Haftanın Her Günü İçin Bir Yüz Maskesi

Haftanın Her Günü İçin Bir Yüz Maskesi
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2018

Pazartesi sabahı kalktığınızda gözlerinizin altında koyu yuvarlaklara rastlıyor musunuz? Peki ya Cuma akşamları eve geldiğinizde yüzünüz yorgun mu gözüküyor? Hafta sonu planlarınız için yüzünüzün parlak ve sıkı görünmesini ister misiniz? Öyleyse ihtiyacınız olan şey, bir yüz maskesi!

Bu tarifler sayesinde doğal yüz maskelerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu maskelerdeki bileşenler cildinizi besleyip tonunu düzenleyecek ve tüm hafta boyunca canlı gözükmesini sağlayarak yorgunluğunuzu gizleyecek.

Pazartesi: Yulaf Ezmesi

Pazartesi günleri gerçekten enerji sağlayıcı ve besleyici bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle yulaf ezmesini toz haline getirerek bir yüz maskesi oluşturmak harika bir fikir!

Bunu ılık suyla karıştırın. Sonra soğuyup dinlenmesi için 10 dakika bekletin. Yüzünüze uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maske sizi haftanın geri kalanı için hazır hale getirecek.

yulaflı yüz maskesi

Salı: Yoğurtlu Yüz Maskesi

Salı gününe geldiğinizde artık Pazartesi gününde olduğu kadar yorgun olmazsınız, ancak haftanın geri kalanı için yine de biraz kuvvete ihtiyacınız olur.

Yoğurdun yağlandırmadan nemlendirme özelliği için harika bir gün! Tek yapmanız gereken şey, sade yoğurdu yüzünüze uygulamak ve yarım saat bekletmek. Bu maske kullanım açısından kolaydır ve hemen uygulanabilir.

Çarşamba: Kil Maskesi

Artık haftanın ortasına vardınız. Derin bir cilt temizliği için tam zamanı. Böylece cildinizi toksinlerden ve kirlerden arındırmanın yanında ihtiyacı olan mineralleri de sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle bu maskede aktarlar veya eczaneden temin edebileceğiniz yeşil kil kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşil kil tozunu ılık suyla karıştırın. Dokusu homojen bir yapıya kavuşana ve topaklar yok olana kadar yavaşça karıştırmaya devam edin.

Hazırladığınız maskeyi yüzünüzün tamamına uygulayın ve kurumasına izin verin, ancak uygularken gözlerinizin etrafına sürmemeye özen gösterin. Bunun kuruması yaklaşık 30 dakika alacaktır. Ardından maskeyi ılık suyla ve hafif hareketlerle durulayın.

Bu maske aynı zamanda siyah nokta ve aşırı yağlanmaya karşı etkilidir. Eğer kuru bir cildiniz varsa, kili su yerine yoğurtla karıştırabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra cildinizi hep kullandığınız bir kremle veya yağla iyice nemlendirin.

killi yüz maskesi

Perşembe: Limon ve bal

Hafta sonuna yaklaşmaya başladık ve bu nedenle cildinizi kirlerden temizlemek iyi bir fikir. Bunun için çok iyi bir temizleyici ve arındırıcı olan limon en iyi seçim olacaktır. Ayrıca bal da cildinizi nemlendirip sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

Bir limonun kabuğunu rendeleyip balla karıştırın. Bu hafif yapışkan bir dokuya sahip olacaktır, ancak balı ısıtırsanız daha akışkan bir kıvam elde edebilirsiniz. Karışımı uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra durulayın.

Cuma: Salatalıklı Yüz Maskesi

En sonunda Cuma geldi ve gece dışarı çıkmaya hazırsınız. Ancak tüm haftanın yorgunluğu cildinizde. Endişelenmeyin, salatalık imdadınıza yetişecektir. Bu yüz maskesi cildinizi canlandırır, derinden nemlendirir ve sıkılaştırır.

İlk olarak, salatalığı rendeleyin ve sütle veya pirinç sütüyle karıştırın. Bu akışkan bir sıvı olduğu için bir pamuk yardımıyla cildinize sürün. Ardından salatalıktan iki dilim kesin ve bunları gözlerinizin üzerine yerleştirin. Böylece gözleriniz canlılık kazanacaktır.

Uzanın ve maske ve salatalık dilimlerinin en az 20 dakika etkisini göstermesin izin verin. Ayrıca isterseniz gün boyunca biriken kirleri temizlemek için maskeyi yatmadan önce de uygulayabilirsiniz.

salatalıklı yüz maskesi

Cumartesi: Avokado

Cumartesi günü geldiğinde biraz dinlenme fırsatına sahip olmuş olursunuz ve artık cildinizi beslemeye ve ona sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya hazırsınız.

Avokadolu yüz maskesi için yarım avokadoyu bir çatal kullanarak ezip bir karışım oluşturun. Avokado yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olduğu için başka herhangi bir malzemeye ihtiyacınız olmayacak.

Ezilmiş avokadoyu doğrudan yüzünüze uygulayın ve gözle görülür bir şekilde kuruyana kadar durmasına izin verin. Ardından suyla durulayın.

Pazar: Lavanta

Pazar günü yüzünüzü dinlendirme günüdür. Bunu da güçlü bir lavanta çayıyla sağlayabilirsiniz. Soğuduktan sonra bir pamuk kullanarak bunu yüzünüze hafifçe uygulayınız. Şifa verici bir dinlenme için başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Resimler MGFlady Disdain, The Style PA ve Zeetz Jones izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.