Herkesin Sadakatsizlik Tanımı Aynı Mıdır?

İlişkinizin bir amacı varsa ve ilişkinizde yeterince aşık hissediyorsanız, kadın ya da erkek olmanız fark etmeksizin sadakatsizlik sorununu aşabilirsiniz.
Herkesin Sadakatsizlik Tanımı Aynı Mıdır?

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2019

Sadakatsizlik yaşayan çoğu kadın ve erkek kendilerine şu soruyu sorarlar: “Affedip unutabilir miyim?” Bu sorunun yanıtı oldukça karmaşıktır. Sonuçta, bir sayfayı geride bırakmak pek çok farklı etmene dayanır ve sadakatsizlik tanımı kişiden kişiye değişebilir.

Her çift için sadakatsizlik ilişkinin sonlanmasına yol açabilecek karmaşık bir andır. Fakat herkes cinsel ve duygusal sadakatsizliği aynı şekilde algılamaz. Bazı insanlar kadınların ve erkeklerin sadakatsizlikten farklı şekilde etkilendiğine inanırlar.

sadakatsizlik tanımı

Kadınlar ve Erkeklerin Sadakatsizlik Tanımı Nasıl Değişiklikler Gösterir?

Kadınların ve erkeklerin sadakatsizliğe karşı tepkileri genellikle farklı olur.

Cinsel sadakatsizlik erkekleri duygusal sadakatsizliğe göre daha çok etkiler. Kadınlar içinse tam tersidir; duygusal sadakatsizlik cinsel sadakatsizlik kadar olumsuz algılanabilir. Her iki durumda da yitirilen güvenin geri kazanılması ve affedilmek çok zor olduğundan, çoğu insan ilişkisini sonlandırmayı tercih eder.

Taraflardan biri başka bir insanla arkadaşlıktan öte bir ilişki kurduğunda bu duygusal sadakatsizlik sayılır. Taraflardan biri bir başka insanla cinsel birliktelik yaşadığında ise bunun adı cinsel sadakatsizlik olur.

Sadakatsizlik Tanımı ve Sadakatsizliği Ele Alınması

Sadakatsizlik ilişkide tatminsizliğe yol açarak ilişkinin ayrılıkla sonuçlanmasına sebep olabilir. Fakat bazı durumlarda kadın ya da erkeğin sadakatsizlik tanımı farklı olabilir ve bu da sorunların farklı şekillerde ele alınmasına yol açabilir.

Bu açıdan, sadakatsizliği üç şekilde sınıflandırabiliriz: cinsel sadakatsizlik, duygusal sadakatsizlik ve mental sadakatsizlik. Her bir vakanın değişkenleri farklıdır fakat sadakatsizlik her zaman bu üç gruptan birine dahil edilebilir.

Kadınlar genelde belli durumları sadakatsizlik olarak değerlendirir. Bunun sebebi kadınların duygu ortaklığı (bir kişinin diğerleriyle daha olumlu bağlar kurma isteği) açısından erkeklere göre daha gelişmiş olmalarıdır.

Sadakatsizlikle Yüzleşmek

sadakatsizlik yaşamış kadın

Sadakatsizliğin ciddiyet derecesi, kurulan duygusal ilişkinin uzunluğu ve gelişimine bağlı olarak değişir.

Kadın ve erkek arasındaki fark ne olursa olsun, her iki taraf için de ortak olan bazı kavramlar vardır:

1. Tepki ve Mesafe

Kişi aldattığını itiraf ettiğinde ya da karşıdaki taraf bunun farkına vardığında, yara alan tarafa ne istediğini ya da bunu affedip affedemeyeceğini anlaması için zaman ve alan tanımak gerekir. 

Aldatılmaya karşı ilk tepki genelde reddetme ya da inanmama olur.

2. İçtenlik

Durumun detaylarını bilmek affedebilmek için oldukça önemli bir unsurdur. Bu konuyla ilgili mümkün olduğu kadar içten olunmalı fakat bu bütün detayların paylaşılacağı anlamına gelmiyor. Çok fazla detay vermek gereksiz acı çekilmesine sebep olur ve güvenin kazanılması konusunda yardımcı olmaz.

3. Aldatılan Kişinin Sadakatsizlik Tanımı Ne Olursa Olsun Üçüncü Kişiyle İlişkiyi Kesmek

Üçüncü kişiyle tüm bağı koparmak bir mecburiyettir. Eğer şu anki ilişkinize devam etmek istiyorsanız, partnerinize yakın olmalı ve onun güvenini yeniden elde etmek için çabalamalısınız.

4. Durumun Nedenlerini Anlamak

Aldatılan kişi bu durumun ortaya çıkmasındaki sebepleri iyice anlamalıdır. Bu sayede, çıkarılan dersler ilişkiyi güçlendirmek için kullanılabilir.

5. Baştan Başlamak

Sadakatsizliğin ardından, tırnaklarınızla kazıyarak karşı tarafın güvenini yeniden kazanmalısınız. Bunun için her iki tarafın da birlikte bu yola devam etmeye karar vermesi gerekir. Bu da aldatan kişinin bir daha bunu tekrarlamaması gerektiği anlamına gelir. Yara alan taraf ileriye bakmak ve suçlamalarla, durumu tekrar tekrar su yüzüne çıkarmamak durumundadır.

Sadakatsizlik yaşandığında, evlilik danışmanları bir uzmanla terapi yapılması gerektiğini önerirler. İlişkinizin bir amacı varsa ve ilişkinizde yeterince aşık hissediyorsanız, kadın ya da erkek olmanız fark etmeksizin sadakatsizlik sorununu aşabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.