Artakalan El Sabununu Değerlendirmek

Artakalan el sabunlarınızı atmanıza gerek yoktur. Aksine, onları geri dönüştürebilir ve tüm ailenizin seveceği yeni sabunlar oluşturabilirsiniz.
Artakalan El Sabununu Değerlendirmek

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ellerinizi banyoda yıkamak için el sabunu kullanıyorsunuz. Ancak, sabun kullandıkça küçülür ve küçülür. Sonra, belirli bir noktada, kullanımı zorlaşır. Bu, çoğumuzun onu atmaya ve yerine yenisini koymaya karar verdiğimiz zamandır. Ancak, artakalan el sabununu geri dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Size nasıl yapacağınızı anlatacağız!

Artakalan El Sabununu Değerlendirmek

Onları bitirmeden attığınızda ya da banyonun bir köşesine koyduğunuzda, artakalan el sabundan yararlanabilirsiniz. Aslında, yeni bir sabun veya bir duş jeli bile yapabilirsiniz.

Bu nedenle, bu makalede, artakalan kalıp parçalarını tekrar kullanmanın iki yolunu göstereceğiz. Ek olarak, bunlar onları geri dönüştürmenin iki kolay yoludur. Bu yöntemleri kesinlikle seveceksiniz!

Yeni Bir Kalıp Sabun

doğal sabun

Bu, kolayca yeni bir kalıp sabun hazırlamanızı sağlayacak çok kolay bir işlemdir.

 1. Öncelikle, bulabildiğiniz tüm sabun parçalarını toplamanız ve geniş bir cam kavanoza koymanız gerekir.
 2. Sonra, kavanozun içine istediğiniz herhangi bir krem ekleyin. Örneğin, vücut losyonu vb. gibi bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Çok fazla bir şey eklemenize gerek yok, sadece birazcık eklemeniz yeterli.
 3. Ardından, suyun içine sabun ve nemlendirici içeren bir kavanoz yerleştirin. Unutmayın, sabun erirken kavanozun üstünü tamamen kapatmamalısınız. Ayrıca topaklanmaması ve her bir parçayı birleştirebilmek için sürekli karıştırmanız gerekecektir.
 4. Ardından bir kalıp seçin. İdeal olarak, istediğiniz şekilde ve boyutta bir silikon kap olmalıdır.
 5. Çok dikkatlice, sabunu kalıbın içine dökün. Sabun dökülürken çok sıcak olacaktır. Sıvıya yaklaşmayın ve kendinizi yakmamak için ısıya dayanıklı fırın eldiveni kullanın.
 6. Soğuması için birkaç saat bekleyin. Ardından, en sevdiğiniz renk ve kokularda yeni bir sabun kalıbınız olacak.

Artakalan El Sabunundan Sıvı Sabun

artakalan sabundan sıvı el sabunu yapmak

Şimdi, yeni bir kalıp sabun yerine, sıvı el sabununun nasıl yapıldığını göstereceğiz. Bir duş jeli de yapabilirsiniz. İşlem biraz daha karmaşık olsa da, çok zor değil. Bir göz gezdirin!

 1. Öncelikle ne kadar artakalan el sabununuz olduğunu bulmanız gerekiyor. Daha sonra, sıvı ya da jel sabununuzla iyi bir doku elde etmek için ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu öğreneceksiniz.
 2. Bunu yapmak için, artakalan sabun kalıbını mümkün olduğunca toz haline getirinceye kadar rendeleyin.
 3. Sonrasında tartmak da önemlidir. 40 gram el sabunu için 4 bardak suya ihtiyacınız olacak.
 4. Artık ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, kaynatmanın zamanı geldi. Kaynamaya başlayınca sabunu ekleyin ve ısıyı azaltın.
 5. Amaç, sabunun seyreltilmesi ve herhangi bir topak olmadan suyla karıştırılmasıdır. Bunu yapmak için, sıcaklığın çok yüksek olması gerekmez. Aslında, daha uzun sürecek olmasına rağmen, düşük ısıda eritmeniz en iyisidir.
 6. Sonra, tamamen çözüldüğünde, soğumaya bırakın.
 7. Soğurken, kalınlaştığını ve bir çeşit jöle hissiyatına geldiğini fark edeceksiniz.
 8. Ardından, tamamen soğuyunca, istediğiniz şişe veya pompanın içine dökün.
 9. Bununla birlikte, kabı kapatmadan önce sabunu bir kaşıkla veya çubukla “çırpmanız” gerekir.
 10. Son olarak kabı kapatabilir ve el sabunu veya duş jeli olarak kullanabilirsiniz.

Okumanızı öneririz: Duş Alırken Yaptığınız 8 Hata

Artakalan El Sabununuz Tamamlandı!

Gördüğünüz gibi, artakalan el sabununuzu tekrar kullanmak zor değil. Yeni bir kalıp elde etmek için birkaç adımı uygulamanız yeterli. Öte yandan, yeni bir sıvı el sabununun yanı sıra yeni bir duş jeli de yapabilirsiniz.

Ek olarak, parçalar ne kadar çeşitli olursa (renkler ve kokular açısından), sonuç o kadar orijinal ve benzersiz olacaktır. Her durumda, eski şeylerinizi geri dönüştürmek için harika bir yönteminiz var. Şimdi, onları bir daha atmaya ya da eski sabun parçalarını biriktirmeye ihtiyacınız olmayacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.