Gribi Atlatmak İçin Size Yardımcı Olabilecek 6 Alışkanlık

Grip, kış sırasında son derece yaygın olan bir viral enfeksiyondur. İyice dinlenmek, iyi beslenmek ve diğer sağlıklı alışkanlıklar gribi atlatmanıza yardım edecektir. Okumaya devam edin!
Gribi Atlatmak İçin Size Yardımcı Olabilecek 6 Alışkanlık

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Gribi atlatmak sabır ve iyi alışkanlıklar ile ilgili bir şeydir. Bu viral enfeksiyonu tedavi edecek herhangi bir ilaç yoktur ancak semptomları hafifletmek için bazı ilaçlar alabilirsiniz. Bundan dolayı, kendinize iyi bakmak ve dinlenmek haricinde bir çözüm yoktur. Bu yazımızda size gribi atlatmak için yardımcı olabilecek en iyi alışkanlıklardan bahsedeceğiz. Rahatsızlıkları hafifletmek ve komplikasyonlardan kaçınmak için bunları takip etmek önemlidir.

Gribi Atlatmak İçin Size Yardımcı Olabilecek Alışkanlıklar

Grip, bir virüs dolayısıyla ortaya çıkan akut bir solunum yolu enfeksiyonudur. Bir soğuk algınlığından daha yoğundur ve şu özelliklerle karakterizedir:

 • Ani ateş ve titremeler
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Genel rahatsızlık ve bitkinlik
 • Boğazda rahatsızlıklar
 • Kas ağrısı
 • İştah kaybı

Grip genellikle bir ila iki hafta kadar sürer. İlk günlerde daha fazla rahatsızlık görülür, yorgunluk ve burun tıkanıklığı ise ikinci haftaya kadar sürebilir.

Grip aşıları mevcuttur. Ancak bu virüsün mutasyon geçirme kapasitesi vardır, bundan dolayı etkinlikleri gerekli olan sürekli güncellemelere bağlıdır. Buna rağmen aşı yaşlılar ve sağlık uzmanları gibi risk grupları için şiddetle tavsiye edilen bir önleyici tedbirdir.

1. Dinlenin ve Uyuyun

Burnunu temizleyen bir kadın.
Gribi atlatmak için dinlenmeniz gerekir, çünkü bu vücudunuzun enfeksiyon ile savaşmasına izin verir.

Bu ilk ipucu sadece iyileşmenizi hızlandırmak için değildir. Aslında, grip çok bulaşıcı olduğu için elzemdir, bundan dolayı diğer insanlarla temasa geçmekten kaçınmalısınız.

Grip, bir ara vermenizi gerektirir. Mümkün olduğunca dinlenmek ve uyumak vücudunuzun enerjisini daha verimli bir şekilde yönetebilmesine olanak tanıyacaktır. Aksine, normal rutininize devam etmek semptomlarınızı kötüleştirebilir ve hastalığın süresini uzatabilir.

2. Su, Meyve Suyu ve Çay İçin

Bir diğer önemli öneri sıvı almaktır. Gün boyunca sıvı tüketmek çok önemlidir, bunlar su, doğal meyve ve sebze suları ya da bitkisel çaylar olabilir.

Meyve suları söz konusu olduğunda, enfeksiyonlarla savaşmak için çok yararlı olan C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler seçmelisiniz. Bu vitaminin iyi kaynaklarından bazıları aserola kirazı, guava, maydanoz, kivi, çilek, turunçgiller ve biberdir.

Tıbbi infüzyonlara gelince, iyi bir kombinasyon bir antiviral ve anti-enflamatuvar olan zerdeçal ve ateşi düşürmeye yardımcı olan zencefilin karışımı olabilir. Bu infüzyonu günde birkaç kere sıcak olarak içebilir, bal ya da stevia ile tatlandırabilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Grip Belirtilerini Rahatlatan 3 İnfüzyon

3. Gribi Atlatmak İçin Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Çay içen bir kadın.
Sık sık sıvı tüketmek ve doğru şekilde beslenmek vücudunuzun griple savaşmak için ihtiyacı olan enerjiyi yenilemesini sağlayacaktır.

Gribi atlatmak için bu günlerde ne yediğinize dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle de bağışıklık sistemini uyarıcı özelliklere sahip gıda tüketiminizi arttırmalısınız. Örneğin, şu türde yeşil gıdaları yemelisiniz:

 • Ispanak
 • Lahana
 • Salatalık
 • Brokoli
 • Avokado
 • Kereviz
 • Biber

4. Bir Nem Makinesine İhtiyacınız Var Mı?

Eğer öksürük ve burun tıkanıklığından muzdaripseniz bir nem makinesinin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu cihaz elektriğe bağlıdır ve içine eklediğiniz sudan buhar oluşturur. Bu şekilde gribin yarattığı rahatsızlıkları biraz hafifletebilirsiniz.

Ayrıca, bazı nem makineleri oda kokusu olarak da işe yarar. Diğer bir deyişle, gribi atlatmanıza yardımcı olmak için esansiyel yağlar ekleyebilirsiniz. Örneğin, okaliptüs, çam, nane, limon, çay ağacı ya da lavanta uçucu yağlarını deneyebilirsiniz.

Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz: Burun Tıkanıklığı İçin 5 Doğal Yağ

5. Bazı Etkili Doğal Çözümler

Gribi atlatmak için bal ve limon ile yapılan bir doğal karışım.
Propolis gibi bazı şeyler savunmalarınızı geliştirir ve semptomların giderilmesini sağlar.

Gribin bir virüs yüzünden ortaya çıktığını unutmayın, yani antibiyotikler semptomları iyileştirmez ya da iyileşmeyi hızlandırmaz. Ayrıca aspirin almaktan da kaçınmalısınız.

Bunun yerine, aşağıdaki şeyleri kullanarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve semptomlarınızı hafifletebilirsiniz:

 • C vitamini
 • Çinko
 • Ekinezya
 • Propolis
 • Mürver

6. Gribi Atlatmak İçin Sabır Gerekir

Son olarak, ihtiyacınız olan son şey sabırdır. Bazen grip ihtiyacınız olan dinlenme için mükemmel bir bahane olabilir. Eğer sık sık stres yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıflayacağını ve daha kolay bir şekilde hastalanmaya yatkın hale geleceğinizi unutmamalısınız.

Bundan dolayı, gribi atlatmak evde en az bir hafta geçirmek üzere bir ara vermek demektir. Sabır, beslenme, iyi tavsiye ve çözümler ile bunun üstesinden geleceksiniz ve sonrasında yenilenmiş ve enerji dolu hissedeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kim, Y., Kim, H., Bae, S., Choi, J., Lim, S. Y., Lee, N., Kong, J. M., Hwang, Y. I., Kang, J. S., … Lee, W. J. (2013). Vitamin C Is an Essential Factor on the Anti-viral Immune Responses through the Production of Interferon-α/β at the Initial Stage of Influenza A Virus (H3N2) Infection. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659258/
 • Zorofchian Moghadamtousi, S., Abdul Kadir, H., Hassandarvish, P., Tajik, H., Abubakar, S., & Zandi, K. (2014). A review on antibacterial, antiviral, and antifungal activity of curcumin. BioMed Research International. https://doi.org/10.1155/2014/186864
 • Haniadka, R., Saldanha, E., Sunita, V., Palatty, P. L., Fayad, R., & Baliga, M. S. (2013). A review of the gastroprotective effects of ginger (Zingiber officinale Roscoe). Food and Function. https://doi.org/10.1039/c3fo30337c
 • Mousa, H. A. L. (2017). Prevention and Treatment of Influenza, Influenza-Like Illness, and Common Cold by Herbal, Complementary, and Natural Therapies. Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1177/2156587216641831
 • Minich, D. M., & Bland, J. S. (2007). Acid-alkaline balance: Role in chronic disease and detoxification. Alternative Therapies in Health and Medicine.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.