Sindirimi İyileştirmek İçin Karanfil ile Doğal Tedaviler

Sindirimi İyileştirmek İçin Karanfil ile Doğal Tedaviler
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karanfil normalde mutfakta kullanılır; ancak bu bitkinin pek çok tıbbi faydası da vardır. Birçok kez yiyecekleri tatlandırmak ya da tatlı yapmak için karanfili kullandınız. Ancak karanfil sindirim için de çok faydalıdır. Detaylar için okumaya devam edin.

Karanfil ağrı kesici, antispazmodik, antibakteriyel ve anestetik özelliklere sahiptir. Karanfil içeren doğal ilaçlar tüketmek sindirim sistemi için iyidir. Diğer faydalarının yanı sıra, karanfil ağrıyı ve şişkinliği azaltır ve enfeksiyonlarla savaşır.

Bitkisel çaylar veya karanfil çayları gibi içecekler hazırlamak hazımsızlıktan kaynaklanan gazların yanı sıra, mide bulantısı ve kusma gibi mide rahatsızlığı semptomlarını iyileştirir. Bu, karanfilde bulunan öjenol adlı bileşen sayesinde olur.

kahve içen kadın

Karanfil ve Sindirim: Öjenolün Faydaları Nelerdir?

Karanfilin yoğun aroması içerdiği öjenolden gelir. Bu bileşen, hücresel yaşlanmayı geciktiren ve mide yanmasıyla mücadele eden mükemmel bir antioksidandır. Bu, yoğun bir kokusu olan sarı yağlı bir sıvıdır.

Öjenol aynı zamanda yenibahar, fesleğen, zerdeçal, defne ve tarçın gibi diğer bitkilerde de bulunur; ancak karanfilde çok daha fazla vardır. Sindirim problemlerini, solunum yolu enfeksiyonlarını ve diş ağrılarını tedavi etmek için oldukça etkilidir.

Tüketilebildiği gibi haricen de kullanılabilir; ancak pek çok insan tüketmeyi tercih eder. Flavonoidler de içeren karanfilin diğer önemli özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Anestezik etkisi vardır.
 • Ödemi önler.
 • Asit giderici olduğu için mide yanmasını önler.
 • Bulantıyı önler.
 • Antioksidandır.
 • Gastroprotektif ve gastro-rejeneratif etkileri vardır.
 • Antiviraldir.
 • Antiseptiktir.

Bununla birlikte, faydalarına rağmen, özellikle de esansiyel yağ olarak kullandığınızda aşırıya kaçarsanız toksik olabileceği için, öjenol tüketiminde dikkatli davranmak gerekir. Hamileler, bebekler ve 6 yaşından küçük çocuklar için kullanımı uygun değildir.

Sindirim için Karanfil Nasıl Kullanılabilirsiniz?

Karanfili sindirim sistemini iyileştirmek için kullanmanın çeşitli yolları vardır. Burada önemli olan, kullanım şeklinin herkesin zevkine ve bu bitkiyi ne kadar tolere edebildiğine bağlı olmasıdır. Çünkü karanfilin keskin bir tadı ve kokusu vardır. Karanfil ile hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Sindirim için Karanfil Çayı

Karanfil çayı, sindirim sistem kanalını yağlar ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca, kan akışını artırmaya ve ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden biri mide problemleridir ve karanfil doğrudan mide problemleriyle mücadele edebilir. Ayrıca güçlü aroması sayesinde nefesinizi hemen tazeler; çünkü bu çayı içtiğiniz anda karanfil bakterilerle savaşmaya başlar.

 • Bu çayı yapmak için tek yapmanız gereken karanfilleri toz haline getirmek ve elde edilen tozu biraz suda kaynatmaktır.
 • Sabahları ve geceleri rahatsızlık hissettiğiniz zamanlarda günlerde içebilirsiniz.

Sinirim için Bütün karanfil

bir kaşık karanfil

Karanfili hem yemeklerinizi ve tatlılarınızı tatlandırmak için kullanabilirsiniz hem de çiğneyebilirsiniz. Karanfili çiğnemek tükürük üretimini ve sindirim için gerekli sıvıların üretimini artırır.

Karanfil esansiyel yağı

Karanfil esansiyel yağını bir miktar zeytinyağı ve karanfili birkaç hafta bekleterek elde edebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yağı tek olarak ve çok fazla tüketmemelisiniz; çünkü zehirli olabilir.

 • Kusmayı ve mide bulantısını hafifletmek için bir bardak suya (200 ml) 3 damla ekleyin.

Sindirim için karanfil karışımı

Karanfil çayı yaptığınız gibi, bu kez bütün karanfiller kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım kabızlık ile savaşmaya yardımcı olur ve sindirimi iyileştirir. Rahatsızlık hissiniz ortadan kalkana kadar her yemeğin ardından bu karışımdan bir fincan içebilirsiniz.

Doğada vücudunuz için faydalı olan sonsuz sayıda bitki vardır; bu yüzden hastalıklarınızın tedavisi için kullandığınız ilaçları doğal yöntemlerle desteklemelisiniz. Karanfil sindirim sistemi bozukluklarını iyileştiremese de bazı semptomları hafifletebilir.

Doktorunuza düzenli olarak muayene olmayı ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Çoğu durumda, dengeli bir beslenme programı ile midenizde hazımsızlığa neden olan gıdalardan uzak durabilirsiniz. Midenize dokunan yiyeceklerden haberdar olmanız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fitomed. (2003). Clavo de olor.
 • Gamboa, J. M., & Vásquez, M. N. (2015). Efecto del aceite esencial de Syzygium aromaticum sobre la supervivencia de Salmonella typhi , Salmonella paratyphi A y Bacillus cereus. Rebiolest.
 • Agilar Gonzales, A. E., & Lopez Malo, A. (2013). Extractos y aceite esencial del clavo de olor (Syzygium aromaticum) y su potencial aplicación como agentes antimicrobianos en alimentos. Departamento de Ingeniería Química, Alimentos y Ambiental.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.