İdrarınızın Kötü Kokması İçin 8 Neden

İdrardaki kötü koku genelde yediklerinizden ve dehidrasyondan dolayıdır. Ancak, bu durum uzun bir süre devam ediyorsa, daha ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak için bir uzmana görünmek en iyisidir.
İdrarınızın Kötü Kokması İçin 8 Neden

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2022

İdrarınızın sürekli kötü koktuğunu mu fark ettiniz? Kötü kokusunun nedenlerini bilmek ister misiniz? Öyleyse, okumaya devam edin, çünkü size en yaygın nedenleri anlatacağız.

İdrar, üre tarafından verilen karakteristik bir kokuya sahiptir. Vücudunuzdaki üre konsantrasyonuna göre, idrarınız daha güçlü veya daha zayıf bir kokuya sahip olacaktır. Normalde, idrarınızın güçlü veya hoş olmayan bir kokusu yoktur.

Kötü bir koku olduğunda, bu vücudunuzda bir şeyin olduğuna dair bir işarettir. Diyetinizi değiştirmek için basit bir sorun olabilir. Ya da daha ciddi bir sağlık sorununa bağlı olabilir.

1. Dehidrasyon

bardağa dolan buz gibi su

Güçlü bir idrar kokusu duymaya başladığınızda düşünmeniz gereken bir şey var. Son birkaç gün içinde içtiğiniz su miktarı ne?  Günde 8 bardak su içmek en iyisi olduğunu unutmayın. Ve eğer bunu yapmadıysanız, bu sorun ortaya çıkabilir.

Kötü kokunun sebebinin dehidrasyon olduğunu fark edeceğiniz bir işaret var. Bu işaret, amonyak kokusu olan koyu sarı veya turuncu idrardır. Genel olarak, daha sade su içmek bu sorunu ortadan kaldırır.

Bu idrar rengine kafa karışıklığı, zayıflık veya aşırı yorgunluk eşlik ediyorsa, ciddi dehidrasyona bağlı olabilir. Bu durumda, hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

2. İdrar yolu enfeksiyonları

İdrarınızın kötü kokması için olası sebeplerden biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Sürekli tuvalete gitme isteği.
 • İdrar yaparken yanma.
 • Karın ağrısı.

Bu enfeksiyonlarda en sık görülen bakteriler E. Coli’dir. Ve ihtiyacınız olan tedaviyi almak için doktora gitmek önemlidir.

3. Diyabet

diyabet ölçüm aleti

İdrarınızın kötü kokusu var mı? Bu durumda, doktorunuzu mümkün olan en kısa sürede görmelisiniz. Bunun nedeni diyabetin semptomlarından biri olabilir.

 • Zaten diyabetik biriyseniz ve insülin hapı alıyorsanız, tedavinizi reçetenize uygun yaptığınızdan emin olun. Çünkü bu koku, yapmanız gereken bir şeyi yapmadığınız anlamına gelir.
 • İnsülin enjekte ediyorsanız, bu konuşmayı doktorunuza yapmak için biraz zaman alır. Bu kokunun ikincil bir etki olup olmadığını ve yüksek kan şekeri seviyelerinin bir işareti olup olmadığını sorun.

4. Karaciğer sorunları

İdrarınızın kötü kokusunu alabilmesinin bir başka nedeni karaciğer problemleridir. Bu durumda, bu belirtilerle birlikte kötü kokulu idrarınız olur:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Sarı gözler
 • Zayıflık
 • Kilo kaybı

5. Belli yiyecek çeşidinden çok fazla yemek

çeşitli soğanlar

İdrarınızın kötü kokmasının en önemli nedenlerinden biri diyetiniz ile ilgilidir. Kuşkonmaz gibi sapları olan yeşillikleri yedikten sonra bu problemi fark ederseniz, endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bu problem hızla ortadan kalkacaktır.

Bu duruma neden olan bazı gıdalar şunlardır:

 • Soğanlar
 • Sarımsak
 • Brüksel lahanası
 • Köri
 • Somon
 • Alkol
 • Kahve

Bu yiyecekleri bir süredir yemediyseniz halde bu probleminiz devam diyor mu? Tariflerinize ne kadar tuz ekliyorsunuz? Tuz açısından zengin bir diyet, idrarınızı daha konsantre hale getirebilir. Bu, normalden daha güçlü bir koku verir.

Yediğiniz tuz miktarını azaltmaya çalışın. Bu aynı zamanda kalp sağlığınıza yardımcı olmak için iyi olabilir.

6. Vajinal duş yaptığınızda

Özel bölgelerinin özelliklerini kabul etmekte problem yaşayan bazı kadınlar var. Sonuç olarak, vajinal duş kullanan bazı kişilerin olması garip bir şey değildir.

Bunları kullanmaya başladıysanız ve aynı zamanda kötü idrar kokusu duyuyorsanız, dikkat edin. En kısa sürede durmanız en iyisi olur. Vajinal duşlar sadece vajinayı temizlemez. Ayrıca, genital bölgenizdeki bakterilere de zarar verir. Sonuç, kokuyu daha iyi yapmak yerine kötü yapmaya başlar.

Özel bölgenizden birkaç aydır kötü bir koku geliyorsa, bu tedaviyi kullanmak yerine doktorunuzla konuşmalısınız. Gerçek bir probleminiz varsa veya normal bir şey ise size söyleyeceklerdir. Ayrıca tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

7. Ovülasyon dönemindeyseniz

döllenme grafiği

Cenin gebelik döneminde (östrojen ve progesteron) size yardımcı olan aynı hormonlar adet döngüsünü de düzenler.

Bu hormonların idrarınızın kokusu üzerinde küçük bir etkisi vardır. Bu nedenle, yumurtlarken, idrarınızın amonyak benzeri kötü bir kokusu olduğunu fark edebilirsiniz.

8. Bazı ilaçlar, takviyeleri ve vitaminleri almak

Kötü kokulu idrarın son nedeni, ilaçlarda, takviyelerde ve vitaminlerde kullanılan tatlandırıcılarla ilgilidir. Bunlar size yardımcı olabilir. Ancak, idrarınızın kokusunu ve rengini de etkileyebilirler.

Ayrıca, organ üzerindeki etkileri ve tedavi ettikleri sorun nedeniyle bu probleme neden olan ilaçlar da vardır. Doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikir olacaktır, böylece bu durumun normal olup olmadığını size söyleyebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Sağlık Durumunu Anlatan 8 İdrar Rengi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlık Durumunu Anlatan 8 İdrar Rengi

İdrarınızdaki değişikliklere dikkat edin. Aşağıda sizlere sağlığınızın durumu hakkında uyarı verebilecek 8 farklı idrar rengi hakkında bilgi verece...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.