere taktırmak ya da tente, panjur ve benzeri aparatları doğru kullanmak; klima veya ısıtıcıyı açmaktan kaçınma konusunda size yardımcı olacaktır.

Bazen bu küçücük değişiklikler, konu ay sonu faturanıza geldiğinde büyük tasarruflara dönüşebilir.