Evinizdeki Lavaboları Dezenfekte Etmek İçin 6 Yöntem

Lavabolarınızı temizlemek ve dezenfekte etmek istiyorsanız onlara hasar vermemek için yapımlarında kullanılan malzemeyi göz önünde bulundurmalısınız. 
Evinizdeki Lavaboları Dezenfekte Etmek İçin 6 Yöntem

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Lavabolar bakterilerin en fazla biriktiği yerlerdendir. Sürekli nemle temas halinde oldukları için evinizdeki lavaboları nasıl temizlemek ve dezenfekte etmek gerektiğini bilmeniz çok faydalıdır.

Evin hijyeni içerisinde yaşayanların sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle mutfak ve banyo lavabolarının özenle temizlenmesi ihmal edilmemelidir.

Karakteristik özellikleri nedeniyle lavabolar pek çok bakterinin kaynağıdırlar. Bu yazıda onları düzgün bir şekilde temizlemek ve dezenfekte etmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Evinizdeki Lavaboları Dezenfekte Etmek İçin 6 Yöntem

raf ikili lavabo

1. Hafif sabun

Bu herkesin bildiği klasik çözümlerden biridir.

  • Doğal sabunu sıcak suda çözün.
  • Karışıma bir havlu batırın ve lavabolarınızı onunla temizleyin.
  • Sonra suyla durulayın ve kuru bir mutfak havlusuyla kurulayın.

Bu paslanmaz çelikten yapılma lavabolar için harika bir seçenektir.

Sentetik ve plastik lavabolar için de nötr sabun kullanılması tavsiye edilir. Bu tür lavaboları temizlemek için aynı prosedürü uygulamanız yeterli olacaktır.

2. Karbonat ve limon

Bu iki muhteşem ürünü paslanmaz çelik lavabolarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Öte yandan karbonat yemek kırıntılarını ve yağları da kolayca temizlemenizi sağlayacaktır.

  • Karbonatı suyla bir araya getirin. Macun kıvamında bir sıvı oluşacaktır. Yumuşak bir sünger kullanarak lavabonun tamamını ovun.
  • Sonra suyla durulayın.

Öte yandan limon musluklarda oluşabilecek lekeleri temizlemede çok etkilidir. Ayrıca lavabonuzun ışıldamasını da sağlayacaktır. Yumuşak bir süngerle doğrudan yüzeye uygulayın.

Aşındırabilecek süngerler kullanmaktan kaçının. Onlar yüzeylerin çizilmesine neden olabilirler. Ayrıca hipoklorit çamaşır suyu, tuz ve sirke gibi yine aşındırıcı olabilecek maddeler konusunda da dikkatli olmaya çalışın.

3. Sirke

Sirke, doğal bir antibakteriyel ajandır. Bu yüzden onu kullanarak lavaboları dezenfekte etmek harika bir fikirdir.

  • Faydalarından yararlanmak için tek yapmanız gereken biraz beyaz sirke alıp süngere dökmektir.
  • Paslanmaz çelik lavaboyu ve bitişiğindeki yüzeyleri süngerle ovalayın.
  • Sonra durulayın.

4. Granit lavaboları temizlemek için seçenekler

Dayanıklı oldukları için bu tip lavabolar şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca oldukça temizdirler ve bulundukları alanın öne çıkmasına yardımcı olurlar.

Granit ve mermer lavaboları temizlemek ve dezenfekte etmek için en iyi seçenek hafif sıvı sabun kullanmaktır. Dakikalar içinde kiri ve pisliği temizlemek için bir sünger veya yumuşak bir bez kullanın.

Hiçbir zaman aşındırıcı temizleyiciler kullanmamalısınız.

5. Sentetik veya alaşım lavabolar

lavabo temizleyen kadın sünger eldiven

Sentetik lavabolar ve reçine bileşimiyle yapılanlar dayanıklılıklarıyla öne çıkarlar. Ayrıca onları temizlemek ve dezenfekte etmek çok kolaydır.

Olanları temizlemek için de aşındırmayan hafif sabunlar kullanın. Lavabolar pürüzsüz yüzeyler oldukları için onları onarılamaz bir şekilde çizecek demir bir tel veya herhangi bir element kullanmamalısınız.

Her kullanımdan sonra lavaboyu kurulamak faydalı ömrünü uzatmak için iyi bir yoldur.

6. Cam lavabolar nasıl dezenfekte edilir?

Cam lavabolar bugünlerde banyolarda kullanılan popüler bir seçenek haline geldiler. Ancak pek çok kişi onları temizlemek için doğru yolun ne olduğunu merak ediyor.

Cevap basit. Cam temizleyici ya da su ve sirke karışımı kullanılması tavsiye ediliyor. İyice temizleyip duruladıktan sonra cam lavabonuzu kuru bir mutfak havlusuyla kurulayın.

Son tavsiyeler

Sade sabunlar ve karbonat, sirke ve limon gibi doğal elementler lavaboların pek çoğunu temizlemek ve dezenfekte etmek için uygundur.

Ayrıca lavaboların yüzeylerini çizebilecek veya lekeleyebilecek metal objelerden de kaçının. Son olarak aşındırıcı temizlik ürünlerinin zımpara kağıdı gibi etki edip lavaboların yapıldığı malzemeleri korozyona uğratabileceğini de unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.