Diyet Krizleri İçin Yulaf, Keten Tohumu ve Susamlı Kurabiyeler

Diyet Krizleri İçin Yulaf, Keten Tohumu ve Susamlı Kurabiyeler

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazen diyetteyken yenebilecek en iyi atıştırmalıklardan emin olmayız. Şimdi size vücudunuza besin sağlayacak ve aynı zamanda diyet krizleri karşısında savaşarak kilo vermenize yardımcı olacak üç malzemeden bahsedeceğiz.

Diyet krizleri için bazı en iyi ve ucuz çözüm yulaf, keten tohumu ve susamdır. Ayrıca vücudunuz için sınırsız avantajı bulunmaktadır.

Bu iç ürünün ana özelliklerinden biri de sağlıklı bir şekilde kilo vermek için harika olmalarıdır.

Bildiğiniz üzere kilo vermek son derece zor olabilir ve yemek anksiyetesiyle ilgili ana sorunlardan biridir.

Bu nedenle bu tarif, sağlıklı bir şekilde kilo verirken diyet krizlerini kesmek için iyi bir yöntemdir. Bunun nedeni ise diyet yaparken atıştırmalık yeme isteğinizi dindirmeye yardım etmesidir.

Bu diyet atıştırmalığının avantajları

Yulafın faydaları

Yulafın, zindelik sağlayan birçok faydası bulunmaktadır. Bu özelliklerin bazıları karaciğerde arındırıcı bir etkiye sahip olan lesitin üretimini tetiklemesiyle ilgilidir.

Ayrıca zengin lif içeriği damarlarınızı temizlemeye yardımcı olur. Bu nedenle kolesterol sorunlarını engeller hatta kan şekeri değerlerinizi de kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, diyabeti kontrol altında tutmak için özellikle etkilidir.

yulaf

Yulaf bağırsak yolunuza yardımcı olduğu için sindiriminiz için de harikadır. Sizi daha uzun süre tok tutan avaş emilen karbonhidratlar içermesini saymıyoruz bile.

Son olarak, tiroid beziyle (metabolizmanızı düzenlemekle sorumludur) ilgili sorunlara da yardımcı olur, iyot içerdiği için tiroidinizin daha doğru işlev görmesine yardımcı olur.

Bu, kilo vermek söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Zira bazı aşırı kilolu insanlardaki sorun aşırı yeme değildir, sorun tiroid bezindedir.

Keten tohumunun özellikleri

Keten tohumu vücuda yararlı olan yüksek miktarlarda mineral içeren bir tohumdur.

Başka özelliklerinin yanısıra, yüksek lif içeriği kan basıncını ve kandaki şekeri düzenlemede yardımcı olarak daha iyi bir sindirime katkıda bulunur.

Keten tohumu ayrıca yüksek oranlarda omega 3 içerir, bu da kardiyovasküler hastalıkları engeller. Ayrıca B vitaminleri ve diğer temel minerallari içerir.

keten tohumu

Son olarak, keten tohumunun bir özelliği de hızlı kas yenilenmesine yardımcı olması ve bu sayede kilo kaybına yardımcı olmasıdır. Enerji için yağ kullanımını tetikler.

Susamın özellikleri

Susam, potasyum, çinko, demir, fosfor, kalsiyum, B ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır.

Susam genel olarak:

 • Yüksek kolesterolü engellemeye yardımcı olur.
 • Düzgün damar fonksiyonlarını tetikler.
 • Bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Kas ve sinirlerin düzgün fonksiyonuna yardımcı olur

Ayrıca kemik erimesi, anemi ve dolaşım sorunlarının tedavisinde kullanılır, bu sayede en faydalı tohumlardan biridir.

Yulaf, keten tohumu ve susamlı kurabiye

Şimdi size diyet krizleri sırasında kontrol sağlayacak harika bir tarif göstereceğiz. Yukarıda bahsettiğimiz faydaların tamamını size verecektir. Ayrıca, diyete girdiğinizde sıkca karşınıza çıkan yemek anksiyetenizi sakinleştirmeniz için size yardımcı olmasının yanısıra bu faydaları sadece tek bir kurabiyede alabileceksiniz.

Oldukça kolay bir tariftir.

diyet krizleri için kurabiye tarifi

Malzemeler

 • 1 bütün yumurta
 • Çeyrek kap şeker (50 gr)
 • 1 çay kaşığı vanilya (7 ml)
 • 1 kap yulaf (230 gr)
 • Yarım çay kaşığı kabartma tozu (3.5 gr)
 • 1 yemek kaşığı ıslatılmış keten tohumu (15 gr)
 • 1 yemek kaşığı kavrulmuş susam (15 gr)

Hazırlanış

Bu kurabiyeleri yapmak için uygulanacak adımlar oldukça basittir:

 • Hamur kıvamına gelinceye kadar tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.
 • Sonra bir kaşık yardımıyla ufak bir miktar hamur alın ve yağlı fırın kağıdının üstüne yerleştirin.
 • Kurabiyelerin düzgün pişmesi için üstlerini yassılaştırmalısınız.
 • Sonra 180 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirin.

İşte oldu! Aşermelerinizi kontrol etmenizi sağlayacak lezzetli kurabiyeleriniz hazır!

Son notlar

İdealde bu kurabiyelerin bu üç malzemeye de ihtiyacı vardır. Fakat, tüm malzemeler sizde yoksa bile yapmaktan kendinizi alıkoymayın. Susam veya keten tohumunuz yoksa bile diyet krizleri için bu kurabiyeleri yapabilirsiniz.

Ne olursa olsun elinizde bulundurmanız gereken şey yulaftır, çünkü kurabiye unsuz olduğu için kıvamı tutturmak için yulafa ihtiyacınız vardır.

Eğer kullanacaksanız keten tohumunun ıslatılmış olduğundan emin olun. Bunun sebebi de vücudun keten tohumunu sindirmesinin zor olması yüzündendir. Dolayısıyla kullanmadan önce biraz öğütmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca susam da en iyi sonuçları elde etmek için kavrulmuş olmalıdır.

Afiyet olsun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.