Horlama ve Uyku Apnesi İçin Doğal Tedavi

Horlamadan kurtulmak ve uyku apnesini iyileştirmek için kilo vermeye ek olarak, solunum yolu tıkanıklıklarına iyi gelen ve akciğerlerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olan çözümler aramalısınız.
Horlama ve Uyku Apnesi İçin Doğal Tedavi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Horlama, solunum yollarında bir tıkanıklık oluştuğu zaman ortaya çıkan rahatsız edici bir sestir. Daha ciddi olan bir diğer durum ise şu ki, horlama problemi yaşayan insanların %75’i aynı zamanda uyku sırasında kısa süreli solunum durması olarak kendini gösteren tehlikeli bir durum olan uyku apnesi problemi de yaşarlar.

Uyku apnesi, tıkanıklık gibi bir fiziksel problemden kaynaklanabildiği gibi bulaşıcı hastalıklar veya çeşitli alerjilerden dolayı da ortaya çıkabilir. Horlama sadece uykunuzu bölmekle kalmaz, aynı zamanda yeterince dinlenmenize engel olur ve hatta uyuyamama hastalığına (insomnia) bile yol açabilir.

Hemen hemen herkes belli dönemlerde horlama sorunu yaşayabilir ancak bazı insanlar için bu devamlı sıkıntı yaratan bir problemdir. Neyse ki horlama ve uyku apnesiyle mücadele etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerle uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Niçin horlarız?

akciğer şeması

Diliniz, boğazınızın üst kısmı, damağınız ya da küçük diliniz bademciklerin ve lenf bezlerinin üzerine doğru titreşim yarattığında horlama meydana gelir.

Nefes alırken akciğerlerinize her hava dolduruşunuzda titreşimler oluşur. Aşırı kilolu olmak, solunum yolu problemleri ve yanlış uyku pozisyonu gibi faktörlerin hepsi bu sorunu yaşama riskini arttırır.

Alkol, tütün ürünleri ve uyku ilacı tüketimi yutakta bulunan kasların gevşemesine yol açarak horlamayı tetikler. Daha az karşılaşılan durumlarda ise burun polibi veya septum deviasyonu gibi bozukluklardan dolayı ortaya çıkabilir.

Horlamak sağlığınızı nasıl etkiler?

ilişkide horlamak

Çok rahatsız edici bir durum olmasına ve bazen akciğerlerle alakalı bir sorundan kaynaklanabilmesine rağmen horlama genellikle direkt olarak bir sağlık problemi değildir.

Yoğunluğu zaman zaman değişse de bazen öylesine güçlü olur ki sizi uykunuzdan eder. Hatta horlamanın ilişki kalitesini bile etkilediği ortaya konulmuştur.

Obstruktif uyku apnesi sendromu (OSAS) nefesinizin 10 saniyeye kadar tıkanmasına yol açabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, gerçekleşen trafik kazalarının %15 ile %20 kadarı uykusuzluk ve yorgunluktan kaynaklanmaktadır.

Doğal tedavi yöntemiyle horlama sorunundan kurtulun

Aşırı mukus üretimi ve burun dokularında oluşan şişkinlikler horlamanın potansiyel sebepleridir.

Geleneksel tıkanıklık gidericilerin kullanımı durumu iyileştirmek için çoğu zaman faydalıdır ancak bazı doğal tedavi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Bugün, sinüslerinizi ve solunum yollarınızı açmak için antioksidan yüklü ve yüksek besin değerlerine sahip doğal bir meyve suyu sunuyoruz. Hazırlaması son derece kolay olan bu meyve suyu uyku kalitenizin artmasına yardımcı olacak.

Horlamayı kesmek ve uyku kalitesini arttırmak için doğal bir tedavi

havuç suyu

İçeriğindeki limon, zencefil ve havuç gibi malzemeler akciğerleri ve burundaki hava yollarını temizleyen temel besin değerleriyle doludur. Bu malzemelerin düzenli kullanımı horlamayı azaltır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek virüs ve bakterilere karşı sizi daha dirençli bir hale getirir.

Malzemeler

  • Çeyrek taze limon
  • 1 parça zencefil kökü
  • 2 elma
  • 2 havuç
  • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

  • Bütün malzemeleri hazırlamadan önce güzelce yıkayın.
  • Limon, zencefil, elma ve havucu dilimleyip bir blendıra koyun.
  • Üzerine bir bardak suyu ekleyin ve bir kaç dakika karıştırın.
  • Karışımınız akışkan ve pürüzsüz bir hale geldikten sonra bekletmeden için.

Bu içecekten yatağa gitmeden iki saat önce bir bardak tüketin. Eğer tadı çok keskinse bir miktar balla tatlandırabilirsiniz.

Bu tedavinin faydaları nelerdir?

Bu doğal meyve suyunun içinde antibiyotik özellikli, iltihap sökücü ve ağrı kesici ajanlar vardır. Böylece burun tıkanıklığını ve boğaz ağrısını gidererek horlamayı azaltır. Limonda bulunan asitler mukusların parçalanmasına ve akciğerlerdeki toksinlerin atılmasını yardımcı olur.

Ayrıca ağız ve burunda bulunan mukus zarlarının sağlığına iyi gelen A vitamini içerir. Solunum yolu enfeksiyonları ve kanserin önlenmesinde etkili antioksidanlar olan C ve E vitaminleri ile yukarıda saydığımız etkiler daha da artar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.