Zor Yerleri Temizlemek İçin 12 İpucu

Duş ve banyolarda oluşan küf ve sabun kalıntılarının sökülüp atılmasında limon suyunun etkili bir çözüm yolu olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca hidrojen peroksit kullanımı da çok etkili bir temizlik yöntemidir.
Zor Yerleri Temizlemek İçin 12 İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dip bucak ev temizliği; birikmiş kir, toz ve pislikleri önlemek için sıklıkla yapılmalıdır. Bazı insanlar, bu yorucu angarya işlerde zor yerleri temizlemek için onlara yardımcı olabilecek birileri olduğu için çok şanslıdır. Bazıları ise evini temizlemek için kendi başına saatlerce uğraşmak zorunda kalmaktadır.

İyi haber ise evinizi dip bucak temizlerken size, zaman ve paradan tasarruf ettirecek birçok temizlik ipuçları ve püf noktaların var olduğudur. Bu yazımızda, size çok yardımcı olacak basit temizlik ipuçlarından 12 tanesini paylaşacağız.

Döşemeler

Mobilyaların ve araçların döşemelerini temizlemek için karbonatlı su, sirke ve sabun ile bir karışım hazırlayıp bunu bir fırça yardımı ile kullanabilirsiniz. İnatçı lekeler için bir buharlı temizleyici kullanmayı düşünün.

Pencereler

Büyük pencerelerden toz ve oksitlenmeyi çıkartmak için karbonat ve beyaz sirkeyi karıştırıp bir fırça ile veya yumuşak bir bez kullanarak lekeli bölgeye sürün. Zor ulaşılan bölgeler için pamuklu çubuk kullanın.

Kanepeler

Mikrofiber kanepelerden lekeleri çıkartmak için arıtılmış su ve alkolle bir çözelti yaparak bunu bir fırça veya bez ile kanepe yüzeyine sürerek kullanabilirsiniz. Anında sonuç alacaksınız.

Masa ve Tezgahlar

zor yerleri temizlemek için ipuçları

Bu alanlar temizlenmesi zor ve özel bakım gerektiren yerlerdir. Çünkü yemekler bu yüzeyler üzerinde hazırlanır. Temizlemek için bir ölçek hidrojen peroksit ve iki ölçek su ile bir karışım hazırlayın ve bu hazırladığınız karışımı bir sprey şişesi ile lekeli yerlere uygulayın. Böylece gıda kalıntıları ve küfler yok olacaktır.

Bu yüzeyleri temizlemek için diğer müthiş bir yol ise biraz karbonat ile biraz limon esansiyel yağını kullanarak bir karışım hazırlayıp bununla yüzeyleri ovmaktır.

Tül Perdeler

Tül perdeleri temizlemek, küçük delikleri olduğundan çok güçtür. Kullanmadığınız bir makyaj fırçası ile tül perde yüzeylerinde oluşan birikmiş toz ve kirleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ocak-Fırın

Gıdalar üzerinde birikip kalan yağ, fırını temizlemeyi sinir bozucu ve zor bir hale getirebilir. Bu işi daha kolay ve daha kısa sürede halletmek için ocağın üstünü bir sprey yardımı ile su sıkarak nemlendirin, ardından biraz karbonat serpin. Gece boyunca yüzey bu şekilde kalsın. Ardından sabah silin.

Zeminler

yer temizliği

Toz ve sıvı yağlar zemini kirli gösterebilir. Eğer leke yeni ise biraz talk pudrası uygulayın, 10 dakika bekletin ve sonra temizleyin. Leke uzun bir süre önce oluşmuş ise bulaşık deterjanı ile 10 dakika boyunca köpürtüp ovalayın, ardından durulayın.

Buzdolabı

Buzdolabı, kötü kokuların ve bakterilerin oluşabilmesi ve artık gıdaların yüzeylerde leke bırakabilmesi için uygun bir yerdir. Buzdolabınızı temizlemek için bir ölçek karbonat, bir ölçek hidrojen peroksit ve iki ölçek su ile bir karışım hazırlayın. Karışımı, sprey ile buzdolabının bütün yüzeyine sıkın. 10 dakika bekletin. Ardından bir bez ile silerek temizleyin.

Dolaplar

Dolapları tamamen temizleyip parlatmak için yüzeylerine karbonat ve su karışımı kullanın. Zor kirler için bir ölçek beyaz sirke ekleyin. Birkaç dakika bekletin. Ardından bir bez ile temizleyin.

Banyo ve Küvetler

Banyo ve küvetlerinizdeki küf ve sabun kalıntılarını temizlemek için yalnızca biraz limon suyu kullanın. Bir beze biraz limon suyu döküp yüzeyleri ovun. Eğer isterseniz limon suyuna biraz da hidrojen peroksit ekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Hidrojen Peroksidin Evde Kullanımı

Tuvaletler

zor yerleri temizlemek

Tuvaletinizdeki küf ve lekeleri çıkarmak için limon suyu ile biraz karbonat tozunu karıştırın ve bir fırça ile yüzeye sürün. Ayrıca bunların yanında saf beyaz sirke de kullanabilirsiniz.

Aynalar

Zor yerleri temizlemek için son ipucumuz da aynalar için olacak. Evdeki kristalleri ve aynaları temizlemek için sadece bir ölçek sirke ile üç ölçek suyu karıştırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.