Limonun Faydaları: Kolayca Kilo Verin!

Limonun Faydaları: Kolayca Kilo Verin!

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Limonun faydaları üzerine yapılmış çok fazla detaylı çalışma olmasa da, bu narenciyenin hem sağlığa iyi geldiği hem de kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Limonun özelliklerinden en iyi her gün limon tüketerek yararlanabilirsiniz.

Bunun için çayınıza veya suyunuza limon sıkabilir, salata veya balık gibi yemeklerinize limon ekleyebilirsiniz. Limonun pek çok şifalı özelliği vardır, kilo verdirmenin yanı sıra bir antiseptiktir, arındırıcıdır, dezenfektan etkisi vardır ve cilt bakımı için çok yararlıdır.

Limonun faydaları ve kilo verdirici özellikleri

limonun faydaları
  • Limonun içinde bulunan flavonoidler kandaki yağı ayırırlar. Bu değişiklik kesinlikle sizin için yararlı olacak bir değişikliktir.
  • Limon doğal bir idrar söktürücüdür. Bu sayede idrar miktarını arttırarak toksinlerin bedenimizden sindirim sisteminin yanı sıra böbrekler ve mesane kesesi aracılığıyla da atılmasını sağlar.
  • Limon suyunun yapısı tükrüğümüze çok yakın olduğundan dolayı, limon suyu midemizde daha çok gastrik sıvı salgılanmasını sağlar. Böylece yiyecekler daha hızlı sindirilirler.
  • Sitrik asit içeriği sayesinde karaciğerimizi tetikleyen enzimlerin etkisini arttırır. Bağışıklık sistmeini güçlendirme becerisine sahip C vitamini sağlığımız için çok önemlidir.
  • Limon çözülebilir bir lif olan “pektin” açısından çok zengindir. Pektin açlık krizlerine karşı savaşmaya yardımcı olur. Limonun bu özeliği diyetiniz sırasında size en çok yardımcı olacak özelliğidir. Ayrıca bedeninizi alkalileştirerek gün boyunca daha az acıkmanızı sağlar.
  • Eğer çok sık egzersiz yapmayı sevmiyorsanız limon suyu bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Limon suyu içmek daha enerjik olmanızı sağlayarak ruh halinizi değiştirecektir. Ayrıca günlük hayatta yaşadığınız gerginliklere, huzursuzluğa ve depresyona da iyi gelecektir.
  • Limon diyeti hem daha az miktarda kalori almanızı sağlayacak hem de size pek çok sağlıklı avantaj sunacaktır.
  • Bu avantajların arasında, hazımsızlığı, gazı ve şişlikleri gidermesi de bulunmaktadır. Bedendeki istenmeyen maddelerin ve birikmiş sıvıların atılmasını sağlar. Yani limon karaciğeri tetikleyerek ve sindirim için gerekli olan öd salgısını arttırarak sindirimi daha etkili hale getirir.

Peki ne yapmalısınız?

Limon çayı hazırlamak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken, bir bardak ılık suyun içine bir limonun suyunu sıkmak. Bu çayı daha etkili olması için her sabah kahvaltıdan önce içmenizi öneriyoruz.

Limon çayı için taze su kullanmalısınız ve su ne çok sıcak ne de çok soğuk veya buzlu olmamalı yoksa sindirimi zorlaştırabilir. Bu çayı sindirmek için bedeninizin daha çok çalışması gerekir ve bu da işe yaramamasına neden olur.

Sonuç olarak, limon çayınız rahat içebileceğiniz bir sıcaklıkta olmalı. Bedeninizin çalışma şeklini aklınıza getirin, ılık su için. Başka bir önerimiz de, eğer mümkünse taze ve organik limon kullanmanız. Diyetiniz için günde yarım limon yeterli olacaktır.

Bizim önerimiz…

limon sıkmak

Daha iyi bir sonuç elde etmek için, sabahları kahvaltıdan önce bir bardak ılık limonlu su için ve içerisine birazcık rendelenmiş zencefil ekleyin. Bu sayede şifalı etkilerini daha da arttırmış olursunuz.

Not: Daha alkali bir beslenme düzeni olan kişilerin, daha rahat kilo verdiği gözlenmiştir. Limon diyetinizin yanında ek olarak düzenli olarak egzersiz yapar ve dengeli beslenirseniz çok daha etkili olacaktır.

Spor yapma konusunda çok hevesli değilseniz, unutmayın limon size gerekli enerjiyi verecektir. Beslenme düzeniniz hakkında ise, limon sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.