Güçlü Kişilik Sahibi İnsanları Tanımlayan 5 Özellik

Güçlü karaktere sahip kişiler soğuk ya da katı değildir. Bu insanlar, olan olaylara hak ettikleri değeri verdikleri için çoğu durumdan en az derecede etkilenirler. 
Güçlü Kişilik Sahibi İnsanları Tanımlayan 5 Özellik

Son Güncelleme: 12 Nisan, 2019

Çoğu zaman güçlü bir kişilik, bazı gerginliklere ve rahatsızlıklara yol açabilir. Bazen güçlü kişiliğe sahip insanların belirli şeyleri yapamadıklarını görürsünüz. Bu insanların zaman zaman bencil olduklarını düşünürsünüz.

Sizin için böyle kişiler yalnızca kendi çıkarının peşinde olan kişilerdir, başkalarından gelen görüş ve önerileri asla kabul etmezler. Ancak bu gerçek değildir.

Bir başkasının kişiliğini değerlendirmek söz konusu olduğunda, o kişiyi “tamamen” içe dönük, dışa dönük, bağımlı veya bağımsız biri olarak tanımlarken bu tanımlar arasında bazı farklılıkların olduğu doğrudur. Ancak, güçlü kişilikli insanlardan söz ettiğinizde, bunun arkasında anlaşılması gereken başka bir şey bulunmaktadır.

Psikoloji biliminde bu tip insanlar “dayanıklı kişiler” olarak bilinir. Bu dayanıklı kişi içe dönük veya dışa dönük birisi olabilir; ancak her şeyden önce bu kişiyi karakterize eden şey tüm sıkıntıların ortasında ayakta kalma yeteneğidir.

Aşağıda güçlü bir insan olmanın tam olarak ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacak 5 özellikten bahsedeceğiz. Bakalım bu özellikler size tanıdık gelecek mi?

1. Güçlü bir kişilik mazeretlerden hoşlanmaz

Güçlü kişilik sahibi olan bir kişi kendine özgü bir yol izler: çünkü o her şeyi hatalarından ve başarılarından öğrenmiştir. Vicdanının sesini tevazu ile dinler, ancak kararlıdır.

Bu kişiler mazeretlerden asla hoşlanmaz. Yapmaları gereken şeyleri ertelemekten başka hiçbir şey yapmayan insanların bu tip tavırlarından hiç hazzetmezler.

Güçlü kişilik sahibi bir kişi için bu tip davranışlar zaman kaybına neden olmaktadır. Bu şekilde güçlü insanlar hedeflerine ulaşmakta yavaşladıklarını düşünürler, bu mazeretler aslında onlar için engellerdir.

Bu kişinin dünyasında yapılması gereken şey mutlaka yapılmalıdır. Ufukta belirledikleri hedefleri, savaşmak için birer motivasyon kaynaklarıdır. Bu yüzden günü mazeretlerle ve hatalı davranışlarla geçirmek, güçlü insanların çok rahatsız bulduğu bir şeydir.

Ayrıca bunu da okuyun: Tüm Kişilik Tipleri İçin Aşk

2. Hayatlarının bir parçası olmasına izin verirken insanlar konusunda dikkatli davranırlar

birbirine bakan çift

Güçlü bir kişiliğe sahip kişiyi tanımlayan bir şey varsa, bu da onun içsel motivasyonlarını keşfetmek için kontrolü eline geçirme yeteneğidir. Güçlü bir karaktere sahip olan kişi, neyi istediğini ve neyi istemediğini iyi bilir.

Bu ders ona önceden öğretilmiştir. Çünkü geçmişte ya birisi onu başarısızlığa uğratmıştır, ya da hayal kırıklığı yaşamıştır. Ancak bu insanlar, hiç de düşünüldüğü gibi diğer insanlara karşı kapalı, soğukkanlı veya güvensiz kişiler değildirler.

Aslında başkalarına karşı oldukça açıktırlar, ancak insanlar konusunda uygun bir psikolojik filtre uygulamaktan da çekinmezler. Onu rahatsız eden veya iç huzuruna zarar veren kişilerin hayatına girmesine izin vermez.

3. Duyarsız, bencil ve fazla iddialı insanları sevmezler

dur işareti yapan el

Birçok insanın inandığından farklı olarak, güçlü ve dayanıklı bir karaktere sahip olan kişi, oldukça hassas ve alçak gönüllüdür. Çünkü güçlü bir insan, arkadaşların ve onlarla geçen zamanın değerli olduğunu bilir; bu insanlarla vakit geçirmek ona iyi hissettirir, çünkü bu kişiler fırtına yerine gün ışığı getirir.

Bu yüzden bencilce davrananları ve hayatta en basit şeyi bile nasıl değerlendireceğini bilmeyen kişileri tolere etmez. Bu basit şeyler, hepimizin saygı ve mutluluk içinde yaşamasıyla elde edilen ve parayla satın alınamayan şeylerdir.

4. Güçlü kişilik sahipleri korku ve güçlük çekerek bir şeyler öğrenirler

güçlü kişilik

Güçlü insanları tanımlayan özelliklerden biri de onların psikolojik anlamdaki dirençleridir. Zaten bildiğiniz gibi, kişisel gelişim alanında “dirençli olmak” dikkat çeken bir özelliktir.

Bu insanlar bu özellikleri sayesinde duygusal acının üstesinden gelmeyi başarırlar. Sadece dirençli değillerdir, aynı zamanda yaşadıkları deneyimlerden dersler çıkarma özelliğine de sahiptirler. Güçlü kişiliğe sahip olan kimse böylece korkuyu öğrenebilir; hedeflerini gerçekleştirmek için sınırı nasıl geçeceğini bilir.

Bunlara ek olarak, tüm bu hayati deneyimler güçlü insanlara korkmadan ilerlemeyi ve hayatın getirdiği şeyleri kabullenmeyi öğretir. Ancak “kabul etmeye istekli olmadığı” şeylerin de her zaman farkındadır.

5. Herkesi sevmek zorunda değillerdir

elinde bulut olan kadın

Düşündüğünüz gibi, güçlü bir kişiliğe sahip olan insan, her zaman herkesi memnun etmeye çalışmaz. Bunun yerine ne istediğini bilir ve buna değmeyecek insanlarla vakit harcamaz.

Güçlü insanlar, en çok acı veren ve hayal kırıklığına uğratan şeyin, herkesi memnun etmeye çalışmak ve başkalarının onayını beklemek olduğunu zaman içinde öğrenmişlerdir. 

Bunu yapmaya çalışmak ne faydalı, ne mantıklı ne de sağlıklıdır. Bu nedenle dirençli bir karaktere sahip olan kişi, karşısındaki onu olduğu gibi kabul etmediği zaman endişelenmez.

Yanında olan kişilerin gerçekten değerli olduklarını bilir, bu insanlar onun için hayat yolunda  el ele ilerlemeye değer kişilerdir, çünkü bu insanlar özgün olmanın ne kadar değerli olduğunun farkındadır.

Bu yazıda saydığımız özelliklerden en az bir tanesi mutlaka size tanıdık gelecektir. Belki de hepiniz kendi farklı yöntemlerinizle güçlü olmayı öğrendiniz, ya da öğrenmeye çok yakınsınız. Sonuç olarak herkes hayatta güçlü bir kişiliğe sahip olmaya çalışmaktadır.

Ana görsel: © wikiHow.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.