Gömleklerinizi Rekor Sürede Katlamayı Öğrenin

Kıyafetlerinizi rekor sürede katlamak ve bir dahaki sefere ihtiyacınız olduğunda kullanıma hazır olmalarını sağlamak için öncesinde onları ütülemeniz önemlidir. Aksi takdirde sonuç beklediğiniz gibi olmayabilir.
Gömleklerinizi Rekor Sürede Katlamayı Öğrenin

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Gömlekler pek çok durum için uygun harika kıyafetlerdir. Bu yüzden genellikle pek çok farklı gömleğimiz olmasını isteriz. Ancak hayattaki her şey gibi gömleklerin de kötü bir yanları vardır: Onları katlamak zordur. Bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olmak için bugün size gömleklerinizi rekor sürede nasıl katlayabileceğinizi öğreteceğiz.

Bugün sizi, çok yorulmadan gömleklerinizi katlayabilmeniz için üç basit ama etkili teknikle tanıştıracağız.

Gömlekler Nasıl Rekor Sürede Katlanır

Bu basit ipuçları ve yöntemler sayesinde gömleklerinizi düzgün bir şekilde katlamak için giyinme konusunda dehaya sahip olmanın gereksiz olduğunu göreceksiniz. Onları dolaptan aldığınızda bıraktığınız gibi kullanıma hazır halde duruyor olacaklar.

1. Yöntem

ütü ve ütülenmiş gömlekler

Gömleklerinizi rekor sürede katlamak için kullanabileceğiniz ilk teknik, özellikle kısa kollular için faydalıdır.

 1. Gömleğin omuz ve boyun kısmının arasındaki orta noktadan bir elinizle tutun. Diğer elinizi kullanarak gömleğin ortasına doğru düz bir çizgide gidin ve orada kalın.
 2. Sonra gömleğin üst kısmını tutan eli – diğer eli oynatmadan – gömleğin alt kısmına getirin. Bu hareketi yaparken de yine düz bir çizgi çizmelisiniz.
 3. En zor adım budur: Ellerinizle bir çapraz yapın. Önce, henüz hareket ettirdiğiniz elinizle üst tarafta ilk tuttuğunuz noktayı ve alt kısımdaki son tuttuğunuz noktayı aynı anda tutun.
 4. İşte o anda diğer elin üzerinden tekrar çapraz yapın ve kırışıklıkları düzeltin. Son hareketi yaparken hep gömleğin ortasında duran elinizi açın.
 5. Sonrasında geriye yapmanız gereken tek bir katlama hareketi kalır. Katlanmış gömleğiniz hazır!

2. Yöntem

 1. Başlarken gömleği düz bir yüzeye yüz üstü olacak şekilde serin.
 2. Sonra boynun yakınından başlayarak kollardan birini katlayın ve neredeyse diğer kolu örtecek noktaya gelecek şekilde yerleştirin. Gömleğin üçte biri düz bir çizgide katlanmış olmalı.
 3. Sonra katlamanın başladığı omuz kısmındaki nokta ile katlanan kolun koltuk altı arasında düz bir çizgi çizin.
 4. Bu bölümden başlayarak kol manşetini gömleğin alt kısmına doğru getirin. Sonra diğer kolla da aynı adımı tekrarlayın.
 5. Son iki adım gömleğin alt kısmında küçük bir katlama yapmaktan oluşur.
 6. İkiye katlayarak katlama işlemini sonlandırın.

3. Yöntem

kapı koluna asılı beyaz gömlek

Tatile giderken tüm gömlekler bir bavulun içine kolay kolay sığmayabilir. Sakin olun. Gömleklerinizi rekor sürede katlamak için başvurabileceğiniz yöntemlerin yanında onları bavula koymak üzere nasıl hazır hale getirebileceğinizden de bahsedeceğiz.

Üçüncü yöntem bir önceki çok benzer.

 1. İlk adım gömleği ikiye katlamaktır. Bunu yapabilmek için gömleği kenarlarının aşağıda kalan kısımlarından tutun ve gömleğin kolunu çapraz şekilde diğer tarafa alın.
 2. Sonra kolu ikinci yöntemde de bahsettiğimiz gibi aşağıya getirin.
 3. Diğer kolla da bir önceki adımı tekrarlayın. Önceki adımların uygulanmasından sonra gömlek dar bir dikdörtgen gibi görünüyor olmalıdır.
 4. Bu noktadan başlayıp, her bir kat için kol genişliğini ölçü olarak kullanın. Gömleğin alt kısmından başlayarak katlayın.
 5. Bitirdiğinizde gömlek yarı-yuvarlanmış bir halde olmalıdır. Bu yöntemin bolca yer tasarrufu yapmanızı sağlayacağından hiç şüphemiz yok!

Son olarak rekor sürede gömleklerinizi katlayabilmek için verdiğimiz bu tavsiyeleri yukarıya kadar iliklenmiş gömleklerde kullanabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Ayrıca başlamadan önce gömleklerinizin iyi bir şekilde ütülenmiş olmalarına da dikkat edin. Aksi takdirde verdiğimiz ipuçları işe yaramayabilir.

İlginizi çekebilir ...
Dört Yaygın Kıyafet Hatası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dört Yaygın Kıyafet Hatası

Sıra kıyafet seçimine geldiğinde yapıyor olabileceğiniz kıyafet hataları var; size ve görünüşünüze hiçbir faydası olmayan seçimlerden bahsediyoruz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.