Islak Havlu Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Banyo havluları genellikle birkaç kullanımdan sonra rutubetli kokmaya başlar. Neyse ki, bunu tamamıyla yok etmeye yardımcı olan bazı ipuçları ve doğal ürünler vardır. Neler olduğunu keşfetmek için okumaya devam edin!
Islak Havlu Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Banyo havluları her gün kullandığımız bir şeydir. Bu yüzden kirlenirler ve sık sık yıkanmaları gerekir. Ciltle ve nem ile temas etmesinden dolayı, mantar ve bakterilerin üremesi için mükemmel bir yerdir. Banyolarda çok sık karşılaşılan ıslak havlu kokusunu nasıl yok edeceğinizi biliyor musunuz?

Hiç kimse kötü kokan bir havluyu kullanmak istemez. İşte bu yüzden, düzenli olarak yıkamaya ek olarak, istenmeyen kokuları nasıl yok edeceğimizi de bilmeliyiz.

Bu yazıda, size bazı öneriler vereceğiz.

Islak havlu kokusunu yok etmek için ipuçları

Berbat havlu kokusundan kaçınmanın en iyi yolu, kullanıldıktan sonra en kısa sürede onları havada kurumaya bırakmaktır. Ayrıca, nem ve mikroorganizmalar bu problemi tetiklediği için onları sık sık değiştirmek en iyisidir. 

Ancak, hala bu probleminiz devam ediyorsa, bazı öneriler bunu çözmenize yardımcı olabilir. Uygulayarak banyonuzu daha iyi bir hale getirmenizi sağlayacak en iyi yolları öğrenmek için okumaya devam edin.

islak-havlu

Onları kirli sepetine atmayın

Bu hatayı yapmayın! Eğer havluları yıkama vakti geldiyse, derhal yapın. Onları kirli sepetine atmak ve yıkanması için birkaç gün beklemek, kötü olan kokunun çok daha kötüleşmesine neden olur.

Kuru gibi görünmelerine rağmen, kirli dokular zaten mikropları taşıdığı için bu problemin oluşmasına neden olur. Hatta onları uzun bir süre kirli bırakmak, sarımsı veya dalgalı bir renk oluşumuna neden olur. 

Gerektiği kadar deterjan kullanın

Islak havlu kokusunu yok etmek için bir diğer önerimiz, gerektiği kadar deterjan veya sıvı sabun kullanmanızdır. Bu ürünler temizlik ve dezenfeksiyon sağlamasına rağmen, aşırı kullanımları kumaşların bozulmasına neden olur.

Ayrıca, kumaş üzerinde kalan sabun artıkları, havlular kullanıldığında kötü bir koku oluşmasına neden olur. Aslında, havlunun emme kapasitesini kaybetmesinin nedeni sabun birikmesidir.

Islak havlu kokusu için karbonat

Havlularınızı yıkamak için deterjan yerine karbonat kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu çok iyi bir seçenektir, özellikle havlularınız kurtulamadığınız o korkunç nemli kokuya sahipse. Karbonatın özellikleri sayesinde, mantarları yok eder, bakterileri öldürür ve kumaşınızı kirden arındırır.

Aslında, karbonat Florida üniversitesi Gıda ve Ziraat Bilimleri Enstitüsü tarafından hazırlanan “El Yapımı Ev Temizleyicileri (Homemade Household Cleaners)” isimli yayında yer olan ürünlerden birisidir. bu yayında, temizlik sırasında kötü kokuları dezenfekte etme ve ortadan kaldırmadaki etkinliği vurgulanmaktadır.

  • İlk olarak, bir bardak karbonatı sıcak su dolu bir kovaya dökün.
  • Sonrasında havlularınızı içine koyun ve 20 dakika bekletin.
  • Bu sürenin sonunda durulayın ve havada kurumaya bırakın.
  • Eğer havlunuzda zorlu lekeler varsa, karbonatı doğrudan uygulayın ve çitileyin.
  • Ayrıca, tercih edersiniz, bunu normal çamaşır makinenize de ekleyebilirsiniz.
havlu

Beyaz sirke

Banyonuzdaki ıslak havlu kokusunu yok etmek için kullanabileceğiniz bir diğer doğal ürün ise beyaz sirkedir. Bu malzeme kötü kokuları nötralize etme yeteneğine sahiptir. Dahası, Gıda Bilimi Dergisinde yayınlanan “Sirkenin Fonksiyonel Özellikleri (Functional Properties of Vinegar)” çalışmasında da mantar ve bakterilerle savaşmakta faydalı olduğu vurgulanmıştır.

Diğer yandan, özellikleri kumaşları iyi durumda tutmaya yardımcı olur ve kötü kokuya neden olan kalıntıları parçalar. Ayrıca beyaz sirke marketlerde satılan yumuşatıcıların yerine geçebilecek ideal bir üründür.

Nasıl kullanılır:

  • İlk seçenek, bu doğal malzemenin avantajını kullanmak için çamaşır makinenize eklemenizdir.
  • Ancak, el ile yıkmayı tercih ediyorsanız, sıcak su ile seyreltmenizi öneririz. Sonra havluları bu su içerisinde 15-20 dakika bekletin.
  • Ayrıca, zorlu lekelerin olması durumunda, havluya direk olarak dökerek çitileyin.

Havlularınızı iyi saklayın

Sonunda o kötü ıslak havlu kokusundan kurtulduktan sonra, bu sorunun yeniden ortaya çıkmasını önlemek için onları temiz ve taze tutmanın zamanı geldi. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, en önemli şey, onları tamamen kuru bir şekilde sakladığınızdan emin olmanızdır.

Onları ister açık havada, ister kurutma makinesinde kurutun, katlayıp saklarken iyice kuruduklarından emin olun. Ayrıca, sakladığınız yerleri de kontrol edin, bir çok kez asıl nem kaynağının sebebi bu alanlardır.

Eğer dolaplarınızda rutubet varsa, tuz, kahve, veya pirinç içeren torbalar yerleştirebilirsiniz. Bu basit hile nemi emecek ve kötü koku oluşumunun önüne geçecektir.

Hiç havlularınızın kötü koktuğunu fark ettiniz mi? Onların kirli ve kötü kokulu olduklarını düşünüyor musunuz? O zaman bu ipuçlarını not alın ve uygulamaya başladığınızdan emin olun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.