Ev Tozu Akarı Sorunlarına Çözüm

Ev tozu akarları gün geçtikçe pek çok kişinin sıkıntısını çektiği alerjilerin en yaygın nedenlerindendir. Ev tozu akarları nemli alanlarda yaşarlar ve özellikle Sonbaharda ortaya çıkarlar.Bu yazımızda size eğer alışkanlık haline getirirseniz ev tozu akarı problemlerinize çözüm olabilecek bir kaç önerimiz olacak. Başkalarını şaşırtacak ve gözle fark edilir yarar sağlayan bu önlemleri kene alerjisi olanlar zaten biliyor olabilir.

Ortamın rutubetini gidermek

Demin dediğimiz gibi, ev tozu akarları nemli ortamları tercih ederler. Bu önerimiz iklim, bulunduğu bölge ve bunun gibi nedenlerle eviniz rutubetliyse çok işinize yarayacaktır. Evinizin rutubetini gidermek için, evinizin farklı bölgelerine doğal veya elektrikli rutubet gidericiler koyabilirsiniz.

Her gün odalarınızı havalandırın

Ev tozu akarları çarşaflar, yorganlar, perdeler,  kuştüyü yorgan ve yastıklar, kanepeler, minderler ve halılar gibi nemli ve sıcak ortamlarda çok daha rahat ürerler. Bazı şeylerde bunu önlemeniz mümkün değildir ancak diğer şeyler için bunu yapabilirsiniz.

Bu yüzden yatak odalarınızı her gün havalandırmanızı öneriyoruz. Eğer mümkünse, ev tozu akarı olma ihtimali olan bölgelerin direkt güneş ışığı almasını sağlayın.

Open-window-Chiots-Run

Temizlik yaparken biberiye sirkesi kullanın

Biberiye sirkesi hazırlamak çok kolaydır. Birkaç dal taze biberiyeyi bir şişe sirke içerisine koyun. Bir hafta beklettikten sonra, evinizi temizlemek için doğal bir arındırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Temizlik sırasında, bir bezi bu sirke ile ıslatın ve mobilyalarınızla yerlerinizi bu bezle silin.

Esans yağları kullanın

Esans yağları hem odalarınızın çok güzel kokmasını sağlar hem de doğal yöntemlerle ev tozu akarlarıyla savaşmanıza yardımcı olur. Kullanmanızı önerdiğimiz esans yağları:

Eğer evde aromatik yağlar için otomatik oda spreyiniz yoksa, içi su dolu bir sprey şişesinin içerisine birkaç damla esans yağı damlatıp gün içerisinde bunu odalarınıza sıkabilirsiniz.

Esans yağlarınızı alırken, bu yağların bitki bazlı ve iyi kaliteli yağlar olmasına özen gösterin. Sadece hoş kokan suni aromatik yağların hiç bir etkisi olmayacaktır.

Evin havasını bitkiler ile arındırın

Evinizdeki havayı arındırmanın en doğal ve ucuz yolu, odalarınıza çeşitli bitkiler yerleştirmektir. Herhangi bir bitki işinize yaramayacaktır çünkü bazı bitkiler odadaki oksijeni çalabilirler. Özellikle hava temizleyen ve üreten bitkiler seçmeye çalışın:

  • Chrysalidocarpus Lutescens (Areka, ev bambusu): Bu bitki gün boyunca havayı temizler. Bulunduğunuz bölgenin kirliliğine göre, bitkinin yapraklarını sık sık temizleyin. Bu bitki, az ışıklı ve az nemli ortamlara uyum sağlayabildiği için çok fazla bakım gerektirmez.
  • Sanseviera trifasciata (Kaynanadili, Paşa kılıcı):
    Bu bitki az ışıkta da karbondiyoksiti oksijene çevirir, bu yüzden yatak odaları için idealdir.
  • Epipremnum aureum (Patos sarmaşık): Patos sarmaşık çok dayanıklı bir ev bitkisidir. Direkt güneş ışığında bırakmayın.
  • Evinize yerleştirebileceğiniz diğer bitkiler: kurdele çiçeği, sarmaşık, benjamin, ahraz otu.

plant-rabi-w

Haftalık yıkama

Yazımızın başında bahsettiğimiz, ev tozu akarı üremesi için uygun olan kumaşları her hafta yıkayın. Bu kumaşları biraz biberiye sirkesi ve yumuşatıcı ile ılık suda yıkayabilirsiniz. Kumaş ve giyisilerinizi kurutucuda veya güneş altına asarak kurutmanız çok daha etkili olacaktır.

Böcek ilaçları

Günümüzde artık ev tozu akarı üremesini önlemek için özel maddelerle üretilmiş böcek ilaçları satın almanız mümkün. Bu böcek ilaçlarının fiyatları biraz yüksektir ancak ciddi bir toz akarı alerjiniz varsa en azından anti-toz akarı yastık kılıfları gibi temel şeyleri almanız akıllıca olabilir.

Piyasada toz akarı için pek çok farklı ürün bulabilirsiniz ancak bunların hepsi iddia edildikleri kadar etkili olmayabilir. Anti-fungal boya, elektrostatik filtre gibi çeşitli şeyleri deneyerek sizin için en etkili ve yararlı olanlarını seçebilirsiniz.

Resimler Chiot’s Run ve rabiw’in izniyle kullanılmıştır.