Klorofil Yararları Hakkında Harika Bilgiler

Klorofil östrojen üretimini arttırarak yumurtalıklarda kist oluşumunu önlediği, aybaşılarını düzenlediği ve vajinal enfeksiyonları ortadan kaldırdığı için kadınların en iyi dostudur.
Klorofil Yararları Hakkında Harika Bilgiler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bitki özü insan vücudu için çok faydalıdır. Kan yeşil sıvıyı emdiği zaman metabolizma güçlenir, hastalıklarla savaşır, daha fazla hücre üretilir ve daha pek çok şey yapar. Klorofil hakkında bazı faydalı bilgiler öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Sözcük Yunanca’da açık yeşil anlamına gelen khloros ve yaprak anlamına gelen phylon sözcüklerinden gelir. İki Fransız kimyager klorofili 1817’de keşfettiler. Bitkiler fotosentez (su ve güneş ışıklarını karıştırarak oksijen üretmek) için buna ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bütün bitkiler içinde yeşil renk taşır.

Hakkında ilginç bir bilgi: Rengi (insan kanının kırmızısı hemoglobinden gelir) haricinde insan kanına benzer bir yapıya ve içeriğe sahiptir. İçerik olarak klorofil magnezyum içerir, kanda ise demir vardır.

aloe vera

Size sağlık açısından neler sunar?

Klorofil tüketmek sağlık için çok faydalıdır. Bu mucizevi madde organların işlevine yardımcı olur. Gelin klorofil tüketmenin yararlarına bakalım:

Detoks yapar ve vücuda oksijen sağlar

Eğer düzenli olarak klorofil içeren yiyecekler tüketiyorsanız, kanınıza oksijen ekler ve üretimini arttırır, bu da kalbe yardımcı olur. Damarlarda daha fazla oksijen vücudun temizlenemesine yardımcı olur.

Örneğin, radyasyonun olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır ve hücrelerde bulunan ağır metalleri toplar ve atılmalarını sağlar. Iron Man (Demir Adam) karakteri kanındaki fazla metalden kurtulmak için klorofili deneyebilir.

Bunlar da yetmezmiş gibi kolonları ve bağırsak yollarını temizler ve kanser gibi hastalıklardan korur. Klorofil sağlıksız trigliserit oranlarını düşürdüğü için kolesterolü de düzenler.

bir kaç enginar

Bağışıklık sistemini geliştirir

Bakteri oksijenin bol olduğu yerlerde yaşayamaz. Daha önce bahsettiğimiz gibi klorofil vücuda oksijen sağlar. Bu şekilde zararlı bakterilere ve hastalığa sebep olabilecek faillere karşı koruma sağlar. Ayrıca güçlü bir dengeleyicilir, bu da bakteri türlerinin vücutta var olmasını önler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler hastalıklardan korunmak için klorofili diyetlerine eklemek için iki kez düşünmemelidirler. HIV gibi hastalıkları taşıyan insanlar için kesinlikle önerilir. Ayrıca açık yaraların iyileşme sürecini hızlandırır veya ağır kemoterapi ve diyaliz tedavisi görenler için çok faydalıdır.

Sindirimi güçlendirir

Tüm sindirim sistemine iyi gelir. Kolon, karaciğer, safra kesesi ve midenin işlevlerini güçlendirir. Çünkü vücuda karıştığı zaman kalsiyum oksalat taşlarının atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden klorofil safra taşı, karaciğer problemi, iltihaplı bağırsak sorunu, ve mide asidi yaşayanlar için çok faydalıdır.

yeşil smoothie

Kansere karşı yardımcı

Klorofil kansere yol açabilecek toksinlerin atılmasını sağlar. Bu toksinler vücuda yiyecekler veya kirlilikle gelir. Klorofil A, C ve E vitamini içerdiği için çok güçlü bir antioksidan ve harika bir iltihap gidericidir.

Kadınların en iyi dostu

Östrojen üretimini uyarır ve yumurtalıkta kist ve kalıntıları önler ve düzensiz, acılı aybaşı ağrılarına iyi gelir. Ayrıca vajinal enfeksiyonları da iyileştirir.

Solunum hastalıklarına iyi gelir

Klorofilin hücrelerde oksijen ürettiğini söylemiştik. Bu da solunum yolu enfeksiyonu ve hastalığı olan insanlar için harika bir tedavi yöntemidir. Ayrıca soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

Okumanızı öneririz: Doğal Yollarla Enfeksiyon Tedavisi

Daha sağlıklı bir ağıza yardımcı olur

Klorofil ağız kokusuna iyi gelir ve nefesinizi tazeler. Dişlerin düşmesine sebep olan dişeti iltihabını da iyileştirir.

bezelye taneleri

En iyi kaynakları nelerdir?

Gördüğünüz her yeşil bitkiyi tüketmenize gerek yok. Öncelikle bütün yeşil bitkilerde bulunur. Ancak, bu güçlü yeşil sıvıdan yararlanmak için şunları daha çok tüketin:

Ispanak

Temel Reis’ten daha güçlü olacaksınız! Ispanak en çok klorofil içeren bitkidir. Çiğ veya buharda pişmişini yemek en iyisidir. Salatanıza biraz eklemeye başlayın.

Diğer yeşil yapraklılar

Ispanağı kesinlikle yiyin ama diğer yeşil yapraklıları da unutmayın. Bunlar pazı, marul, brokoli, lahana, kuşkonmaz, ve kereviz sapı. Bunları hep çiğ yemeye çalışın.

Yeşil Çay

Yeşil çay sağlığa çok faydalıdır. İçinde klorofil ve antioksidanlar bulunur. Kolestrolü düşürür ve metabolizmayı güçlendirirken kilo vermenize yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Engel, V. L., & Poggiani, F. (1991). Estudo da concentração de clorofila nas folhas e seu espectro de absorção de luz em função do sombreamento em mudas de quatro espécies florestais nativas. Revista Brasileira De Fisiologia Vegetal.

  • Niemiec, B. A. (2013). Periodontitis. In Veterinary Periodontology. http://doi.org/10.1002/9781118705018.ch5.

  • Zortea K, Franco VC, Francesconi LP, Cereser KM, Lobato MI, Belmonte-de-Abreu PS. Resveratrol Supplementation in Schizophrenia Patients: A Randomized Clinical Trial Evaluating Serum Glucose and Cardiovascular Risk Factors. Nutrients. 2016;8:73.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.