Hipertansiyonun Tedavisinde Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Hepimiz hipertansiyondan korkuyoruz, ama ne olduğunu biliyor muyuz?
Hipertansiyonun Tedavisinde Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hipertansiyon, yüksek tansiyonun için kullanılan bir terimdir. Bu problem atar damarlar üzerinde negatif etkiye sahiptir. Temel olarak, damarlar sertleşir ve esnekliğini kaybeder; bu nedenle de kan olması gerektiği kadar kolay akmaz. Bununla birlikte, hipertansiyonun tedavisinde doğal yollara başvurabilirsiniz.

Hipertansiyonun koşulları farklılık gösterebilir, ancak en yaygın olanları aşırı kolesterol ve yağ ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda, kan daha da koyulaşır ve tam da bu yüzden kalbin daha fazla çalışması gerekir.

Stres ve anksiyete kalp atış hızınızı da artırabilir, böylece kan normalden daha fazla bir kuvvetle akar.

Tüm bunların bilincinde, bu problemin kalp krizi ya da beyin enfarktüsü riskini ciddi şekilde arttırdığını görmezden gelemeyiz. Bu durumu, dolaşım problemleriyle alakası olan başka nedenler yüzünden aralıklı olarak yaşamak da mümkündür.

Hipertansiyonun tedavisinde sarımsak neden kullanılır?

kan hücreleri

Sarımsak allisin adında ve hipertansiyon açısından değeri göz ardı edilemez bir bileşen içerir; ancak bu bileşen sadece sarımsak çiğ olarak tüketilirse kan basıncını düşürmek için çalışır. Diğer yazılarda da belirtildiği gibi, pişirildikleri zaman birçok gıdanın faydası kaybolabilir.

Bu durum, sıcaklıkta meydana gelen değişim, moleküler yapıyı da değiştirdiği için oluşur. Bu nedenle, elimizde olan gıda hala sarımsak gibi gözükse de, nitelikleri öncekinden çok daha farklıdır.

Bununla birlikte, sarımsağı diğer idrar söktürücü ya da antioksidan açısından zengin gıdalarla karıştırmak daha iyidir. Bu sayede kanınızı inceltebilir ve atar damarlarınızın sağlığını güçlendirebilirsiniz.

Sarımsak tozu

Sarımsak tozunu bir bitki uzmanında genellikle kapsül halinde ya da kavanozda bulabilirsiniz. Kapsül size, koku ile uğraşmadan sarımsak tüketme avantajını sağlar.

Aslına bakarsanız birçok insan günlük yaşamında kokunun yaratacağı rahatsızlıktan dolayı bu inanılmaz gıdayı yememeye çalışır.

Toz halinde olan sarımsağı, sadece tuz gibi kullanabilirsiniz. Bu toz, yemeklerinize güçlü bir lezzet katacaktır. Salatalarda, ızgara balıklarda ya da etlerde bu baharatı kullanmayı deneyin. Ama unutmayın, her zaman yemek piştikten sonra ekleyin.

Tuzun kan basıncını arttırdığını ve aynı zamanda idrar hacmini azaltıcı bir hormonun salınımını desteklediğini unutmayın.

Sarımsak ve zeytinyağı

zeytinyagi

Hipertansiyona iyi gelen olası doğal ürünler arasında, bu kombinasyon mükemmel bir seçenektir. Zeytin yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, atar damarların esnekliğini korumasına yardımcı olur ve böylelikle kan basıncını düşürür.

  • Çok pratik bir seçenek olarak, bir çift sarımsak dişini bir kase zeytin yağı içerisine koyarak marine edebilirsiniz.
  • Sonra bu karışımı ekmeğin üzerine dökebilirsiniz. Biraz da domates eklerseniz, harika sağlık faydalarına sahip lezzetli bir Akdeniz kahvaltınız olur.

Hipertansiyonun tedavisinde doğal ürünlerle hazırlanan soğuk çorbalar ve mayonez

Gazpaço, hipertansiyonla mücadele eden doğal ürünleri içeren, mükemmel soğuk çorbalardan biridir.

Sarımsağın yanı sıra, soğan ya da salatalık gibi diğer idrar söktürücü gıdaları da içerir. Bu gıdalar atar damarların duvarlarını besler ve kalbi güçlendirir.

Sarımsak, sarımsaklı mayonez gibi birçok sos benzeri üründe de bulunur. Yine burada da sarımsak ve zeytinyağının bir kombinasyonu mevcuttur, ama başka bir yıldız malzeme onlara eşlik eder: yumurta.

Bütün sarımsak

hipertansiyonun tedavisinde sarımsak

Bunu çok iyi tolere edebilen insanlar da vardır, edemeyenler de. Eğer siz ilk gruba aitseniz, sabahları sarımsağı sanki bir tablet hapmış gibi tüketmeyi deneyin.

Daha önceden bahsettiğimiz gibi kokuyla ilgili bir probleminiz varsa, bu yöntemi hafta sonları denemek için saklayabilir ve haftanın geri kalanında diğer yöntemleri uygulayabilirsiniz. Tabii ki, bu durumla bir problemi olan bireylerin endişelenmesi de gerekmez.

Bu doğal ürünleri hipertansiyona iyi gelmesi için kullanmanın yanı sıra, yürüyüş gibi bazı kardiyovasküler egzersizler yapmak da size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu eylem, kan dolaşımına yardımcı olur; çünkü kalbin vücudunuzdaki kanı pompalamasını zorlaştıran yağları yakar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Liu, C., Cao, F., Tang, Q. Z., Yan, L., Dong, Y. G., Zhu, L. H., … Li, H. (2010). Allicin protects against cardiac hypertrophy and fibrosis via attenuating reactive oxygen species-dependent signaling pathways. Journal of Nutritional Biochemistry21(12), 1238–1250. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2009.11.001
  • Jain, A. P., Aggarwal, K. K., & Zhang, P. Y. (2015). Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease. European Review for Medical and Pharmacological Sciences19(3), 441–445. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e3280127af0
  • Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002, November 19). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.