Her Gün Bir Dilim Papaya Yemenin Faydaları

Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında papaya, hücre zedelenmesini önler.
Her Gün Bir Dilim Papaya Yemenin Faydaları
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Papaya, günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilse de özellikle Meksika ve Orta Amerika’da yetişen tropikal bir meyvedir. Düşük kalorili bir meyvedir ve yüksek miktarda vitamin, mineral ve birçok yararı bulunan farklı enzimler içerir. En iyisi de tüm bu yararlardan günde bir dilim papaya yiyerek elde faydalanabilirsiniz.

Ayrıca yüksek besin değerleri ve vücuda diğer yararları sebebiyle dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri olarak kabul edilir. İçerdiği şeker kolayca emilir ve vücuda enerji verir. Buna ek olarak, düşük kalorili bir meyvedir ve yüksek miktarda vitamin, mineral ve bir çok yararı bulunan farklı enzimler içerir. En iyisi de tüm bu yaralardan günde bir dilim papaya yiyerek elde faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızda, papayanın vücuda sağladığı yararları detaylı olarak paylaşacağız.

Her Gün Bir Dilim Papaya Yemenin Faydaları

Vitamin ve mineral deposudur

Papaya, A, C ve E gibi antioksidan özellikleri bulunan vitaminleri barındırır. Papaya aynı zamanda B kompleks vitamini, potasyum, magnezyum, bakır gibi mineralleri içerir. Bu vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini destekler ve serbest radikallerin sebep olduğu zararları önler.

Bu yazımızı da okuyun: Ananas Suyunun 6 Faydası

Sindirim sistemini güçlendirir

Yüksek miktarda içerdiği lif sayesinde sindirimi kolaylaştırmanın en iyi yollarından biridir, aynı zamanda kabızlığı da önler. Hatta günde bir tane yenilen papaya, vücudunuzun en şekilde çalışması için gerekli olan lif miktarının %25’ini karşılar.

Beslenmenize eklediğiniz takdirde, sindirim sisteminizin arınmasına yardımcı olur ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Proteinlerin sindirimini güçlendirir

mide sağlığı

Yukarıdaki yararlarına ek olarak, vücuttaki proteinlerin sindirimini kolaylaştırır. Bu işlemi, bağırsakları koruyan bakteriyel florayı değiştirmeden proteinlerin parçalanmasını sağlayan papain enzimi sayesinde gerçekleştirir. 

Her gün bir dilim papaya iltihabı azaltır

Papain ve kimopapain olarak bilinen bir diğer enzimin iltihap önleyici özellikleri vardır ve kronik hastalıklara yakalanmanızı engeller. Bu enzimler aynı zamanda, eklem iltihabı, ödem, gut ve diğer iltihap hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı görev görür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

bağışıklık sistemi

Papayanın posasında bolca, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonların oluşumunu engelleyen A ve C vitamini bulunur. Düzenli olarak tüketildiğinde, soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum rahatsızlıklarına sebep olan bakteri ve virüslere karşı koruyucu bir görev görür.

Göz sağlığınızı korur

Papayada bulunan ve bir antioksidan olan beta-keratin, göz sağlığınızı korur ve maküler dejenerasyon, katarakt gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

Günde 3 kez yenildiğinde, göz sağlığınızı güçlendirir ve serbest radikallerin oluşturduğu etkileri azaltır.

Kan pıhtısı oluşumunu engeller

bir dilim papaya

Kan pıhtısı, kan dolaşımını yavaşlatır ve atar damarların tıkanmasına sebep olabilir. Hatta, kalp krizi ya da inme gibi ciddi problemlere yol açabilir. Neyse ki, papaya fibrin adıyla bilinen bir madde içerir ve bu madde kan akışını güçlendirir, kan pıhtılarını azaltır.

Stres ile mücadele eder

Her gün tüketilen az miktar papaya, sindirim sisteminizi güçlendirmesinin yanında stresten kurtulmanızı sağlar. C vitamini kortizol oluşumunu yavaşlatır ve ruh halini iyileştirir. 

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Stres Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunu Gösteren 7 Şey

Her gün bir dilim papaya cilde iyi gelir

genç kadın

Papayanın içinde bulunan maddeler kremler, maskeler ve saç ürünleri gibi kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır.

Papayanın içinde bulunan yüksek miktardaki E vitaminin hücre zedelenmesini durdurur ve erken oluşan kırışıklıkları önler. Beta-keratin ise, daha sıkı, yumuşak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur, kızarıklıkları giderir. 

C ve E vitamini, vücudunuzun kollajen oluşumunu arttırır ve cildinizi daha sıkı ve genç gösterir. Buna ek olarak, papayanın içinde bulunan esansiyel yağlar, cildi doğal nemine geri kazandırır ve egzama, sedef hastalığı gibi hastalıkların belirtilerini azaltır. Bu yararlardan, papayayı direkt uygulayarak, yiyerek ya da smoothielerde kullanarak  faydalanabilirsiniz.

Papayanın harika faydalarını bildiğinize göre ne duruyorsunuz? Hadi en yakın markete papaya almaya! Çok seveceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.