Hipotiroidle Başa Çıkmak İçin 3 Kolay Yöntem

Eğer ilaçlarınızı sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyetle takviye ederseniz hipotiroid ile başa çıkabilirsiniz. Ayrıca günlük egzersiz ve çeşitli çaylar da yardımcı olabilir. 
Hipotiroidle Başa Çıkmak İçin 3 Kolay Yöntem

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2019

Hipotiroidle başa çıkmak için uygulayabileceğiniz kolay yöntemler olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin!
Hipotiroidizm emek isteyen kompleks bir hastalıktır. Ani kilo değişimleri ve yorgunluk genel belirtilerdir.

Ama tıbbi tedavilerin yanı sıra sizlere yardımcı olabilecek stratejiler de vardır. Hipotiroidle başa çıkmak için sizlerle bugün üç kolay yöntem sunacağız.

Hipotiroidizmle Yaşamak

tiroid muayenesi

Her yıl bir çok insan hipotiroidizm teşhisi alıyor.

Vücuttaki ani bir değişimle tiroid bezlerindeki düzensizlikler doğru oranda tiroid hormonu üretilememesine sebep olur. Bir eksiklik oluşur, işte bu noktada değişiklikleri fark etmeye başlarsınız.

Saç dökülmesi, kilo kaybı, yorgunluk. Uykuda problemler yaşanır, ciltte bazı değişiklikler oluşur…

Ruh halinde değişimler olur, mutsuzluk veya kayıtsızlık baş gösterir. Bir şeylerle uğraşmak için daha az isteğiniz olur.

Ayrıca fiziksel olarak kendimizi kötü hissederiz, vücudumuz şişer ve kilo alırız. İşte bütün bu belirtiler bizi endişelendirir ve üzer.

Bunların hepsi hipotiroidizmin patolojisine uyan belirtilerdir. Doktorunuzun yapacağı kan testi ile kesin tanı konulacaktır.

Bu problemin tedavisi için kullanılabilen ilaçlar vardır.Bazı insanlar iyileşir ama bazıları hipotiroidle başa çıkmak için neler yapması gerektiğini öğrenmelidir.

Ama tiroid bezindeki bu değişikliklerin tedavisi ilaç almanın yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyetle desteklenmelidir. Bu yüzden aşağıdaki önerileri değerlendirmenizi öneriyoruz.

Hipotiroidle başa çıkmak için 5 öneri

İyi beslenme

hipotiroidle başa çıkmak için vitaminler

Hipotiroidizm sorunu yaşayanlar için önerilen yiyecekler arasında iyodin içeren yiyecekler vardır. Bu sayede tiroksin üretebilir ve eksikliği dengeleriz.

Peki sizin için hangi yiyecekler iyidir? Deniz ürünleri, yumurta, balık ve iyotlu tuz (fazla tüketmeyin) önerilerimizden bazıları.

Ayrıca kelp algi çok sağlıklıdır ama bunu da fazla tüketmemelisiniz.

  • Omega 3 yağları içeren yiyecekler çok faydalıdır. Ton, uskumru, yağlı balıklar, keten tohumu ve ceviz çok yardımcı olur.
  • B vitaminleri: yeşil yapraklı sebzeleri tüketin, ayrıca tiroksin oranlarını dengelemek için bira mayası kullanın. Ispanak, karnıbahar, buğday ruşeymi ve süt ürünleri kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.
  • Uygun meyveler: Tiroidin dengelenmesine yardımcı olan meyveler vardır. Limon suyu ve portakal suyu tiroksinin daha iyi dağıtılmasını sağlar. Avokado, yeterince B vitamini sağlayacaktır. Ayrıca sabahları greyfurt suyu içmelisiniz.

Hipotiroidizm için bitkisel çözümler

limonata

  • Zencefil: Zencefili sever misiniz? Harika, çünkü zencefil, hipotiroidle başa çıkmak için size çok yardımcı olacak. Zencefil sayesinde kan dolaşımı gelişir ve böylece tiroid aktive edilir. Çok uyarıcı bir bitkidir ve bu hastalık için çok uygundur.
  • Sarı kantaron: Bu bitkiyi biliyor musunuz? Bu bitki hipotiroidizmin yan etkileri için kullanılır. Yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur, bize dayanıklılık verir ve güne başlamak için çok iyi bir bitkidir. Kullanmadan önce doktorunuza başvurun çünkü bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir.
  • Çarkıfelek çiçeği: Hipotiroidle başa çıkmak için harika bir başka bitki daha. Peki ne yapar? Ruh halini düzenler, yorgunluğa, baş ağrısına, hissizliğe iyi gelir… Günde iki  bardak içebilirsiniz.
  • Kırmızı biber: Sizi şaşırtabilir ama kırmızı biber vücudu ve kan dolaşımını aktive eder, üşümeye iyi gelir. Kaynayan bir bardak suya biraz eklemeniz yeterli. Erisin ve yavaşça için.

Psikolojik stratejiler

hipotiroidle başa çıkmak için duygularınızı yönetmek

Hipotiroidizm zaman alan bir hastalıktır. Bazı insanlar bununla başa çıkabilirler ve hayat kalitelerini arttırırlar.

Diğerleri uzun süre ilaç kullanmak durumunda kalır, kilo vermekte ve eskiden sahip oldukları vücut şeklini geri kazanmakta zorlanabilirler.

Umudunuzu kaybetmeyin. İdeal olarak bunun bir dayanıklılık testi olduğuna ikna olmalısınız. Düzenli olarak doktora gitmeye alışmalı, belki ameliyatı kabullenmelisiniz. Hepsi yaptıklarınıza değecek. Hastalıklar cesaret, sabır ve umutla atlatılır.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştireceğinizi ve şeker, rafine un, abur cubur gibi yiyeceklerden vazgeçmeniz gerektiğini kabul edin…

Sebze, sıvı alımı ve egzersizi arttırmanız gerekecek.

Örneğin yüzmek çok uygun bir egzersizdir, ayrıca her gün yarım saat yürümek, hatta dans etmek ve aerobik de iyi gelir.

Her gün verdiğiniz emeğe değdiğini düşünerek uyanın, zamanla değişimi hissedeceksiniz.

Bazı günler yorgun hissedeceksiniz, ama aynaya bakın ve kendinize hipotiroidizmin tedavi edileceğini söyleyin.

İdeal kilonuzu geri kazanacaksınız, daha iyi hissedeceksiniz ve yaptığınız her şeye değecek. Bunu hak ediyorsunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.