“Evet” ya da “Hayır” Diyebilecek Kadar Cesur Olun

Kendimize iyi davranmazsak, başkaları da bize iyi davranmayacaktır. Bu nedenle fikirlerimizi cesurca ifade etmeli ve bizi rahatsız eden şeyleri her zaman söyleyebilmeliyiz.
“Evet” ya da “Hayır” Diyebilecek Kadar Cesur Olun

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Yargılanma ya da reddedilme korkusu olmadan yaşamak, bir gün içerisinde değiştirebileceğimiz bir şey değildir. Düşüncelerimiz yüzünden damga yemekten, olduğumuz kişi ve yaptığımız seçimler yüzünden reddedilmekten korkarız. İster inanın ister inanmayın, kendinizi suçlu hissetmeden ve korkmadan, “Evet.” ya da “Hayır.” diyebildiğiniz zamanlar gelecek.

Kendi inandıklarımızdan daha kötü bir korku yoktur, bunu asla unutmamalıyız. Bazı korkularımız yüzünden davranışlarımızı sınırlarız, güvensizliklerimiz ve takıntılarımız vardır. Ancak bunların bizi çok kötü etkileyen korkular olduğunu asla unutmamamız gerekir.

Kendimizi tüm bu korkulardan özgürleştirmek, rahatsız edici, yıpranmış eski bir yılan derisini kaldırmak gibidir. Korkudan cesaret üretmek, şüphesiz hayatınızda yapabileceğiniz en iyi eylem olacaktır.

Bugünkü yazımızda, sizi bu konu hakkında düşünmeye davet ediyoruz. Böylece hissettiğimiz şey ile yaptığımız şey arasındaki benzerliğe dayanarak cesaretinizi toplayabilir ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Korkusuz yaşamanın, tereddüt etmeden evet ya da hayır demenin anahtarları

Hepimizin farklı değerleri ve inanç sistemleri vardır ve bunlar bulunduğumuz ortama göre değişiklik gösterir. Örneğin, evimiz ve ailemiz bizim birincil sosyal sistemimiz olma eğilimindedir. Bu durum, seçeneklerimizi ve kişisel ihtiyaçlarımızı kısıtlamaktadır.

  • Bazı şeyleri söylerken ya da yaparken, başkalarının olası reaksiyonundan korkarsınız.
  • Hayatınızda yaptığınız seçimler yüzünden ailenizi hayal kırıklığına uğratmaktan çekinirsiniz.
  • Başkalarının sizinle ilgili beklentilerini yerine getirmezseniz üzülürsünüz.

Gördüğümüz gibi, bunların hepsi, birçoğumuzun mutlaka hayatının bir noktasında başına gelmiş şeylerdir. Bunlar, asla olmaması gereken şeylerdir.

Kendimizi ihmal edip, sadece başkalarına hizmet ettiğimiz uç bir noktaya asla gelmemeliyiz.

ağaçların üzerinde duran bir kadın

Korkmadan yaşamak için aşağıdaki basit önerileri aklınızın bir köşesine yazmanızı öneriyoruz. Bu, iç hisleriniz konusunda daha dikkatli ve dürüst olmanıza yardımcı olacaktır.

Evet ya da hayır derken tereddüt yaşamak – “Hayır” demek isterken “evet” demek

Bunu neden yapıyoruz? Birisi yardım etmeniz için sizi evine çağırabilir, bir projeye katılmanız istenebilir ya da arkadaşlarınız sizi dışarı çıkmaya davet edebilir. İstemediğiniz halde bunlara “Tamam.” diyorsunuz.

  • Bazen bir şeyi yapmayı, karşımızdaki kişiyi sevdiğimizden kabul ediyoruz. İnsanları kırmaktan, dostumuzu ihmal etmekten ya da “Hayır.” diyerek karşımızdaki kişiyi gücendirmekten korkuyoruz.
  • Bir grubun parçası olmak istediğimizde “Evet.” de diyebilmeliyiz. Bu bizi bir yere dahil hissettirerek, reddedilmişlik hissinin oluşmasını engeller.
  • Bu tür davranışlar çaresizliğe neden olur. Kendimiz gibi davranmayız. Her zaman “Evet.” demek, başkalarının bizi kendine güvenen ve kendi ihtiyaçları olan bireyler olarak görmesini engeller.

İster inanın ister inanmayın, arada bir teklifleri reddetmek, iyi bir denge kurmamızı sağlar.

ışığa bakan kadın

İlerleme gösterin: Suçluluk hissetmeden “hayır” deyin

“Hayır.” demenin faydalarını açıklamak için küçük bir görselleştirme çalışması yapacağız. Şimdi zamanda geriye giderek, kendi isteklerimizin tam aksi hareket ettiğimiz durumlara gideceğiz. Aşağıda, neden suçsuz hissetmeden “Hayır.” diyebileceğinizi anlamanız için basit örnekler vereceğiz:

Ona kararımı söylediğimde, kendimi kararlı ve cesur davranırken hayal ediyorum. Sana “Hayır.” diyorum çünkü isteğin bencilce. Ayrıca, bana iyi davranmanın sebebi çıkarlarını düşünmek.

  • Ayrıca, eşimin bana “Bana bir iyilik yapar mısın?” diye sorduğu anları da düşünerek, bu isteklerine “Hayır.” cevabı verdiğimi hayal ediyorum.

Şimdi daha mantıklı olduğumu hayal ediyorum. Doğru bulmadığım şeyleri reddettiğimi, sorumluluklarımı yerine getirdiğimi biliyorum. Çift olmanın, bir takım oyunu olduğunu ve birbirine saygı duymak olduğunu düşünüyorum.

dans eden kadın

Korkusuzca “evet” diyebilme ihtiyacı

İstediğimizde ve kendimizi doğrulamanın bir yolu olarak “Evet.” diyebilmek de önemli bir şeydir. Doğrudan kalbinizden gelen her onaylama, başkalarına kim olduğunuzu göstermeyeyardımcı olur ve böylece insanlar sizi daha iyi tanırlar.

  • Düşlerime ve hedeflerime korkmadan “Evet.” diyeceğim.
  • Birçok kişi benim “Evet.”imi beğenmeyebilir, ancak bunu anlıyorum. Tüm fikirlerim, arzularım ve seçimlerimle olduğum şekilde beni kabul edenler, kabul etmeye devam edecek çünkü bana saygı duyuyorlar ve olduğum gibi olmamı istiyorlar.

Bugünden başlayarak, korkmadan “Evet.” diyeceğim ve hayatımda bir denge kurabilmek için kendimi suçlu hissetmeden hissetmeden “Hayır.” diyeceğim. Bir arada yaşamak, birbirimize olduğumuz şekilde saygı duymamızı gerektirir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.