Güçlü Vücut Kokusu: Nedenleri Nelerdir?

Pek çok durumda, güçlü vücut kokusu aşırı terlemenin bir sonucu olarak gerçekleşir. Ancak buna katılımda bulunan diğer faktörler de bulunmaktadır. Bunların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.
Güçlü Vücut Kokusu: Nedenleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2020

Bromhidroz, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen yaygın bir durumdur ve güçlü vücut kokusu bu durumun karakteristik bir semptomudur. Bu, sözlü olmayan güçlü sinyaller ileten ve bazı insanlar için sosyal bir utanç kaynağı olan oldukça nahoş bir kokudur. Bir kişinin seçici anozmiye sahip olması özellikle kötüdür – bu kokuyu algılayamama durumudur ve dolayısıyla kişi bundan habersizdir.

Terin kendisinin bir kokusu yoktur. Kötü bir koku, yalnızca ter ciltteki bakteriler ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Tıbbi seçenekler olsa da, insanlar hijyen alışkanlıklarını değiştirerek  bu durumu tedavi edebilir ya da önleyebilir. Aşağıda bu durumla ilgili daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Güçlü Vücut Kokusu (Bromhidroz) Nedenleri

Uluslararası Kozmetik Bilim Dergisindeki çalışmalara göre bromhidroz doğal, kokusuz salgıların uçucu kokulu moleküllere biyolojik olarak dönüştürülmesinden kaynaklanmaktadır. Doğal olarak, aşırı terleme ile ilişkilidir. Diğer bir deyişle, bozukluk daha çok terleyenler kişilerde daha sık ortaya çıkmaktadır.

Mikrobiyom koltuk altındaki yerleşik mikroflorada bulunan Corynebacterium spp.’nin bu biyotransformasyonda önemli olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca obezite de bromhidroza katkıda bulunan bir faktör olabilir. Arka plan mekanizması, söz konusu mikroorganizmalar tarafından metabolize edildiğinde bu moleküllerin geçirdiği değişimdir.

Kokan bir çift ayakkabı.
Ter, cilt bakterileri ile temas ettiğinde güçlü bir vücut kokusu meydana gelir.

Güçlü Vücut Kokusu Nedenleri

İki tür ter bezi bulunmaktadır ve tüm insanlar bunlara sahiptir:

  • Tüm vücutta bulunan ekrin bezleri
  • Sadece koltuk altlarında, göğüslerde ve kasık bölgesinde bulunan apokrin bezleri

Apokrin bezleri ergenliğe kadar aktif hale gelmez. Bu nedenle, güçlü vücut kokusu genellikle küçük çocuklar arasında bir sorun değildir. Ortaya çıkması büyüme ve gelişmenin bir işaretidir.

Aksiller apokrin ter bezlerinden salgılanan şeyler ile belirli bir kokuya sahip doymamış yağ asitleri üreten bakterilerin etkileşimi önemli bir mekanizmadır. Bir kişiye bromhidroz teşhisi konulabilmesi için bu kokunun mevcut olması gereklidir.

Apokrin terinin bakteriyel metabolizması, genellikle kokuya neden olan şeydir. Bununla birlikte, ekrin teri de rahatsız edici olabilir. Bu ikinci durum genellikle sarımsak ve alkol gibi bazı maddelerin tüketilmesi yüzünden tetiklenir.

Güçlü Vücut Kokusunun Önlenmesi

Güçlü vücut kokusu için aile doktorlarına danışan hastaların halihazırda denemiş oldukları pek çok geleneksel tedavi önlemi vardır. Bununla birlikte, ilaçlar ve cerrahi şu anda bromhidroz için en yaygın kullanılan yaklaşımlardır.

Cerrahi – Sempatektomi

Bromhidroz için en çok tercih edilen yöntem cerrahidir, ancak doktorlar bunu ağır vakalar için saklamaktadır. Ancak ameliyat sonrası komplikasyonlar ve yara izleri cerrahi tedavilerde sık görülen yan etkilerdir.

Bu, tıbbi tedaviye yanıt vermeyen ve günlük aktiviteleri hiperhidroz yüzünden önemli bir ölçüde etkilenen hastalar için en uygunudur. Cerrahi Tarihi tarafından yapılan çalışmalara göre, endoskopik torakal sempatektomi palmar, koltuk altı ve kraniyofasiyal hiperhidrozun terapötik tedavisi için son çaredir. Sempatik düğümlerin liflerini bölmek suretiyle çalışır.

Botulinum Toksini

Botulinum toksininin bromhidroz üzerindeki ana etki mekanizması, ter ekrin bezlerini kaplayan sempatik sinirlerden asetilkolinin salınımının engellenmesidir. Tedavi, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında etkilidir, ancak acı verici enjeksiyonlar bazı insanlar için sınırlayıcı bir faktör olabilir.

İntradermal enjeksiyonlar için doz, bölgeye bağlıdır. Örneğin, doktorlar koltuk altlarında 50 ila 100 ünite kullanır. Botulinum toksini tedavisinin temel dezavantajı, etkinin sadece birkaç ay sürmesidir, bu nedenle kişi yılda birkaç uygulamaya ihtiyaç duyacaktır.

Alüminyum Bileşenli Antiperspirantlar

Çoğu standart süpermarket antiperspirantı alüminyum klorür içerir. Bununla birlikte, daha güçlü ajanlar alüminyum klorohidrat içerir. Bu maddeleri içeren ajanlar, kötü kokulu bakterilerin büyümesini engeller.

Bu metal tuzları ayrıca ter bezlerinin boşaltım kanallarını tıkayarak teri azaltır ve böylece bakteriyel büyümeyi destekleyen su kaynağını en aza indirir. Topikal tedavi günde bir kez, genellikle geceleri, cilt kuru iken uygulanmalıdır.

Kol altına deodorant sıkan bir adam.
Alüminyum antiperspiranlar, ameliyat bir seçenek olmadığında bromhidroz için en iyi seçenektir.

Bromhidrozdan Muzdarip Olan Kişiler İçin Öneriler

Hem hiperhidroz hem de bromhidroz, yaygın ve sosyal aktiviteleri zorlaştırdıkları için üzücü durumlardır. Durumu dikkatli bir şekilde yönetmek ve uygun öneriler, bu durumların hastanın yaşam kalitesi üzerindeki etkisini hem bireysel hem de işlevsel olarak en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Düzenli yıkama ve koltuk altı epilasyonu da faydalıdır. Kokulu antiperspiranlar, vücut kokusunun yönetiminde birinci basamak tedavileridir. Bunun nedeni, ter hacmini azaltmaları ve aynı zamanda antibakteriyel olmalarıdır.

İlginizi çekebilir ...
Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorantlar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kimyasal İçermeyen Doğal Deodorantlar

Doğal deodorantlar kimyasal herhangi bir bileşen içermeyen ve tamamen doğal ürünlerden imal edilen deodorantlardır ve vücudunuz için daha sağlıklıl...  • Kanlayavattanakul M, Lourith N. Body malodours and their topical treatment agents. Int J Cosmet Sci. 2011;33(4):298-311. doi:10.1111/j.1468-2494.2011.00649.x
  • Connolly M, de Berker D. Management of primary hyperhidrosis: a summary of the different treatment modalities. Am J Clin Dermatol. 2003;4(10):681-697. doi:10.2165/00128071-200304100-00003
  • Herbst F, Plas EG, Függer R, Fritsch A. Endoscopic thoracic sympathectomy for primary hyperhidrosis of the upper limbs. A critical analysis and long-term results of 480 operations. Ann Surg. 1994;220(1):86-90. doi:10.1097/00000658-199407000-00012
  • Li ZR, Sun CW, Zhang JY, Qi YQ, Hu JZ. Excision of apocrine glands with preservation of axillary superficial fascia for the treatment of axillary bromhidrosis. Dermatol Surg. 2015;41(5):640-644. doi:10.1097/DSS.0000000000000346
  • Lam TH, Verzotto D, Brahma P, et al. Understanding the microbial basis of body odor in pre-pubescent children and teenagers. Microbiome. 2018;6(1):213. Published 2018 Nov 29. doi:10.1186/s40168-018-0588-z
  • James AG, Hyliands D, Johnston H. Generation of volatile fatty acids by axillary bacteria. Int J Cosmet Sci. 2004;26(3):149-156. doi:10.1111/j.1467-2494.2004.00214.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.