Daha İyi Bir Uyku için Rahatlama Egzersizleri

Uzanın, cep telefonu ve televizyonunuzu kapatın, ve endişelerinizi yatak odanızın dışında bırakmaya çalışın.
Daha İyi Bir Uyku için Rahatlama Egzersizleri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bugünlerde insanların en büyük problemi uyku olmuştur. Bunun bir çok sebebi ve bir o kadar da olumsuz etkisi vardır. Günlük dinlenme ihtiyacınızı karşılamak vücudunuzun kendine gelmesi, dokularını yenilemesi, stresi rahatlatmak ve daha pek çok sağlık durumu için önemlidir.

Bir durup insanların bugünlerde ne kadar stresli ve gergin olduğunu düşünürseniz, bugünün makalesi çok işinize yarayacak. Gelin size daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizleri öğretelim.

Yatağa girdiğiniz saat kutsaldır

Bunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız biraz daha detaylı inceleyelim: Zihniniz çok güçlüdür. Ama dikkatli olmalısınız, çünkü bu hem olumlu hem de olumsuz bir şey olabilir. Neler düşündüğünüze göre daha iyi veya kötü uyuyabilirsiniz.

İş uykuya gelince, sadece kafanızı yastığa koymak ve uyumak için beklemek yetmez. Bazı insanlar diğerlerine göre daha hızlı uykuya dalar, ama aslında gerçekten rahatlamak ve uykunun çok iyi geçmesi tamamen bambaşka bir konudur.

Uykuyu geliştirmek ve haplara veya uyku ilaçlarına bağlı olmadan uyuyabilmek için bir çok yol vardır, bunların en basiti uyumadan önce cep telefonlarını ve televizyonu kapatmaktan geçer. Bu alışkanlıklar sağlık için hiç iyi değildir ve sanki bir uyuşturucu alırcasına bağımlılık oluşturur.

Eğer uyumadan önce illa bir şey izlemeniz gerekiyorsa, şiddet, ölüm, kötü haber, üzüntü ve korku içeren TV dizilerinden ve filmlerden kaçınmak oldukça iyi bir fikirdir, çünkü bu insanın merkezi sinir sistemini uyarır ve uyurken ihtiyacınız olan dengeyi korumanızı zorlaştırıp uykunun kötü olmasına sebep olur.

Ve bugünün dünyasında kimse cep telefonu olmadan hiç bir yere gitmiyor, buna yatak da dahildir. Eğer ışıkları ve gözlerinizi kapatmadan önce mesaj yolluyor sosyal medya ağlarını kontrol ediyorsanız uykuya dalmanız çok daha zor olacaktır.

Bu yüzden elinizden geldiğince uyumadan önce bu araçları yatağınızdan uzak tutun ve hatta geceleri internetinizi bile kapatın. 

uyuyan çift

Yatak hiç bir zaman çalışmak veya iş yapmak için kullanılmamalıdır, ve bunu hatırlarsanız çok daha iyi uyursunuz. 

Son inceleyeceğimiz konu yiyecek. Yedikleriniz dinlenme ve uykuyla çok yakından alakalıdır. Eğer büyük bir akşam yemeği yediyseniz, kızartma, yağ ve bol şeker tükettiyseniz veya çok kahve veya alkol içtiyseniz uykuya dalmadan önce saatler geçebilir.

Erken yemenin ötesinde (uyku saatinden en az iki saat önce) çok yememeye ve her akşam aynı şeyi yememeye çalışın. Ayrıca kafeinli veya alkollü içecekler yerine bitki çayları için. Yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yerine çiğ yiyecekleri tercih edin veya en azından makul oranda tüketmeye çalışın.

Daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizleri

Gece saatlerini uyku için kullanmak bir trend değil gerekliliktir. Uyku zihninizin derin ve enerji verici bir dinlenme sürecine girerek tekrar pozitif düşüncelerle dolmasını sağlar. Eğer iyi uyursanız stresi, yorgunluğu, acıyı, endişeyi ve sinir bozukluğunu arkada bırakırsınız.

uyuyan kadın

Başlangıçta zihniniz bu egzersizlere karşılık vermeyebilir ve konsantre olup rahatlamanız zor olabilir ama adapte olmak için kendinizi zorlamayın – ve hüsrana uğrayıp çalışmayı bırakmayın.

Eğer uyumak için televizyon izlemek ya da uyku ilaçları almak gibi tekniklere alışıksanız vücudunuzun bu doğal yöntemlere alışması biraz zaman alıp zor olabilir. Ama kesinlikle vazgeçmeyin. Eninde sonunda başarıya ulaşacaksınız.

Bir kaç meditasyon tekniği sadece geceleri daha iyi uyumanıza değil, hayatınızdaki diğer şeylere de yardımcı olacak. Şu aşağıdaki adımları takip edin:

Hafif bir akşam yemeği yiyin

Önceden söyledik, uyumadan önce ağır akşam yemeği yemek iyi bir uykuya engeldir. Vücudunuz yiyecekleri sindirmek için çok çalışırken başka şeylere odaklanmak zor olur. Ve sindirimin ortasında uykuya dalarsanız gecenin ortasında illa uyanırsınız veya sabah ağır bir hisle kalkarsınız. Bir çok insanın yaptığı gibi yapın, gece yatmadan önce meyve veya yulaflı kurabiye yiyin.

Kendinize masaj yapın

Parmak uçlarınızı -tırnaklarınızı kullanmamaya dikkat ederek- kafatasınıza bastırın ve yavaşça alnınıza ileri geri masaj yaparak boynunuza kadar inin.

Ayrıca size yardımcı olabilecek masaj aletleri de vardır, veya eşinizden sizin ulaşamadığınız yerlere masaj yapmasını rica edebilirsiniz. Bu 10-15 dakika sürmelidir, ve sonunda çok daha rahatlamış hissedeceksiniz.

uyuyan kadın


Hafif müzik dinleyin

Eğer şehirde yaşıyorsanız sese alışkın olmanız normaldir. Ama bu sağlığınız için iyidir anlama gelmez. Huzurlu bir müzik çalın, tercihe enstrümental olsun; Hindu, Budist ve antik Çin stilinde yoga ve meditasyon yaparken çalınan müzikler gibi olsun. Ayrıca klasik müzik de seçebilirsiniz.

Bazı insanlar kuş sesleri, şelale sesli veya yağmur damlalarının sesi gibi doğal sesleri dinlemekten hoşlanırlar. Bu müzik seçenekleri arasından istediğinizi, sizi en rahatlatanı tercih edin.

Bilinçli nefes alma çalışmaları yapın

Nefes alıp vermek asla hafife alınmaması gereken muhteşem bir eylemdir. Uyumadan önce, yatağın kenarında dik oturun, omuzlarınız hafifçe geriye doğru olsun. Burnunuzdan derin nefes alın. Üç kez art arda derin derin nefes alıp verin. Nefesi ağzınızdan değil burnunuzdan almalısınız.

Daha da rahatlamak için gözlerinizi kapatabilirsiniz. Her nefes verişinizde stresi, gerginliği, endişeyi ve rahatsızlıkları bıraktığınızı hayal edin. Nefes alırken yumuşak ve sakin bir ışığın içinize girdiğini hayal edin ve bu ışığın vücudunuzu iyileştirip ısıttığını düşünün.

El ve ayaklarınızı hareket ettirin

Yatağın kenarında oturur pozisyondayken ayaklarınızı yukarı aşağı oynatın, bileklerinizi sağa sola döndürün, ayaklarınızla daireler çizin. El ve el bilekleriniz için de aynısını yapın ve anında kendinizi nasıl hissettiğinizi fark edeceksiniz. Yatağa çok daha rahatlamış gireceksiniz ve bir melek gibi uyuyacaksınız.

uyuyan kadın

Tatlı rüyalar.

İlginizi çekebilir ...
Uykusuzluk ile Savaşmak İçin 7 Doğal Çare
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uykusuzluk ile Savaşmak İçin 7 Doğal Çare

Yaygın bir durum olsa da uykusuzluk ile savaşmak için önlem almanız genel sağlığınız ve esenliğiniz açısından büyük önem taşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Insomnia: Relaxation techniques and sleeping habits. 2008 Aug 18 [Updated 2017 Mar 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279320/
  • Medic G, Wille M, Hemels ME. Short- and long-term health consequences of sleep disruption. Nat Sci Sleep. 2017;9:151–161. Published 2017 May 19. doi:10.2147/NSS.S134864
  • Hachul H, Oliveira DS, Bittencourt LR, Andersen ML, Tufik S. The beneficial effects of massage therapy for insomnia in postmenopausal women. Sleep Sci. 2014;7(2):114–116. doi:10.1016/j.slsci.2014.09.005
  • Wang, C. F., Sun, Y. L., & Zang, H. X. (2014, January). Music therapy improves sleep quality in acute and chronic sleep disorders: A meta-analysis of 10 randomized studies. International Journal of Nursing Studies. https://doi.org/10.1016/j.ijnurstu.2013.03.008
  • Jespersen, K. V., Koenig, J., Jennum, P., & Vuust, P. (2015, August 13). Music for insomnia in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD010459.pub2
  • Jerath R, Beveridge C, Barnes VA. Self-Regulation of Breathing as an Adjunctive Treatment of Insomnia. Front Psychiatry. 2019;9:780. Published 2019 Jan 29. doi:10.3389/fpsyt.2018.00780

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.