İnsan Papilloma Virüsünün Tedavisi

Farmakolojik tedavinin yanı sıra, önleyici tedbirler almak insan papilloma virüsü için en iyi tedavi yöntemidir.
İnsan Papilloma Virüsünün Tedavisi
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

İnsan papilloma virüsü veya HPV tedavisi, etkilenen bölgelerin yanı sıra virüsten kaynaklanan sağlık sorunlarına bağlıdır. Bu virüs siğillere, premalign lezyonlar ve hatta kansere neden olabilir.

Vakaların yaklaşık % 90’ında, bağışıklık sistemi sayesinde vücudunuz HPV’yi (tamamen olmasa da) ortadan kaldırabilir. Şu anda, virüsü bütünüyle tedavi etmek için tıbbi bir tedavi yoktur. Buna rağmen, genital siğiller ve virüsün diğer yaygın belirtilerini ortadan kaldıran farklı tedaviler mevcuttur.

HPV önleyici tedbirler son derece önemlidir. Bununla birlikte, erken teşhis ve tedavi, virüsü kontrol altında tutmak için temeldir.

Eğer virüs taşıyıcısı iseniz, her zaman virüsün sizde olacağını bilmelisiniz. Bunun vücudunuz tarafından tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir.

İnsan papilloma virüsü tedavisi

Siğiller

HPV hastalarında, genital siğillerin görülmesi çok yaygın bir semptomdur. Erkeklerde virüs, penis ve / veya anüs çevresinde küçük şişkinliklere neden olur. Kadınlarda ise, vulva, vajina ya da servikste görülme eğilimi gösterirler.

Bununla birlikte, bu siğillere neden olan papilloma virüsün kanser üretilmediğini bilmek güzeldir.

Bu siğillerin tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur:

  • Podofilina’nın topikal uygulanması: Hastalar bu kremi doğrudan siğiller üzerine uygulayabilirler. Bu krem, siğillerdeki hücresel nekrozu (hücre ölümü) uyarır. Böylece siğilleri ortadan kaldırır.
  • Imikuimod ile topikal tedavi: Bağışıklık sisteminiz virüsle mücadele edebileceğinden, bu ilaç enfekte olmuş hücrelere daha etkili bir şekilde saldırabilmeyi sağlar.
  • Triklorasetik asit: Bu ilaç bir tıp uzmanı tarafından verilmelidir.
  • Sıvı nitrojen ile kriyoterapi: Bu terapi bölgeyi dondurarak viral hücreleri yok etmeyi amaçlar.
  • Elektrokoagülasyon: Bu yöntem, bir elektrik akımı kullanarak hücreleri temizler.

Premalign lezyonların tedavisi

tümör ameliyatı

Kanserin teşhis edilebilecek kadar gelişmesi yıllar alabilir. Bununla birlikte, bu enfeksiyona sahip olmak kanser olacağınız anlamına gelmez. Örneğin, premalign lezyonu olan bir kadın erken ve uygun tedaviyi alırsa, hastalığın tedavisinde çok yüksek bir şansa sahip olabilir.

Premalign lezyonlarda HPV tedavisi farklı tekniklere dayanmaktadır:

  • Kriyoterapi. Kriyoterapi sayesinde doku dondurularak yok edilir. Çok etkilidir ve sadece küçük lezyonları tedavi eder.
  • Döngü Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü (LEEP). LEEP, etkilenen bölgeyi elektrik yüklü bir tel döngü kullanarak ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu prosedür lokal anestezi gerektirir.
  • Koni biyopsisi. Kriyoterapi ve LEEP başarısız olduğunda veya kanser riski varsa, doktorlar koni biyopsilerine yönelir. Prosedür, bir neşter kullanımı ile serviksten koni şeklindeki bir doku örneğinin çıkarılmasından oluşur.

HPV’ye sahip olmak otomatik olarak kanser olduğunuz anlamına gelmez.

Kötü huylu HPV lezyonları tedavisi

hpv tedavisi

HPV kansere yol açtığı zaman, tedavi, tümörün büyümesinde olduğu gibi lezyonun yerini belirlemeye bağlıdır. Tümör tespit edildikten sonra, tedavi neredeyse tüm kanser türleriyle mücadele etmek için kullanılan geleneksel yöntemleri içerebilir.

Bu tedaviler arasında şunlar vardır:

Araştırmacılar insan papilloma virüsü tedavisi için mikro-immünoterapi kullanmanın mümkün olup olmadığını araştırıyorlar. Buradaki hedef, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için bağışıklık sisteminin düzenleyicilerini kullanmaktır. Bununla birlikte, bu tedavi hala geliştirilme aşamasındadır.

HPV enfeksiyonlarını nasıl önleyebilirsiniz?

hpv aşısı

Neyse ki, insan papilloma virüsü tedavisi için şu anda iki tip aşı mevcuttur. İkisi de son derece güvenli ve verimlidir:
  • Gardasil: Tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı etkilidir.
  • Cervarix: Tip 16 ve 18’e karşı etkilidir.

HPV’yi önlemek için yapılacak en iyi şey, tüm bireylerin ilk cinsel ilişkilerinden önce aşı olmalarıdır. Kadınlara 9 ila 26 yaşları arasında aşı yaptırılması tavsiye edilir.

Ana korunma yollarından biri olarak, her birey, cinsel ilişki sırasında oral prezervatif kullanmanın yanı sıra cinsel ilişkide iken de ayrı bir prezervatif kullanmayı bilmelidir.

Aynı şekilde, HİÇBİR DURUMDA, prezervatif iki kez kullanılmamalıdır.

Öne çıkarılmış görsel © wikiHow.com


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.