Hayatınızı Zorlaştıran Şeyler ve Bunlardan Kurtulmak

Hayat zaten yeterince zordur, bazı davranışlarla onu daha da zorlaştırmak sizi hiçbir yere götürmez. Hayatınızı olması gerekenden daha fazla zorlaştıran 8 şey hakkında bilgi edinin.
Hayatınızı Zorlaştıran Şeyler ve Bunlardan Kurtulmak

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her gün fiziksel ve zihinsel yeteneklerimizi test eden bazı durumlar ve hayatınızı zorlaştıran şeyler ile  karşı karşıya kalırsınız. Çünkü yaşam, zamanla bizi olgunlaştıran ve güçlendiren zorluklarla karşılaştırır.

Ancak bazen orada olmayan güçlükleri görürüz. Hatta kendimiz, olmak istediğimiz yere ulaşmamıza engel olan engeller yaratırız.

Sorun şu ki bunu hep yaptığımızın farkında olmayız. Enerjimizi tüketmesine izin veririz ve bize verdiği zararı göz ardı ederiz.

Bu nedenle hangi faktörlerin davranışlarımıza bağlı olduğuna ve bizi geriye götürmemeleri için onlardan ne zaman vazgeçmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Burada, hayatınızı gereksiz yere zorlaştıran  8 şey hakkında konuşacağız.

Kulak verin ve onları bırakmayı öğrenin.

Hayatınızı zorlaştıran şeyler

1. Ortada bir şey yokken, her şeyde kötü niyet görmek

tartışan kadinlar

Bazen, yakınlarımızdaki arkadaşlarımız ve diğer kişiler istemeden bizi kırabilirler.

Başkaları ile vakit geçirirler, kendilerine biraz zaman ayırmaya karar verirler veya sizi hesaba katmadan bazı şeylere karar verirler, bu da sizi satırlar arasında negatiflik aramaya itebilir.

Peki neden böyle kötü niyetler üretiyorsunuz?

Mutlu insanlar her şeyi kişisel olarak almaz ve insanların kendi alanlarına ihtiyacı olduğunu anlar.

2. Kıyaslama yapmak

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak veya başkalarının başarılarını kıskanmak, duygusal sağlığınız için yapabileceğiniz en kötü alışkanlıklardandır.

Etrafınıza bakmak ve diğer herkesin daha iyi zaman geçirdiğini düşünmek, yalnızca zamanınızı ve sevincinizi mahveden olumsuz duygular yaratır.

3. İleriye bakmamak

kadin eli

Geçirdiğiniz her deneyim, ne kadar kötü görünse de, hayatınıza katkıda bulunacak olumlu bir şey taşır.

Her zaman hayatınızda engeller kadar, hatalarınız da olacaktır. Fakat bu, onlardan çıkacak her sonucun kötü olacağı anlamına gelmez.

Bakış açınızı değiştirin ve ileriye bakın. Bu sadece zorlukların üstesinden gelmenize izin vermez, aynı zamanda daha iyi kararlar vermenize yardımcı olur.

Olumlu bir şekilde bakmak, hatalarınızı kabul etmek ve karmaşık şeylerin basit parçasını görmek, zor görünen yolunuza ışık olur.

Hayatınızı zorlaştıran şeyler, kendi zihnimizdedir

4. “Bir işaret” için beklemek

Ne kadar isteseniz de, karar vermenin doğru zamanı olduğunu söyleyecek bir “işaret” bulamazsınız.

Sezginiz ya da olağan dışı bir şey size yardımcı olsa da, bunları beklemek değerli zamanınızı kaybetmek demek olabilir.

Fırsatlar her zaman onları yakalamanız için hazırdır. Ancak aktif olarak onları bu fırsatları arayıp  savaşmak zorundasınız. Öylece oturup hiçbir şey yapmadan bu işareti bekleyemezsiniz.

5. Risk almamak

hayatınızı zorlaştıran şeyler ile başa çıkmak

Hayatınızda önemli bir değişiklik yapmak istiyorsanız, korkularınız ve kendi konfor alanınız, en büyük düşmanlarınızdır.

Herhangi bir risk almıyorsanız, bir yerde donup kaldıysanız ve olası sonuçlardan korkuyorsanız ilerleme kaydedemezsiniz.

Size güvence verecek bir şeyi beklemek yerine, geriye bakmadan bir risk alırsanız, kendinize sonra teşekkür edeceksiniz.

6. Gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak

Bir cevabı, davranışı veya durumu beklemek, insanlar tarafından yapılan çok yaygın bir hatadır.

Gerçekçi olmayan beklentiler hayal kırıklığına neden olur ve bu nedenle sizi mutsuz eder.

Gerçekleşirlerse tabiki harika olurlar, ancak daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak için beklentileri gerçekçi tutmak en iyisidir.

7. İnsanların zamanınızı çalmalarına izin vermek

hayatınızı zorlaştıran şeyler

Zehirli insanlar her zaman değerli zamanınızı ve mümkünse enerjinizi çalmanın bir yolunu bulurlar.

Bu tür insanlar ideallerinizin yoluna taş koyarlar. Hayallerinizin gerçekleşmesini önlemek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar ve bu hayatınızda gerçek bir yüktür.

Bencillik, olumsuzluk ve kıskançlık çoğu zaman “arkadaşlık” gibi giyinir ve hayatınızda güçlükler ve acılar oluştururlar. Kabul etmek zor olabilir, ancak bu doğrudur.

8. Herkesle iyi anlaşmayı istemek

İyi niyetinize rağmen, her zaman yolunuzdan geçen bütün herkesle anlaşamazsınız.

Özellikle büyük kişilik farklılıkları olduğunda, herkesle anlaşmak yorucu olur.

Yapılması gereken başkalarına karşı tolerans gösterip her ne sebeptense sizden hoşlanmamaya karar veren kişilerle aranızdaki mesafeyi korumanızdır.

Bunları hayatınızdan çıkarmaya hazır mısınız? Mümkün olduğu kadar kısa sürede onların üzerine çalışın ve böylece sizi ne kadar geriye çektiklerini göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.