Diyet Yapıyorsanız Uzak Durmanız Gereken 9 Yiyecek

Diyetinizin daha etkili olmasını istiyorsanız, kendi smoothielerinizi ve salatalarınızı hazırlamanız ve paketli yiyecekler satın almamanız her zaman daha iyi olacaktır.
Diyet Yapıyorsanız Uzak Durmanız Gereken 9 Yiyecek

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Diyet yapıyorsanız, göründüklerinden daha fazla kalorili gıdalara dikkat etmeniz gerekir. Aslında, gıdaların birçoğu böyledir.

Kalori konusunda aldatıcı olabilecek ve diyet yaparken uzak durmanız gereken besinleri aklınızın bir kenarına yazın. Diyet yaparken, insanlar genellikle düşük kalorili, hafif veya süper sağlıklı görünen bazı gıdalar tüketmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, birçok insan bu gıdalar hakkındaki gerçekleri bilmiyor ve bu da diyetinizi mahvedebiliyor.

Şimdi uzak durmanız gereken yiyeceklerden bazılarına bir göz atalım.

Diyet Yapıyorsanız Uzak Durmanız Gereken 9 Yiyecek

1. Suşi

suşi

Pek çok insan, suşinin kalorisinin düşük olduğuna inanıyor. İnsanlar aynı zamanda suşiyi sağlıklı bir besin olarak düşünüyorlar. Ancak dikkatli olun:Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var!

  • Örneğin, baharatlı mayonez, kızarmış tempura ve krem peynirli suşi çeşitlerinden uzak durmalısınız. Bunların hepsi kalori bakımından oldukça yüksektir.
  • Suşi ile iyi giden birkaç sos vardır. Suşi sipariş ederken, yapacağınız en iyi şey hafif soslar tercih etmek ve kızartılarak hazırlanan her şeyden uzak durmaktır.

2. Granola

Granola tahıl karışımından oluşan bir tatlıdır ve çoğunlukla sağlıklı olduğu düşünülür. Ancak, eğer kilo vermeye çalışıyorsanız bunu tüketmek sizin için iyi olmayacaktır çünkü kalorisi oldukça yüksektir. Aslında her zaman ne yediğinizin farkında olmanız gerekir. Küçük bir parça granola yemenin zararı olmayacaktır. Hatta, ardından hafif tempolu bir egzersiz yapmak da oldukça iyi bir fikir olacaktır.

3. Sezar salata

sezar salata

Salatalara dikkat edin, çünkü bazıları çok aldatıcı olabiliyor. Yemeğin ana maddesinin marul olması kalorisini düşürmeye yetmiyor. Bunun en güzel örneği sezar salatadır. Bu, çok sayıda kalori içeren bir yemektir. Kruton, peynir ve sos içerir. Bunlar, diyet yapıyorsanız kaçınmanız gereken yüksek kalorili besinlerdir.

Domates, marul, kuşkonmaz ve mısır içeren zeytinyağlı salataları tercih etmek daha iyi olacaktır.

4. Tahıl barları

Tahıl barlarına dikkat edin. Düşük kalorili sağlıklı bir atıştırmalık olarak görünseler de öyle değillerdir. Aynı granola gibi, marketlerdeki barların hemen hemen hepsinde yüksek miktarda kalori vardır. Bu nedenle çok fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca, poli doymamış ve trans yağların yanı sıra rafine şeker ve hidrojene yağlar da vardır. Bu nedenle, uzak durmanız çok daha iyi olacaktır.

5. Tam buğday ekmeği

tam buğday ekmeği

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tükettiğinizde daha az kalori aldığınızı düşünmeyin. Tam buğday ekmeğinde beyaz ekmekle aynı miktarda kalori vardır. Aralarındaki tek fark içerdikleri lif miktarıdır. Lif miktarının fazla olması ise sindirim sisteminizin ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlar.

6. Spor içecekleri

Enerji içecekleri, spor yapan insanlar için çok idealdir. Bunun nedeni ise, sporculara antrenmanlar sırasında kaybettikleri tuz ve mineralleri geri kazandırmaktır. Ancak, bu içeceklerdeki şeker miktarı kalorilerini artırmaktadır. Şekersiz olanlarını tercih etmek sizin yararınıza olacaktır.

7. Turşu

turşular

Diyet yapıyorsanız, salatalık tüketmeniz oldukça faydalıdır ancak salatalık turşusu için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Bunun nedeni, turşuda çok fazla sodyum, yani tuz olmasıdır. Tuz, sadece sağlığınız için zararlı değildir aynı zamanda vücudunuzda ödem yapar ve şişkinliklere neden olur.

8. Kurutulmuş muz

Muz yüksek şeker içeriği olan bir meyvedir. Bildiğiniz gibi, meyve yemek çok sağlıklıdır ancak kilo vermek istiyorsanız uzak durmanız gereken bazı şeyler var. Atıştırmalık olarak hazırlanan kurutulmuş muzlardan uzak durmak gerekir. İz karışımlarında bulduğunuz kurutulmuş muzlarla bu böyle olur. Örneğin, 85 gram kuru muzda 441 kalori vardır.

9. Smoothieler

çikolatalı smoothie

Her smoothie sağlıklı değildir. Çok dikkatli olmanız gerekir çünkü bu kurutulmuş muzla aynı şeydir. Meyve yemek isterseniz, onları bütün olarak yiyin; daha sağlıklıdır.

Bazı smoothielerde çok miktarda tatlandırıcı veya şeker bulunur. Bu, yoğurt ve dondurma gibi yiyecekler için de geçerlidir.

Diyetiniz için “ipuçları”:

  • Smoothie içmek istiyorsanız, kendiniz yapın. Tercihen detoks etkisi yaratan smoothieler hazırlayın ve meyveleri kullanın.
  • Gerçekten sağlıklı bir smoothie yapmak istiyorsanız, şeker, krema, çikolata veya benzeri herhangi bir şey ilave etmeyin.
İlginizi çekebilir ...
Dengesiz Bir Diyet Yorgunluğa Neden Olur
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dengesiz Bir Diyet Yorgunluğa Neden Olur

Çok fazla yağ ve rafine şeker içeren dengesiz bir diyet, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa yol açabilir. Bu yazımızda bu gıdalardan bahsedeceğiz.  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344