Evde Yapabileceğiniz 5 Özgün Lamba Tasarımı

4 Mayıs, 2019
Evinizde benzersiz bir alan yaratmak istediğinizde bu dekoratif lambaların sağladığı ışıklandırmadan faydalanabilirsiniz. 

Evinizdeki çok basit ve ucuz objeleri kullanarak dekoratif lamba tasarımı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? En iyisi de bu tasarım fikirlerini içinde yaşadığınız alanlara uygun hale getirmenin kolay olmasıdır. Tavana asılan lamba, masa lambası ve hatta abajur bile yapabilirsiniz.

Buradan yola çıkarak, özgün bir lamba tasarımı yapmanız için sizi cesaretlendirmek istedik ve en iyi lamba tasarımlarından bazılarını sizinle paylaşmaya karar verdik.

Söz veriyoruz, bu tasarımları yapabilmek için el işlerinde usta olmanıza veya özel aletlere sahip olmanıza gerek olmayacak. İhtiyacınız olan tek şey lambanızı koyabileceğiniz uygun bir yer! 

Bu yazımıza da bakın: Patates Lambası Yapmayı Öğrenelim

Evde Yapabileceğiniz 5 Özgün Lamba Tasarımı

1. Kağıt ve parıltı

kağıt lamba tasarımı sim

Hem gösterişli hem de kolay bir proje yapmak istiyorsanız bu tasarım tam size göre.

Bu projeyi yapmak için Çin işi kağıt lambaya (herhangi bir renkte), sprey yapıştırıcıya ve bol miktarda sime ihtiyacınız olacak. En iyi sonucu almak için kağıt lambayla aynı renkte olan simleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Nasıl yapılır?

 1. Kağıt lambayı gazete kağıtlarının üstüne koyun.
 2. Sprey yapıştırıcı şişesini şöyle bir çalkalayın ve tüm yüzeye serpin.
 3. Kağıdın her yerini kaplaması için bol miktarda simi serpiştirin.
 4. 10 dakika kurumaya bırakın. Sonra kağıt lambayı üst kısmından tutarak hafifçe sallayın. Simlerin fazlası gazete kağıdına düşecektir. Böylece kağıt lambanın tamamen simle kaplanıp kaplanmadığını görebilirsiniz. Tamamen simle kaplanmadıysa boş kalan yerlere biraz daha yapıştırıcı sıkıp tekrar sim serpiştirin.
 5. Sonuçta ışıl ışık parlayan el yapımı yuvarlak bir lambanız olacak.

Daha güzel bir etki yaratmak için pastel renklerde olan kağıt lambaları veya beyaz bir kağıt lambayı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Uçuk pembe kağıt lambanın üzerinde pembe simler çok güzel durabilir. Ayrıca beyaz ve gümüş gibiiki farklı sim rengini birlikte de kullanabilirsiniz. 

Bunu da okuyun: Küçük Mutfaklar için 4 Harika Dekorasyon Fikri

2. Boncuklu kolyeler ve bir kafes

Daha önce evde kuş beslediyseniz ve ondan kalma eski bir kafesiniz varsa onu kullanarak harika bir lamba tasarımı yapabilirsiniz.

 1. Kafesi temizleyin, istediğiniz herhangi bir renkteki sprey boya ile boyayın. Kuruyunca dışına silikon boncukları, ipli boncukları veya sahte incileri yapıştırmaya başlayın.
 2. Modern bir son dokunuş yapmak isterseniz tüm projeyi mat bir boyayla kaplayın.

3. Bulutlar

Dekoratif bulut lamba tasarımıbugünlerde çok popüler. 

 1. Bu proje için beyaz kağıt lambaya ihtiyacınız var. Üzerine pamuktan yapılmış toplar yapıştırmanız gerekecek. Ancak pamukların yoğunluğu çok fazla olmamalı ki içlerinden ışık sızabilsin. Pamuk yerine tüy de kullanabilirsiniz.

Ayrıca böyle bir projeyi yapmak için tipik yuvarlak bir beyaz kağıt lamba kullanmak zorunda da değilsiniz. Yaratıcılığınızı en yüksek noktaya çıkarmak için keşfedebileceğiniz pek çok farklı şekil var. Onları da tercih edebilirsiniz.

Önemli olan kullandığınız malzemeleri en iyi şekilde değerlendirmenizdir. 

4. Rende ile ışıklandırma

rende lamba tasarımı

Bu dekoratif lambalar oldukça orijinaldir. Özellikle cüretkar tasarımcıların çok hoşuna gidebilir. Modern ve kırsal görünüm bu tasarımda bir araya gelir.

Bu proje içinpaslanmaz çelikten yapılma bir rendeye ve bir şişe sprey boyaya (mat siyah kullanmanızı öneririz, antika demir görünümü yaratacaktır) ihtiyacınız olacak.

 1. Rendeye birkaç kat boya uygulayın, kurumaya bırakın ve bu lambayı istediğiniz yere asın.

Çok basit!

5. Tel ve tuvalet kağıdı ruloları

Bu eğlenceli ve kolay tasarımı ortaya çıkarmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Eski tuvalet kağıdı rulolarını bir kat silikonla çizgi çizgi desenlendirin ve bir ip veya tel yardımıyla onları birbirlerine bağlayın.
 2. Tamamen kapladığınızda 10 – 15 dakika kurumaya bırakın ve sonra daha fazla silikon kullanarak onları birbirlerine bağlayın.
 3. Böylece dilediğiniz şekli yaratabileceksiniz.

Bu dekoratif lambaların ışığı oldukça sönüktür. Bu nedenle onları odayı aydınlatmak veya kitap okumak için kullanmak kötü bir fikirdir. Öte yandan odaya büyüleyici ve değişik bir hava katmak istiyorsanız bu lambalar harika olacaktır!