Ulaşılması Zor Yerleri Temizlemek için 7 Yol

Temizlik için öneriler mi arıyorsunuz? Ulaşılması zor yerleri temizlemek ve tüm evinizi tertemiz ve tozsuz tutmak için bazı faydalı ipuçlarını bugünkü yazımızda öğrenin.
Ulaşılması Zor Yerleri Temizlemek için 7 Yol

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Ev temizlemek her zaman kolay değildir. Evinizde ulaşılması oldukça zor olan alanlar vardır; bu durum da oraları temizlemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Bugünkü yazıda, evinizde ulaşılması zor yerleri temizlemek için işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

Evde Ulaşılması Zor Yerleri Temizlemek

1. Duvarlarınızı ıslak bir bezle temizleyin

duvar kenarlarını temizlemek

Evinizde ulaşılması zor yerlerden biri olan duvarları doğru malzemeyi kullanarak iki ayda bir temizlemeniz gerekir. Temizliği doğru bir şekilde yapabilmek için doğru malzemeleri seçmek çok önemlidir. Malzemeyi sonrasında su ile ıslatın; çünkü bu şekilde duvarları gerçekten temizleyebilirsiniz.

Gerçekten çok iyi temizleyecek bir çözüm arıyorsanız, su en ideal seçenektir. Su, tozun %90’ını yok edebilir. Duvarlarınızı ıslak bir bezle temizlemek için, duvarın dört bir köşesine ulaşmasını sağlayan bir sopaya tutturulmuş nemli bir bez kullanın.

2. Evinizi dip köşe temizleyin

Temizlik yaparken belirli bir yöntem kullanmanız gerekir. Sonuçta, kendi bildiğinizden daha etkili yöntemler mutlaka olacaktır. Bütün evi baştan sonra, köşe bucak temizlemek her zaman en iyi yöntemdir. Böylece, bir yüzeydeki tozun diğer bölgelere yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Buna ek olarak, evinizi detaylı bir şekilde temizlediğinizde, temizliğin sonu gelmez bir döngüye girmesine gerek kalmayacaktır. Daha hızlı ve etkili bir temizlik için evi baştan sona temizlemek oldukça önemlidir.

3. Filtreleri ve hava boşluklarını da temizleyin

ellerinde eldivenle temizlik yapan kadın

Bu alanların her zaman temiz olması önemlidir; çünkü bu bölgeler temiz değilse, siz ne kadar temizlik yaparsanız yapın evinizde daima toz olacaktır. Bunun nedeni bu yerlerde bir sürü toz birikmesidir.

Marketlerde ve temizlik mağazalarında ulaşılması zor yerleri temizlemek için daha küçük, özel fırçalar ve spesifik malzemeler gibi gerekli araçları ve ürünleri bulabilirsiniz.

4. Halılarınızı temizleyin

Temiz halılara sahip olmanın en iyi yolu, en az ayda bir kere buharla temizlemektir. Buna ek olarak, her hafta halılarınızı elektrikli süpürgeyle temizlemeniz gerekir. Bu hareket, halıları ev tozu akarlarının gelişimi için mükemmel bir yer olmaktan çıkaracaktır.

Eğer yeni bir halı satın alacaksanız ya da eski halılarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, sentetik olmayan kumaşlardan yapılmış modelleri seçmeye çalışmak en iyisi olacaktır; çünkü bu kumaşlar daha az toz çeker.

5. Islak mendil en büyük yardımcınızdır

Islak mendiller temizlik yaparken size çok yardımcı olabilir. Hem neredeyse her yüzeydeki tozu çıkarmak hem de kirlenen kıyafetleri temizlemek için oldukça ideallerdir. En iyi yanı, lekeleri gidermeleri ve başarılı bir şekilde temizlemeleridir.

Bunun yanı sıra, bilgisayar ekranınızı temizlemek için de ıslak mendili kullanabilirsiniz. Bir şey silmeniz gerektiğinde ıslak mendili gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

6. Elektrik süpürgenizin her yere ulaştığından emin olun

elektrik süpürgesiyle evi süpürmek

Elektrikli süpürge, kapsamlı bir ev temizliği yaparken kesinlikle kullanılması gereken araçlardan biridir. Bununla birlikte, elbette her yere ulaşmak her zaman mümkün olmayacaktır.

Yine de bu basit ipucunu kullandığınızda zor yerlere ulaşmak çok daha kolay olacaktır: Elektrikli süpürgenize bir rulo tuvalet kağıdı takın. Bu, elektrikli süpürge yardımıyla evde ulaşması en zor yerlere erişmenizi ve ulaşılamadığı için çok toz biriken bu bölgeleri temizlemenizi sağlar.

7. Bitkilerinizi temizleyin

saksı bitkileri

Eğer gerçek bir toz yuvası olmasını istemiyorsanız, bitkileri de temizlemelisiniz. Bu ekstra toz, sağlığınız ve özellikle solunum sisteminiz için çok zararlı olabilir. Bitkiler evimizin akciğerleridir; çünkü havayı kir ve tozdan temizlerler.

Bitkileri temiz tutmak için düzenli olarak su püskürtmeniz gerekir. Evinizdeki havayı sizin ve aileniz için daha iyi bir duruma getirmek için yapmanız gereken budur. Bu harika temizlik ipuçlarını deneyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.