Köpüklü Kağıt ile Yapılmış 5 Basit El İşi

Keçe, el işleri için pek çok avantajı ve kullanım alanı olan bir materyaldir. Bu makalede, keçe kullanarak yapabileceğiniz bazı el işi örneklerini göstereceğiz.
Köpüklü Kağıt ile Yapılmış 5 Basit El İşi

Tarafından yazılmıştır Jose Popoff

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Köpüklü kağıt, basit el işleri için pek çok avantajı ve çeşitli kullanımları olan eğlenceli bir malzemedir. Genellikle çocuklar için el işinde kullanılır ancak, masa süsü yapımında, okullarda ve diğer yerlerde dekorasyon amacı ile de kullanılır. Köpüklü kağıdın kullanımı çok kolaydır; bu sebeple yapıştırıcıya bile ihtiyacınız olmadan çeşitli el işi ürünler yapabilirsiniz.

Bugün, bu malzeme ile yapılan 5 kolay el işinden bahsedeceğiz. Bunlar çok fazla işçilik gerektirmez ama bittiğinde de çok hoş görünür. Çoğunda en çok ihtiyacınız olan şey köpüklü kağıt ve makastır. Tabii ki, yaratıcılık ve sanatı da unutmamak gerek. Şimdi masanızı hazırlayın, hızlı ve kolay bir şekilde bu sanat eserlerini yapmak için hazır olun.

Köpüklü kağıttan bahar çiçekleri

Bu çiçekleri yapmak için kalıp ve yapıştırıcıya ihtiyacınız olmayacak. Bu çiçeklerin yapımı çok kolaydır ve sizi oldukça memnun edecektir. Anlattığımız adımları çeşitlendirerek farklı farklı çiçekler yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

 • Kalem
 • Makas
 • Keçe topları
 • Çöp şiş
 • Köpüklü kağıt (farklı renklerde)
 • İsteğe bağlı: Çiçek şişlerini yapmak için farklı renklerde dekoratif bant

Takip edilecek adımlar

 1. İstediğiniz çiçek şeklini köpüklü kağıda ya da EVA lastiğe çizin.
 2. İki farklı renk ve boyutta daire kesiniz. Bu iki daireyi çiçeğin merkezine yerleştireceksiniz.
 3. Çiçeği ve iki daireyi birbirlerinin içine yerleştirin ve bir şiş yardımıyla ortadan geçirin.
 4. Çiçeğin ortasının ucuna keçe ya da plastik top yerleştirin.
 5. Taç yapraklara hacim katmak için baskı ve ısı uygulayarak onları merkezde birleştirin.
 6. Eğer isterseniz sapı dekoratif bantlarla süsleyebilir ya da sulu boya ile boyayabilirsiniz.

Köpüklü kağıttan bebekler ve hayvanlar

Bu köpüklü kağıt kullanan sanatçıların vazgeçilmezidir. Dünya üzerinde var olan tüm hayvan figürlerini oluşturabilirsiniz. Köpüklü kağıttan popüler karakterler ve hayvanlar çok iyi olurlar ve yapması hayal ettiğinizden de daha kolaydır.

Buraya kadar tüm olay hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanmakla ilgiliydi; sizlere kullanabileceğiniz bir sürü tasarım olduğundan bahsediyoruz. Hayvan ya da karakter üretirken faydalı bulduğumuz tekniklerden biri figürü ihtiyaç duyacağımız renklerde çizmek. Örneğin; siyah ve kırmızı köpüklü kağıtla uğur böcekleri yapabilirsiniz. Ya da siyah ve sarı köpüklü kağıttan arı yapmaya ne dersiniz?

Eğer çocuklar için temalı bir doğum günü partisi düzenleyecekseniz şekerle doldurabileceğiniz çantalar yapabilir ya da partinin temasına uyacak karakterler üretebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa ve kendinizi adayacaksanız üç boyutlu bebekler bile yapabilirsiniz.

Doğum günü kartları

doğum günü tebriği

Köpüklü kağıttan doğum günü kartı yapmanın iyi yanı hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayabilecek olmanızdır. Farklı boyutlarda kartlar yapabileceğiniz gibi popüler karakterler de kullanabilirsiniz. Tabii ki köpüklü kağıtla “Doğum günün kutlu olsun” ya da “Partime beklerim” de yazabilirsiniz.

Materyalin çok yönlülüğünden dolayı köpüklü kağıttan doğum günü kartları yapmak oldukça kolaydır. Kesilebilir, yapıştırılabilir, katlanabilir, ısı ve dikmek ile şekil alabilir. O yüzden, bir sonraki doğum gününde mağazadan satın almak yerine kendi doğum günü kartlarınızı yaptığınızdan emin olun. Hem daha ucuz hem de oldukça eğlenceli.

Mektup ve formlar

Küçük çocuklar alfabeyi keyifle öğrenebilsinler diye köpüklü kağıttan harf ve şekiller yapabilirler. Her harf için o harfle başlayan bir objenin şeklini oluşturabilirler. Aynı şekilde siz de elmas, kalp, kelebek ya da yumurta gibi bazı temel şekilleri oluşturabilirsiniz. Basitçe köpüklü kağıttan o şekilleri kesin.

Aynı zamanda bebek odasının, doğum günü partisini yapacağınız mekanın ve diğer yerlerin duvarlarını harflerle dekore edebilirsiniz. Açıkçası üretebileceğiniz yaratıcı şeylerin sınırı yok.

Lastik damgalar

kıvrılmış kağıt

Kendiniz ve çocuğunuzun oynaması için mağazaya gidip eğlenceli damgalar almak zorunda değilsiniz. Onları köpüklü kağıtla kolaylıkla yapabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken belirli bir şekli kesmek ve eğer isterseniz içine bir şeyler çizebilirsiniz. Damga için yalnızca mürekkebe ihtiyacınız olacak.

Eğer isterseniz kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı rulosunu da çeşitli tasarımlar için kullanabilirsiniz ve çok yönlü bir rulo damgaya sahip olmuş olursunuz. Deneyin, çok tatlı, kolay ve eğlenceli. Damganızın temelini oluşturmak için çok küçük bir tahta sopa kullanabilirsiniz. Şekli bir tarafına yapıştırın ve oldu bitti!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.