Hamam Böceklerinden Doğal Yollarla Kurtulun

21 Nisan, 2016
Aromatik bitkilerin kokusu hamam böceklerini uzak tutar. Ortaya çıktıkları yerlere defne yaprakları veya nane yaprakları yerleştirin.

Hamam böcekleri iğrenç misafirlerdir ve onları evinizden tamamen çıkarmanız çok zor olabilir. Bu böcekler, iğrendirici olmanın yanı sıra siz fark etmeden yiyecekleri zehirleyebilen hastalıklar taşırlar. En sıkıntılı olan ise hamam böceklerinin evin her yerinde saklanıyor olabilmeleri ve geceleri biz hareket etmediğimiz zaman aktif olmalarıdır.

Hamam böceklerinden kurtulmaya hazır mısınız? Haşere temizleyiciler bunlardan çabucak ve kolayca kurtulabilir. Bu saniyeler bile sürebilir. Ama onların kullandığı malzemeler genelde hem bizim hem de ev hayvanlarımızın sağlığı için toksiktir. Bu yüzden, bugünkü makalemizde sizlere hamam böceklerinden kurtulmak için hazırlayabileceğiniz doğal, etkili ve ucuz çözümler sunacağız.

Hamam böcekleri evinizde nerede saklanıyor?

ev

Sizlere bu böceği kontrol altına almanın yollarından bahsetmeden önce evinizde gün içinde nerelerde olabileceklerinden bahsedeceğiz. Bu noktalar oldukça önemlidir:

 • Mutfak ve banyo dolapları, mobilyalarının altındaki ve arkasındaki çatlaklarla boşluklar.
 • Ahşap mobilyaların içleri. 
 • Kapıların ve pencerelerin açık kaldığı yerlerden dışarıdan girebilirler.
 • Su boruları, yağmur boruları ve mutfak, banyo, çamaşır odası borularından, gaz borularından, ısıtıcı ve havalandırma girişlerinden, elektrik kutularından veya tavan panellerinden ve benzeri yerlerden girebilirler.
 • Buzdolabı, fırın, mikser, mikrodalga ve diğer beyaz eşyaların arkasına saklanmaya bayılırlar.
 • Karton kutularda, depo konteynırlarında, kağıt yığınlarında ve ev hayvanları mamalarının arasında.
 • Ahşap yerlerin, parkelerin altında.
 • Hafriyat, çöp vb. atılmış yerlerde.

Hamam böceklerinden nasıl kurtulabilirsiniz?

Ev yapımı böcek ilaçları hamam böceklerinden kurtulmak ve onları evden uzak tutmak için harikadır. Ama bunları uygulamadan önce unutmayın ve dikkatle hatırlayınız ki özellikle evinizi derli toplu ve temiz tutmak bu yaratıkları uzaklaştırmak veya hiç eve davet etmemek için en önemli yoldur. 

 • İlk olarak bulaşık makinesi, lavabolar, banyo, duş ve küvetlerin çevresindeki tüm boşlukları kapatın. Ayrıca mutfak ve banyonuzu kuru tutmak da işe yarar.
 • Mobilyaların altını sık sık temizleyin. Sandalyeler, yastıkları, halılar, kilimler ve her şeyden önemlisi mobilyaların arasındaki boşlukları ve bunların duvarla aralarındaki mesafeli alanları temiz tutun.
 • Kitapları, giysileri tuttuğunuz tüm çekmece ve dolapları boşaltıp temizleyin.
 • Mutfak lavabosunda yemek bırakmayın. Artık yemekler hamam böceklerini çekmek için birebirdir. Ayrıca yiyeceklerinizi ve hayvan mamalarını iyice kapatıp sürgüleyin.

Ev yapımı hamam böceği karşıtı ilaçlar

sodyum bik

 • Defne yaprakları: Defne yapraklarını ufalayın veya kırın, hamam böceği olduğunu düşündüğünüz yerlere bırakın. Bunun kokusundan nefret ediyorlar ve orayı hemen terk ediyorlar. 
 • Soğan ve borik asit: Bu yöntem çok etkili ve ucuz olduğu için oldukça popülerdir. Orta boy soğanı doğrayın, yarım kap sade un ve biraz su veya bira ile, bir tutam şeker, 3 ila 4 yemek kaşığı borik asit tozunu karıştırın. Borik asit tozunu doğal malzeme satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Her şeyi bir kapta karıştırıp evin içinde hamam böceklerinin dolaştığından şüphe duyduğunuz veya emin olduğunuz yerlere bırakın. Bu karışımı ev hayvanlarınızdan uzak tutun, onlar için toksik olabilir. 
 • Karbonat ve şeker: Bir kap karbonat ve bir kap şekeri karıştırıp bunu evinize serpiştirin. Hamam böcekleri şekere doğru çekilir ve karışımı yer. Karbonat da içlerinde baloncuklar oluşmasına sebep olup onları öldürür.
 • Boraks: Bu doğal malzeme giysileri yıkamak için yapılan sabunlarda kullanılan doğal bir malzemedir. Yapmanız gereken evinize biraz boraks serpiştirmek, özellikle hamam böceklerinin saklandığından şüphelendiğiniz yerlere dökün. Bunun üzerinde yürüdükleri zaman susuz kalırlar ve ölürler. Hamam böceklerinin kabukları kırılıp zarar görürse nem tutamazlar ve ölürler. 
 • Kedi nanesi: Evin çevresine biraz kedi nanesi serpin. Bunun defne yaprakları gibi bir etkisi vardır –  hamam böcekleri bu kokudan tiksinir ve uzaklaşır.
Bunlar da ilginizi çekebilir