Yastıkları Yıkamanın ve Dezenfekte Etmenin 4 Yolu

Eğer şöyle bir düşünürseniz, evinizde yastığınız kadar çok kullandığınız yalnızca birkaç eşyanız olduğunu fark edeceksiniz. Fakat yastığınızın bakımını düzgün yapabiliyor musunuz?
Yastıkları Yıkamanın ve Dezenfekte Etmenin 4 Yolu

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2020

Uzmanların yastıklarınızı ayda bir yıkayıp dezenfekte etmenizi önerdiğini biliyor muydunuz? Peki yastıklarınızı düzenli olarak yıkıyor musunuz? Ev bakterilerinin ve tehlikeli mikroorganizmaların yayılmasını önlemek için sizlerle yastıkları yıkamanın kolay yollarını paylaşacağız.

Çoğu insan yatak örtüleri konusunda çok titizdir. Günlük olarak havalandırmanın yanı sıra, çarşaflar ve yatak örtülerini günlük olarak temizlemeniz ve bakımlarını yapmanız gerekir. Bu sayede diğer şeylerle birlikte toz oluşumunun da önüne geçersiniz.

Fakat çoğu insan yalnızca yastık kılıflarını yıkarlar. Bu sebepten ötürü, çoğu kez yastıkların kendini unuturuz. Bu büyük bir hatadır. Yastıklar çarşaf ve örtülerden çok daha fazla kir tutarlar.

Kapı ve pencereler açıldığında yatak örtülerine olduğu gibi yastıklara da toz bulaşır. Akşamları yatağa girdiğinizde de yatağa toz bulaştırırsınız.

O halde neden yastıkları güzel bir şekilde yıkamıyorsunuz?

Yastıkları Yıkamanın ve Dezenfekte Etmenin Kolay Yolları

Aşağıda yastıkları yıkamanın ve dezenfekte etmenin hızlı yollarından bahsedeceğiz. Bunun ardından yoğun günlerinizde stres yapmadan kolaylıkla temizlik yapabilirsiniz.

1. Çamaşır Makinesinde

Çoğu yastığı sorunsuz bir şekilde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat öncesinde her zaman etiketini kontrol etmelisiniz.

Etiketini kontrol ettikten sonra aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

  • Toz değil sıvı sabun kullanın. Bu sayede tüm temizleyicinin durulandığından emin olabilirsiniz.
  • Yastıklarla birlikte diğer açık renkli elbiselerinizi de yıkayın. Böylelikle çamaşır makineniz dengeli çalışır ve arızalanmaz.
  • İki kez durulayın. Bunu yaparak tüm deterjanın tamamen durulandığından emin olabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra yastıkları kurumaları için tüm gün güneşin altında bekletin. Bu kısım çok önemli. Eğer içleri ıslak kalırsa küflenebilirler.

2. Yastıkları Yıkamanın Hızlı Bir Yolu

yastıkları yıkamanın

Yastıkların içine konulan malzemeler sürekli yıkamaya karşı dayanıklı değildirler. Bu sebepten ötürü, yastıkları değil, daha çok yastık kılıflarını yıkayın. Bunu mümkün olduğunca sık yapın.

Bazı yastıklarını içini çıkarabilirsiniz. Düğmeleri çözmeniz ya da fermuarı açmanız yeterli. Hatta genellikle yastıklar tüy ya da süngerle doldurulurlar.

Bunun avantajı yastığın dışını diğer çarşaflarla hızlıca yıkayabilmenizdir. Bu sayede yastıkların dezenfekte edildiğinden ve maytlardan arındığından emin olabilirsiniz.

3. Derinlemesine Temizlik İçin Sirke ve Karbonat

Yastığınızın derinlemesine temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız karbonat ve sirke kullanabilirsiniz.

Bu malzemelerle yastığınızı aşağıdaki adımları takip ederek dezenfekte edebilirsiniz:

  • Önce yarım bardak karbonatı yarım bardak beyaz sirke ile karıştırın.
  • Ardından yastıklarınızı makineye atın.
  • Üzerlerini kapatacak şekilde su aldıklarında, karışımı ekleyin.
  • Son olarak yıkamayı sürdürün ve birinci yöntemde bahsettiğimiz gibi yıkamayı gerçekleştirin.

Ayrıca yastıkları derinlemesine yıkamak ve dezenfekte etmek için bu yöntemi kullanmak onları aynı zamanda parlatacaktır. Her zaman olduğu gibi bu malzemelerin parlatıcı etkisi göz ardı edilemez. Bu bağlamda karbonat ve sirke yerine deterjana boraks eklemek de aynı sonucu verecektir.

4. Lekeler İçin Oksijenli Su

Garip gelse de, oksijenli su da yastıkları yıkamanın ve dezenfekte etmenin yararlı bir yoludur. Fakat bahsettiğimiz diğer yöntemlere göre bazı kısıtlamaları vardır.

Öncelikle yalnızca beyaz kumaşta işe yarar. Güçlü bir beyazlatıcı etkisi olduğu için koyu renklerde oksijenli su kullanmanızı önermiyoruz.

yastıkları yıkamanın yararı

Öte yandan bu sayede yalnızca lekeleri çıkarabilirsiniz. Çünkü bu yöntemde oksijenli suyu çıkarmak istediğiniz lekelerin üstüne uygulamalısınız.

Buna rağmen bu yöntem yine de yararlı bir yöntemdir. Kremler, makyaj malzemeleri, kan ya da terden ötürü yastıklar sık sık lekelenir. Bunlar birikir ve leke bırakırlar. Bundan ötürü, bu yöntem sayesinde bu lekelerden mükemmel bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Bu basit önerilerle odanızı daha sağlıklı ve daha temiz hale getirebilirsiniz. Unutmayın, gününüzün en az dörtte birini yatağınızda geçiriyorsunuz. Bundan dolayı, yastıkları yıkamak ve dezenfekte etmek bir gerekliliktir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.