Tuz Kullanarak 7 Çevre Dostu Temizlik İpucu

Tuzun aşındırıcı ve antifungal özellikleri, onu harika bir temizleyici ve dezenfekte edici yapmaktadır. Buna ek olarak, etkilerini artırmak için diğer doğal maddelerle kombine edebilirsiniz. Bir şans verin!
Tuz Kullanarak 7 Çevre Dostu Temizlik İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çevre dostu temizlik artık sağlıklı ve temiz evler için bir zorunluluk haline geldi. Piyasada bulunan çoğu üründeki kimyasal bileşikler çevreye, akciğerlerinize ve cildinize zararlıdır.

Temizlik endüstrisi bunların en iyi seçenek olduğunu düşünmemizi isterken, artık bu ürünlerin aşırı şekilde kullanılmasının olumsuz sonuçlara neden olabileceği biliniyor.

Baktığınızda eski moda sayılabilecek, ancak evinizi olumsuz etkilere veya risklere maruz bırakmadan harika bir şekilde temizlemek için birçok ipucu vardır, bunlar alternatiflerimiz olmaya da devam ediyorlar.

Bu seçenekler arasında, çevre dostu temizlik ve dezenfekte için tuzun kullanıldığı bazı yöntemler bulacaksınız. Tuz, kimyasal özelliklerinden ötürü yaygın kullanılan bir madde olup, bu tür görevler için kullanılabilir.

Bugünkü yazımızda tuz kullanılarak yapılan çevre dostu temizlik uygulamalarını sizinle paylaşmak istiyoruz, böylelikle bir sonraki ev temizliğinizde tuz kullanmaktan çekinmeyeceksiniz.

1. Banyo ve mutfak süngerlerini dezenfekte edin

sunger

İlk başta fark etmeseniz de, mutfak süngerleri zararlı bakteri üretme eğilimi en yüksek olan şeylerden biridir. Ancak onları tuzlu suyla temizlerseniz, mikroplarla savaşabilir ve süngerleri yeni gibi yapabilirsiniz.

Ne yapmalısınız?

 • Bir yemek kaşığı ılık suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin ve süngerleri bunun içinde 20-30 dakika bekletin.
 • Sıkın ve kullanıma hazır hale getirin.

2. Şarap kalıntılarını yok edin

Kırmızı şarap lekelerini çıkarmak zordur ve çeşitli kumaşlardan çıkartmak için genellikle ek ürünler gerektirmektedir. Tuzun aşındırıcı gücü şarap lekeleri için idealdir, çünkü giysiyi etkilemeden şarap kalıntılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ne yapmalısınız?

 • Bolca miktarda tuzu alıp nazik, yukarı doğru hareketler kullanarak lekeli bölgenin üzerinde ovun.
 • Ilık suyla durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

3. Küf kalıntılarından kurtulun

kuf

Küf lekeleri, evdeki giysiler de dahil olmak üzere herhangi bir ıslak zemin üzerinde oluşabilir, ancak tuzun antifungal gücü kullanılarak azaltılabilirler. Beyazlatıcı ve temizleyici etkilerini artırmak için biraz tuzu limon suyu ile birleştirin.

Ne yapmalısınız?

 • Bir kaba bol miktarda tuzu koyun ve biraz limon suyu ile nemlendirin.
 • Bu karışımı lekenin üzerine sürtün ve 15-20 dakika boyunca bekletin.
 • Ilık su ile durulayın ve gerekirse tekrarlayın.

4. Yerleri temizleyin

Tuzun antiseptik gücü, zemini kir ve bakterilerden kusursuz bir şekilde arındırmak için harika bir yoldur.

Ne yapmalısınız?

 • Bir kova ılık suya yarım bardak tuz ilave edin ve zemini bununla paspaslayın.
 • Kuruduktan sonra, tıpkı yeniymiş gibi parlak ve temiz olduğunu göreceksiniz.

5. Metal objeleri parlatın

parlatma

Tuz içerisindeki bileşikler, evdeki metal nesnelerin yüzeyinde biriken oksitin veya diğer kusurların giderilmesine yardımcı olur. Eşyaları tuz ile ovduğunuzda, doğal yoldan parlatır ve donuk görünmeye başladıklarında görünümlerini iyileştirir.

Ne yapmalısınız?

 • Bir miktar tuzu, su veya limon suyu ile ıslatın ve metal nesneleri bununla ovun.
 • Birkaç dakika bekletip fazlalıkları kuru bir bezle silin.

6. Lavabodaki yağ izlerini çıkartın

Yiyecek artıkları genellikle lavabonun yüzeyinde yağ izi bırakır, bu da yapışkan bir dokuya ve kötü kokuya sebep olabilir. Bu sinir bozucu problemi önlemek için, bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra lavabonuzu her gün tuzla temizleyin.

Ne yapmalısınız?

 • Lavaboya bol miktarda tuz serpip bir fırça ile ovun.
 • Sıcak su ile durulamadan önce 5-10 dakika bekletin.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Evde Doğal ve Ucuz Yöntemlerle Temizlik

7. Ter kalıntılarından kurtulun

ter lekesi

Ter lekelerini kıyafetten çıkarmak için tehlikeli kimyasallar kullanmak yerine tuz kullanmayı deneyin. Bu madde, ter izlerini ortadan kaldıracak ve ter lekelerinin görünümünü engelleyecektir.

Ne yapmalısınız?

 • İki litre ılık suya yarım bardak tuz ilave edin ve kıyafetinizi buna batırıp 30-40 dakika bekletin.
 • Leke çok inatçı ise, üzerine tuzu doğrudan sürün.

Hiç tuzun temizlik için faydalı olabileceğini düşündünüz mü? Artık nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, bu ucuz maddeyi aynı amaca sahip olan kimyasalların yerini alması için kullanın ve çevre dostu temizlik malzemeleri ile evinizi temizleyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.