Ev Tozu Akarı Sorunlarına Çözüm

4 Kasım, 2018

Ev tozu akarları gün geçtikçe pek çok kişinin sıkıntısını çektiği alerjilerin en yaygın nedenlerindendir. Ev tozu akarları nemli alanlarda yaşarlar ve özellikle sonbaharda ortaya çıkarlar. Bu yazımızda ev tozu akarı problemlerinize çözüm olabilecek bir kaç önerimiz olacak. Bu önlemleri kene alerjisi olanlar zaten biliyor olabilirler.

Ortamın rutubetini gidermek

Az önce bahsettiğimiz gibi, ev tozu akarları nemli ortamları tercih ederler. Bu önerimiz iklim, bulunduğunuz bölge ve bunun gibi nedenlerle eviniz rutubetliyse çok işinize yarayacaktır. Evinizin rutubetini gidermek için, farklı bölgelerine doğal veya elektrikli rutubet gidericiler koyabilirsiniz.

Her gün odalarınızı havalandırın

Ev tozu akarları çarşaflar, yorganlar, perdeler,  kuş tüyü yorgan ve yastıklar, kanepeler, minderler ve halılar gibi nemli ve sıcak ortamlarda çok daha rahat ürerler. Bunu önlemeniz bazen mümkün olmasa da yapabileceğiniz şeyler de var.

Bu yüzden yatak odalarınızı her gün havalandırmanızı öneriyoruz. Eğer mümkünse, ev tozu akarı olma ihtimali olan bölgelerin direkt güneş ışığı almasını sağlayın.

cam ve perde

Ev tozu akarı için biberiye sirkesi kullanın

Biberiye sirkesi hazırlamak çok kolaydır. Birkaç dal taze biberiyeyi bir şişe sirke içerisine koyun. Bir hafta beklettikten sonra, evinizi temizlemek için doğal bir arındırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Temizlik sırasında, bir bezi bu sirke ile ıslatın ve mobilyalarınızla yerlerinizi bu bezle silin.

Ayrıca bakınız: Sirkeyle Temizlik: Her Derde Deva Yöntemler

Esansiyel yağlar kullanın

Esansiyel yağlar hem odalarınızın çok güzel kokmasını sağlar hem de doğal yöntemlerle ev tozu akarlarıyla savaşmanıza yardımcı olur. Kullanmanızı önerdiğimiz esansiyel yağlar:

Eğer evde aromatik yağlar için otomatik oda spreyiniz yoksa, içi su dolu bir sprey şişesinin içerisine birkaç damla esans yağı damlatıp gün içerisinde bunu odalarınıza sıkabilirsiniz.

Esans yağlarınızı alırken, bu yağların bitki bazlı ve iyi kaliteli yağlar olmasına özen gösterin. Sadece hoş kokan suni aromatik yağların hiç bir etkisi olmayacaktır.

Evin havasını bitkiler ile arındırın

Evinizdeki havayı arındırmanın en doğal ve ucuz yolu, odalarınıza çeşitli bitkiler yerleştirmektir. seçtiğiniz bitkiye dikkat etmek gerekir çünkü bazı bitkiler odadaki oksijeni tüketebilirler. Özellikle havayı temizleyen bitkiler seçmeye özen gösterin:

 • Chrysalidocarpus Lutescens (Areka, ev bambusu): Bu bitki gün boyunca havayı temizler. Bulunduğunuz bölgenin kirliliğine göre, bitkinin yapraklarını sık sık temizleyin. Bu bitki, az ışıklı ve az nemli ortamlara uyum sağlayabildiği için çok fazla bakım gerektirmez.
 • Sanseviera trifasciata (Kaynanadili, Paşa kılıcı):
  Bu bitki az ışıkta da karbondiyoksiti oksijene çevirir, bu yüzden yatak odaları için idealdir.
 • Epipremnum aureum (Patos sarmaşık): Patos sarmaşığı çok dayanıklı bir ev bitkisidir. Yalnızca direkt güneş ışığında bırakmamaya dikkat edin.
 • Evinize yerleştirebileceğiniz diğer bitkiler: kurdele çiçeği, sarmaşık, benjamin, ahraz otu.
ev dekorasyonu

Haftalık yıkama

Yazımızın başında bahsettiğimiz, ev tozu akarı üremesi için uygun olan kumaşları her hafta yıkamanız gerekmektedir. Bu kumaşları biraz biberiye sirkesi ve yumuşatıcı ile ılık suda yıkayabilirsiniz. Kumaş ve giysilerinizi kurutucuda kurutmak veya güneş altına asmak çok daha etkili olacaktır.

Böcek ilaçları

Günümüzde artık ev tozu akarı üremesini önlemek için özel maddelerle üretilmiş böcek ilaçları satın almanız mümkün. Bu böcek ilaçlarının fiyatları biraz yüksek olabilmektedir. Ciddi bir toz akarı alerjiniz varsa en azından toz akarı karşıtı yastık kılıfları gibi temel şeyleri edinmeniz akıllıca olabilir.

Piyasada toz akarı için pek çok farklı ürün bulabilirsiniz ancak bunların hepsi iddia edildikleri kadar etkili olmayabilir. Anti-fungal boya, elektrostatik filtre gibi çeşitli şeyleri deneyerek sizin için en etkili ve yararlı olanlarını seçebilirsiniz.

Resimler Chiot’s Run ve rabiw’in izniyle kullanılmıştır.
 • Li L, Qian J, Zhou Y, Cui Y. Domestic mite-induced allergy: Causes, diagnosis, and future prospects. Int J Immunopathol Pharmacol. 2018;32:2058738418804095. doi:10.1177/2058738418804095
 • Miller, J. D. (2019, December 1). The Role of Dust Mites in Allergy. Clinical Reviews in Allergy and Immunology. Humana Press Inc. https://doi.org/10.1007/s12016-018-8693-0
 • Mayo Clinic. (2019). Dust mite allergy, Patient Care & Health Information.
  Accessed April 4, 2020 from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/symptoms-causes/syc-20352173
 • National Asthma Education and Prevention Program Expert Panel Report 3: Guidelines for the Diagnosis and Management of Asthma. Rockville, MD. National Heart, Lung, and Blood Institute, US Dept of Health and Human Services; 2007. NIH publications 08-4051
 • Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center. (n.d.). How to control dust mites. Accessed April 4, 2020 from http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=28&pid=28&gid=000111
 • Saad el-Z, Hussien R, Saher F, Ahmed Z. Acaricidal activities of some essential oils and their monoterpenoidal constituents against house dust mite, Dermatophagoides pteronyssinus (Acari: Pyroglyphidae). J Zhejiang Univ Sci B. 2006;7(12):957–962. doi:10.1631/jzus.2006.B0957