Hacimli Saçlara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İster inanın ister inanmayın, saçınızın kırıklarını aldırmak, onun hacmini artırmaya yardımcı olabilir; çünkü onu daha ince olan kırık uçlardan arındırmış olursunuz.
Hacimli Saçlara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hacimli saçlara mı sahip olmak istiyorsunuz?

İnce saçları olan veya saçları dökülen kadınlar, saçlarının hacmini artırmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilir.

Üstelik, biraz azim ve sabır sayesinde bu sonuca kendi evinizin konforunda ulaşabilirsiniz. Birkaç hafta sonrasında arzu ettiğiniz sonuçları elde edeceksiniz.

Hacimli saçlara sahip olmak için ipuçları

Her bireyin saç özellikleri birkaç farklı faktör tarafından belirlense de, bu noktada genetik altyapı da çok önemlidir.

Kalın veya ince saçlara sahip olmak hormonlara ve genetik materyale bağlıdır. Ve bu faktörleri kontrol etmek neredeyse imkansızdır, ancak yine de hacimli saçlara sahip olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 • Her şeyden önce, saç köklerinin ve kafa derisinin sağlığını korumak çok önemlidir. Bunların her ikisi de iyi durumdaysa, saçlarınızın hacminde ve canlılığında değişiklik yapabilmeniz daha olasıdır.
 • Saçınızı, daha gür olduğuna dair bir yanılsama yaratacak şekilde şekillendirebilirsiniz.

İşte, saçlarınızın hacmini artırmak için günlük alışkanlıklarınıza dayalı birtakım ipuçları:

1. Dengeli beslenin

sağlıklı beslenmek

Bu, genel olarak iyi bir görünüme sahip olmak için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesidir.
 • Dengeli bir diyet size karbonhidrat, protein, bol miktarda vitamin ve mineral (demir ve çinko da dahil) sağlamalıdır.
 • Ayrıca, antioksidanlar ve aminoasitlerle birlikte omega-3 ve 6 gibi temel yağ asitlerini de unutmayın.

Tüm bu besin maddelerini nasıl elde edebilirsiniz? Daha fazla meyve, sebze, kepekli tahıl ve baklagil tüketerek.

2. Saçlarınızı baş aşağı kurutun

saç bakımı

Her fırsatta saç kurutma makinesi kullanmak iyi bir fikir değildir, çünkü saçınıza zarar verebilir ve arzu ettiğinize ters düşen bir etkiye neden olabilir. Bununla birlikte, bu teknik zaman zaman saçınızın hacmini artırmaya yardımcı olabilir.

Hasarı en aza indirmek için mümkün olduğunca soğuk hava ayarını kullanın.

 • Oldukça basit bir teknik: saçınızı yıkadıktan sonra başınızı aşağı doğru eğin ve makine alt kısmına gelecek şekilde kurutun.
 • Normalde saçınızı ne tarafa doğru ayırıyorsanız tersi yöne doğru tarayın. Sonra, başınızı kaldırın ve normal şeklini verin.

3. Yeterince uyuyun

iyi uyku

Dinlenmek, saçlarınızın görünüşüyle yakından ilişkilidir (cildinize ek olarak).

Bu nedenle, ince saç veya saçkırandan muzdaripseniz, stresle başa çıkamıyor ya da yeterli dinlenemiyor olabilirsiniz.

 • Eğer biraz yavaşlamanız gerekiyorsa, yoga ve meditasyon gibi bu konuda rahatlatıcı aktiviteler size çok yardımcı olabilir.

4. Doğru ürünleri tercih edin

Hindistan cevizi

Mağazalarda ince saçlar için üretilen her türlü şampuan, nemlendirici ve özel bakım ürününü bulabilirsiniz.

Haftada bir kez bir saç maskesi kullanmanızı öneririz (Hindistan cevizi yağı en etkili olanlardan bir tanesidir) saçınıza hayat kazandırır.

Ayrıca saçlarınızı onaracak ve ona hacmini geri kazandıracak ürünler de bulabilirsiniz. Eski ürünlerinizi, geride kalıntıların oluşmasını önleyecek arındırıcı bir şampuanla değiştirin.

Saçlarınızın hacmini arttırmak için gerekli olan bazı maddeleri şunlar içerir:

 • Kolajen
 • Ginseng
 • Papatya
 • Biberiye
 • Protein
 • Doğal özler
 • Enerji vericiler
 • Antioksidanlar

5. Su için

su içmek

Soğuk veya sıcak su içmeniz önemli değil – bu hayati bileşen, hem içteki hem de dıştaki nemi korumak için vazgeçilmezdir.

“Günde 8 bardak su” abartılmış ya da yanlış bir iddia değil. Bu, organlarınıza ihtiyacı olan suyu temin etmek için gereken ortalama miktardır.

Gün içerisinde su içmeyi unutuyorsanız, her zaman yanınızda bir şişe su tutun veya iş yerindeki masanıza bırakın.

Önerilen günlük miktara ulaşmak için yeşil çay, doğal meyve suyu veya bitki çayı da içebilirsiniz.

6. Saçlarınızın uçlarını kestirin

saç uçları

Her iki ayda bir, saçlarınızın kuru ve kırık uçlarını kestirmek iyi bir fikirdir.

Bu bölüm genellikle diğerlerinden daha ince ve cansızdır. Kolaylıkla kırılır ve saçınızın mevcut hacmini azaltır. Yeni saç uçları her zaman daha kalındır.

Bu tür bir işlem için kuaföre gitmenize gerek yok. Biraz pratik sayesinde saçlarınız hala nemliyken uçlarını kendiniz kesebilirsiniz.

7. Kafa derinize masaj yapın

saç maskesi

Bu her zaman unutulur, ancak saçlarınızın kendisine uyguladığınız bakım kadar önemlidir. Saçlarınız donuk, kuru veya ince görünse de, saç foliküllerinizi hala hasardan kurtarabilirsiniz.

Saçlarınıza iyi bakmak ve daha sağlıklı uzamalarını sağlamak için, geceleri kafa derinize masaj yapmanızı öneririz.

 • Televizyon izlerken, kanepede otururken veya bir kitap okurken bunu yapabilirsiniz.
 • Parmak uçlarınıza birkaç damla zeytin veya badem yağı damlatın ve çok fazla basınç uygulamadan dairesel hareketlerle kafa derinize masaj yapın.
 • Alın bölgenizden başlayın ve başınızın üzerinden ense kısmınıza doğru devam edin. Bu aynı zamanda stresi azaltmanın ve bir süreliğine problemlerinizi unutmanın mükemmel bir yoludur.

Masaj, saç foliküllerine ulaşan kan miktarını artırır ve onların işlevlerini geliştirir. Sonuç, sizin için daha hacimli saçlara sahip olmak olur.

Buna ek olarak, saçlarınızı çok sık taramak, çok sık yıkamak, sigara içmekten uzak durmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Acosta, L. M. A., Chaparro, A. M., Albaran, C. P., & CES), E. en E. (en C. con el. (2015). Estudio descriptivo sobre la pérdida de cabello de patrón femenino en una consulta dermatológica general. Instname:Universidad Del Rosario. Retrieved from http://repository.urosario.edu.co/handle/10336/10522
 • Hernández, Sandra A., & Zacconi, Flavia C. M.. (2009). Aceite de almendras dulces: extracción, caracterización y aplicación. Química Nova32(5), 1342-1345. https://dx.doi.org/10.1590/S0100-40422009000500044
 • Iglesias Rosado C., Villarino Marín A. L., Martínez J. A., Cabrerizo L., Gargallo M., Lorenzo H. et al . Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2011  Feb [citado  2018  Nov  08] ;  26( 1 ): 27-36. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112011000100003&lng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.