İkinci Bahar: Doğru Zamanda Gelen Aşk

Aşk kapıyı çaldığında yaşın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hayata karşı duyduğunuz tutku ve mutluluktur.
İkinci Bahar: Doğru Zamanda Gelen Aşk

Son Güncelleme: 28 Mart, 2020

İkinci bahar denilen şey, 50’li 60’lı yaşları geçtiğiniz, artık aşktan yana beklentinizin kalmadığı zamanda aniden karşınıza çıkar. Herkesin bildiği bir şey varsa o da, yaşın psikolojik ve duygusal olgunlukla tam olarak örtüşmediği.

Ancak bu iki boyut eşitlendiğinde, tutkunun en yoğun olduğu farklı ve ödüllendirici bir altın çağa giriyorsunuz demektir. Burada sizi bu konuda düşünmeye davet ediyoruz, yeniden başlamak ve sonuna kadar yaşamak için aşk defteri kapatılmamalı.

Kalbinizi aşka kapattığınızda

Bazen kalbinizi aşka tamamen kapatır; tekrar aşık olmamanın veya yeni bir ilişkiye başlamamanın daha iyi olduğunu düşünürsünüz.  Kendi kendinize geçmişte hayal kırıklığına uğradığınızı ve yeniden başlamak için çok incinmiş olduğunuzu hatırlatırsınız.

  • Geçmişte başınıza gelenlerin birer hayat dersi olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak bazen sadece çok yorulduğunuz ve yeniden aşık olmayı hiç düşünmediğiniz zamanlar olmuştur.
  • Bazen de kader sizinle oynar ve size yeni bir şans daha vermek için bildiğini okur.

Sizi yeniden aşık olmaya davet eder.

  • Bu csareti gösterin veya göstermeyin. Şüphesiz bu kişisel bir tercih. Ancak önce düşünmeniz gereken önemli bir nokta var.

Bazen en çok da yaptığınız hatalar yüzünden değil, değerlendirmediğiniz fırsatlar yüzünden pişman olursunuz.

Yeni bir aşk, belki de en güzel aşk

Bazı insanlar yeni aşklarını geçmiştekilerle kıyaslar. Hangisinin en iyisi, hangisinin en kötüsü olduğuna karar vermeye çalışırız. Hangisinin en çok çaba gösterdiğini ya da hangisinin enerji ve vakit kaybı olduğunu anlamaya çalışırız.

  • Yaşadığınız aşkları takıntılı biçimde birbiriyle kıyaslamak yerine, her aşkın kendi içinde zamanı ve güzelliği olduğunu anlamak gerek.

Her şey söylenip bittiğinizde, elinizde hayatın size verdiği kalır.

  • Geçmişte olanlardan pişmanlık duymak yerine onları olduğu gibi kabul etmeli ve en iyisinin şu an yaşandığına kendinizi ikna etmelisiniz. Zihninizi açmalı ve mutlu olma fırsatını kaçırmamalısınız.

Öyleyse… Neden kendinize bir şans daha vermiyorsunuz? İkinci bahar, bugününüzü güzelleştirip belki de geleceğinizin bir parçası olabilir.

İkinci bahar sizi büyütür

el ele tutuşan çift

  • Kendinizi güçlü hissetmek, iyi bir aşka layık olduğunuzu bilmek ve kişiliğinizi cesur ve güvenli olarak algılamak sizin daha mutlu bir aşka yelken açmanıza yardımcı olacaktır.
  • Psikolojik olarak sizin kadar güvende, size saygı gösteren ve değer veren birini bulmak önemli. Böylece aynı yolda bir çift olarak ilerleyip büyümeyi öğrenirsiniz ki bu her eye değer!

Bilmeniz gerek bir şey varsa o da, insanların durmadan büyümeye devam ettiği. Kaç yaşında olduğunuzun, geride neler bıraktığınızın veya başınıza geçmişte neler geldiğinin önemi yok. Bilinçli, olgun, cesur ve tatmin edici aşk, gününüze yeni bir ışık getirebilir ve aslında harika bir yaşam mevsimine dönüşebilir.

İkinci baharda yaşanan aşkın güzelliği

güneş tüy

Halbuki, harika bir aşkın başrolleri beyaz saçlı olabilir. Bazen en güçlü tutkular siz yaşlandığınızda ortaya çıkar. Bazen en mutlu gülümsemenizde birkaç kırışık (ya da fazlası) size eşlik eder.

Hiç birinin önemi yok, çünkü duyguların yaşı yok. En güzel aşk ergenlikte, 20li yaşlarınızda veya yaşlandıkça karşınıza çıkabilir.

Tutku, hayatınız boyunca pek çok kez ortaya çıkabilir. Aşka hazır olduğunuzu hissettiğinizde ve kendinizi buna değeceğine ikna ettiğiniz zamanda onunla karşılaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak

Pek çok insan söz konusu aşk ilişkileri olduğunda şanssız olduğunu söyleyip yakınır. Peki, gerçekten de şanssızlık hep sizi mi buluyor?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.