Eski Kumaş Parçalarını Kullanmak İçin Harika Fikirler

17 Haziran, 2019
Evinizdeki eski kumaş parçalarını bir projede kullanmak istiyorsanız, arzu ettiğiniz tasarımları elde etmek için farklı tür ve boyuttaki kumaşları kombine edebilirsiniz.

Her evde olduğu gibi, muhtemelen sizin de evinizde eski kumaş parçaları vardır. Bunlar, geçmişte başlattığınız dikiş projelerinden geriye kalanlar, eski kıyafetler, paçavralar, havlular ve hatta perdelerden kestiğiniz parçalar olabilir. Bununla birlikte, onları geri dönüştürmenin sayısız yolu olduğunu biliyor musunuz?

Bu eski kumaş parçalarından büyüleyici tasarımlar yaratmak için ihtiyacınız olan beceri ve hayal gücüne sahipseniz, her türlü malzeme ve gereçten yardım alabilirsiniz. Bu noktada, yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Eski kumaş parçalarıyla eviniz için çok sayıda tasarım ürünü oluşturabilir, ona kendi kişisel havanızı katabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Eski Kot Pantolonlarınızı Geri Dönüştürmenin 10 Yolu

Eski kıyafetlerinizi çöpe atmak, acı verici ve masraflı bir deneyimdir; özellikle de yüksek kaliteli kumaşlar söz konusu olduğunda. Ancak, bunları hayatınızda tutmanın yollarını arıyorsanız, okumaya devam edin
dikiş malzemeleri ve dikiş makinesi

Eski kumaş parçalarıyla yapabileceğiniz şeyler

Yama işi, eski kumaş parçalarını yeniden kullanmada en iyi bilinen tekniktir. Bu teknik, daha ufak kumaş parçalarını bir araya getirerek daha büyük bir öge oluşturmaktan ibarettir; örnek olarak battaniye ya da masa örtüsünü verebiliriz.

Genellikle el işlerinde ihtiyaç duyulan gereç ve malzemeler

Birazdan bahsedeceğimiz el işlerini yapabilmek için, kesme, yapıştırma, boyama, montaj vb işlemlerde kullanılması gereken birtakım temel malzemeler vardır. Bu nedenle, sahip olmanız gerekenler arasında:

  • Bir tutkal tabancası
  • Yapıştırıcı
  • Akrilik boya (siyah, beyaz, camgöbeği, sarı ve mor, herhangi bir renk paletinde bulabileceğiniz temel renklerdir)
  • Makaslar
  • Maket bıçağı ve jilet
  • İğne ve iplik
  • Dikiş makinesi

Bu malzemelerin tamamını aynı projede kullanmak zorunda değilsiniz; hangilerine ihtiyacınız olduğunu proje başlangıcında belirleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Evde Yapabileceğiniz 5 Özgün Lamba Tasarımı

Kolaj

Bir çerçeveyi ya da sert bir levhayı kumaş artıklarıyla kaplayabilir ve bir kolaj yaratabilirsiniz. Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, her bir bez parçasını kullanmanın basit ama yaratıcı bir yolu vardır, unutmayın. 

Kumaşları direkt olarak bir levha üzerine yapıştırabilir ya da elle veya dikiş makinesiyle yüzeye dikerek kolajı hazırlayabilirsiniz.

Cüzdan ve bozuk para çantası

Evinizdeki eski kumaş parçalarını kullanarak inanılmaz küçük çantalar yapabilirsiniz. Farklı renk ve dokuları bir arada kullanın – her şey yaratıcılığınıza kalmış!

Lambalar

Evinizdeki abajurlara eski kumaş parçalarıyla şapkalar hazırlayın. Farklı renklerde ince kumaşlar kullanın, böylece tasarımınız ışığı geçirebilir ve odaya yumuşak bir hava katabilir.

Kitap kapakları

kitap taşıyan kadın

Zarar görmemeleri için kitaplarınızın dışını kaplama kağıdı veya gazeteyle kaplıyor olabilirsiniz; aynı işlemi artık kullanmadığınız eski kumaş parçalarıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada, yapıştırma işlemini gerçekleştirmek için bir silikon tabancasına ihtiyacınız olabilir.

Eski kumaş parçalarıyla minderler

Artık kullanmadığınız eski kıyafetlerinizi geri dönüştürmenin bir diğer yolu da onları kullanarak benzersiz minder kılıfları dikmektir. Alternatif bir projede, yeni yastık kılıfları oluşturmak için eski pamuklu gömleklerinizi kullanabilirsiniz.

Çanta ve sepetler

Günün modasını belirlemek konusunda yetenekliyseniz kendi tasarladığınız ürünleri giymekten daha iyi bir yaklaşım düşünemiyoruz. Evdeki eski kumaşları kullanarak kendi çantalarınızı kendiniz yapın; farklı doku ve renkteki kumaşları birleştirebilir ya da bütünüyle aynı materyali kullanabilirsiniz.

Çantalar yapması en basit el işlerinden biridir (bir dikiş makinesine erişiminiz varsa tabii).

Eski pufunuzu kaplayın

Evinizde artık kullanılmayacağını düşündüğünüz eski bir puf mu var? Hiç sorun değil; yırtılan alanlara yaratıcı yamalar iliştirebilir veya elinizde büyük bir kumaş parçanız varsa onu tamamen kaplayabilirsiniz.

Mobilyanızın ömrünü uzatmak için harika bir yoldur!

Önlükler

Yemek yaptığınız her seferde kıyafetlerinizin lekelenmesinden bıktınız ve artık onları mutfakta giymek istemiyorsanız, bunların yerine eski kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Ayrıca, kendinize bir önlük dikmek istiyorsanız uzun bir gömlek ya da elbisenizi kullanabilirsiniz. 

Limitiniz gökyüzü

Kıyafet dolabınızın altını üstüne getirin ve artık kullanmadığınız giysilerin kumaşlarını bir inceleyin bakalım; belki de tekrar kullanılabilir haldeler. Burada paylaştıklarımız sizin için birer başlangıç olabilir. Bu noktada, hayal gücü ve yaratıcılığınızın bir sınırı olmadığını hiçbir zaman unutmayın.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, burada paylaşılan el işleri sizin yeni hobiniz olabilir. Bu şekilde, eşya kullanımı ve geri dönüşüm konularında yeni bir perspektif kazanabilir ve arkadaşlarınız ve aileniz için birbirinden benzersiz hediyeler yaratabilirsiniz.