Gıdıyı Yok Etmek İçin Evde Yapabileceğiniz 5 Egzersiz

Gıdı görünümünü azaltmak için, bölgeyi sıkılaştırmaya yardımcı olacak yağları kullanmanın yanı sıra birkaç egzersiz de yapmalısınız.
Gıdıyı Yok Etmek İçin Evde Yapabileceğiniz 5 Egzersiz
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2019

Aşırı kilolu olmasanız bile, herkes gıdıyı görmek istemez. Gıdı sadece fazla kiloların değil, aynı zamanda genetik faktörlerin, yaşın ve bazı sağlık durumlarının bir sonucudur.

Bu yazımızda, gıdıyı azaltmak için yapabileceğiniz 5 egzersizden bahsedeceğiz. Eğer bunları düzenli olarak yaparsanız kısa sürede daha ince bir boyun elde edersiniz.

Gıdıyı azaltmak için egzersizler ve yöntemler

1. Çenenizi hareket ettirin

çenesini tutan kadın

Gıdının sebebi her zaman fazla kilolar değildir. İster inanın ister inanmayın, çenenizi etkileyen gerginlikten de kaynaklanabilirler. İster inanın ister inanmayın, çenenizi etkileyen gerginlikten gelebilirler. Çenenizi sürekli olarak sıkılaştırmak çenenin alt bölgesindeki esnekliği ve sıkılığı etkileyebilir.

Bu nedenle gıdının görünümünü azaltmak için her gün çene egzersizleri yapmalısınız. Ayrıca, bu alışkanlık diş gıcırdatma ile savaşmaya yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıdaki hareketleri yapabilirsiniz:

 • Ağzınızı açın ve kapatın.
 • Çenenizi sağa ve sola hareket ettirin.
 • Çenenizi ileri geri doğru hareket ettirin.
 • Çenenizle sağa ve sola doğru daireler çizin.
 • Ağzınızı açarak birtakım hareketler yapın.

2. Boynunuzu hareket ettirin

spor yapan kadın

Boynunuz yaşınızın göstergesidir. Eğer bunu aklınızdan çıkarırsanız, gıdı erken yaşlarda ortaya çıkacaktır. Yani, yüzünüzün bu kısmını her zaman nemlendirmelisiniz. Ayrıca, daha güzel bir boyun için bazı egzersizler yapmalısınız.
 • Bu egzersizleri uzanarak, oturarak ya da ayakta yapabilirsiniz. Önemli olan boynunuzu herhangi bir yönde hareket ettirmektir. Ancak geriye doğru çok fazla hareket ettirmemelisiniz. Eğer uzanarak egzersiz yapıyorsanız böyle bir probleminiz olmayacaktır.
 • Hareketleri azar azar yapın. Tüm kaslarınızı gevşetin ve gerin.

3. Ölü hücrelerden arındırma ve fırçalama

boyun masajı

Boyundaki sarkmayı ve gıdı görünümünü azaltmak için cilt bakımına da özen göstermek gerekir. Vücudunuzun bu kısmını en az haftada bir kez ölü hücrelerden arındırmalısınız. Bunun için satılan peeling ürünlerini satın alabileceğiniz gibi, kahve telvesi, tuz, karbonat ya da şeker kullanarak ev yapımı ürünlerle de cildinizi arındırabilirsiniz.

Kuru fırçalama tekniğini ölü hücreleri temizlemek ve cilt rejenerasyonunu iyileştirmek için de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, doğal bir kıl fırçası yardımıyla boynunuza masaj yapabilirsiniz.

 • Bir dakikaya boyunca dikey hareketler yapın. Bunu yatmadan önce yapmak daha iyi olacaktır çünkü cildiniz kızaracaktır.

4. Zeytinyağı ile nemlendirme

esansiyel yağlar

Cildinizi ölü hücrelerden arındırdıktan sonra bir diğer önemli nokta ise cildi nemlendirmektir. Pek çok insan yüzünü nemlendirse de boynunu nemlendirmiyor.

Bu nedenle, cildinizin bu kısmını nemlendirerek, boynunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayarak sertliğini ve esnekliğini artırırsınız. Gıdı görünümünü azaltmak için kendi losyonunuzu da yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1/2 bardak badem veya sızma Hindistan cevizi yağı (100 gr)
 • 15 damla esansiyel greyfurt yağı
 • 5 damla lavanta esansiyel yağı
 • 10 damla esansiyel gül yağı

Uçucu yağlar, gıdıyı ortadan kaldırmak için çok faydalıdır. Greyfurt yağı fazla sıvıları gidermeye ve yağ yakmaya yardımcı olur. Lavanta yağı gerginliği rahatlatırken, gül yağı cildin sıkılığını artırır. Ayrıca, bu bileşenlerin kombinasyonu harika kokmaktadır!

Yapılışı ve uygulanışı

 • İlk olarak, tüm malzemeleri karıştırın ve hava geçirmeyen bir kavanoza koyun.
 • Sonra, uyandığınızda ve yatmadan önce olmak üzere  günde iki kez uygulayın.

5. Kil maskesi

kil maskesi

Çenenin altında biriken toksinlerin ve sıvıların giderilmesine yardımcı olmak için bir kil maskesi yapabilirsiniz. Bu maske, vücudunuzun geri kalanı gibi boynunuz için de çok etkili olabilir. Ayrıca, kil pek çok mineral sağlar.
 • Maskeyi yaparken, plastik veya metal mutfak eşyaları veya kapları kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bunun yerine cam veya seramik seçin. Ayrıca, cildiniz çok kuru ise, kilin su yerine yoğurtla karıştırılması gerektiğini unutmayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • W.W., T., & J.D., B. (2017). Neck contouring and treatment of submental adiposity. Journal of Drugs in Dermatology.

 • Hatef, D., Koshy, J., Sandoval, S., Echo, A., Izaddoost, S., & Hollier, L. (2009). The Submental Fat Compartment of the Neck. Seminars in Plastic Surgery. https://doi.org/10.1055/s-0029-1242180

 • Avelar, J. (1985). Fat-suction of the submental and submandibular regions. Aesthetic Plastic Surgery.

 • Shamban, A. T. (2016). Noninvasive Submental Fat Compartment Treatment. Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open. https://doi.org/10.1097/GOX.0000000000001155


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.