Ellerinizin Yaşlanmasını Önlemek için 7 Bakım Önerisi

Ellerinizde ortaya çıkan erken yaşlanma belirtilerini engelleyebilmek için masaj yoluyla krem uygulamak ve güneş kremi kullanmak temel bakım işlemlerindendir. 
Ellerinizin Yaşlanmasını Önlemek için 7 Bakım Önerisi
Abel Verdejo

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Abel Verdejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bakım söz konusu olduğunda, ellerinizin vücudunuzun en önemli kısımlarından biri olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Her geçen gün yaşlanan ellerinize düzenli olarak bakım uygulamanız oldukça önemlidir. Çünkü elleriniz de tıpkı cildiniz gibi yaşlanmanın etkilerini görecektir.

Normalde ellerinizin bakımı için uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Estetik tedaviler oldukça etkilidir ve fiyatlarına veya uygulama tekniklerine göre oldukça çeşitlidir.

Bugün size, kozmetik endüstrisinin de önerdiği birkaç inanılmaz bakım yönteminden bahsedeceğiz. Aynı zamanda günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı püf noktaları da size göstereceğiz. Bu şekilde ellerinizin yaşlanmasını biraz daha erteleyebileceksiniz.

Yaşlanan Eller için Estetik Tedaviler

Ellerinizin bakımı için uzman bir dermatolog ile görüşmeniz her zaman iyi bir seçenektir. Size yapılacak bir dizi medikal testin ardından, cilt tipinize ve sağlık durumunuza göre sizin için en uygun tedaviyi belirlemede yardımcı olacaktır.

El kremi

Mezoterapi

Bu tedavi genellikle kırışmaya başlamış, hidrasyon gerektiren kuru ellere uygulanır. Normalde bu tip tedaviler artroz hastalarında kullanılır.

  • Cildinizdeki dokuları canlandıran ve derinlemesine nemlendiren kimyasal bileşikler ve kompleks vitaminler içeren homeopatik ilaçların uygulanmasından oluşur.
  • Bu tedavi, cildinizin esnekliğini korumasını ve daha parlak bir görünüm almasını sağlayan kolajenin üretimini uyarır.

Kimyasal Peeling

Peeling maskesi

Bu tedavi, özel kimyasalların ellerinize uygulanması sonucunda cildinizin soyularak arındırılmasına yardımcı olur.

Eğer ellerinizde lekeler ve kırışıklıklar varsa bu işlem sizin için idealdir. Bu işlem sayesinde cildiniz zamanla eski yumuşaklığını ve gençliğini geri kazanacak ve sonuçları siz de fark edeceksiniz.

Tıbbi Dolgular

Bu işlem özellikle el bölgesindeki derinin sıkılığını ve kalınlığını hatırı sayılır derecede kaybettiği durumlarda uygulanır ve damarlarınızın daha kalın görünmesini sağlayarak ellerinizin eski görünümüne kavuşmasına yardımcı olur.

  • Bu işlem lokal anestezi altında, polilaktik ya da hyalüronik asit aşılanmasıyla uygulanır.
  • Bu işlem sayesinde cildiniz sıkılığını gözle görülür şekilde geri kazanacağı için inanılmaz sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Ellerinizin Gençliğini Geri Kazanması için Diğer Öneriler

Şimdi size ellerinizin sağlığını korumanız için günlük rutininizde mutlaka bulunması gereken güzel alışkanlıklar önereceğiz. Hepsi de, sadece biraz bağlılık göstermeniz gereken kolay işlemler.

Yatmadan önce biraz masaj yapın

Siz uyurken, vücudunuz hücrelerinizin yeniden canlandığı ve besin maddelerini emdiği bir rahatlama haline girer. Bu nedenle ellerinizin bu besinleri iyice emebilmesi için, doğal yağlar içeren kremlerle veya çay ile ellerinize masaj yapmanızı öneriyoruz.

  • Ellerinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.

Ellerinizi koruyun

Cildinizi korumak için güneş kremi kullanın

Ellerinizin durumunu en çok etkileyen faktörlerden biri de bulunduğunuz ortamın sıcaklığıdır. Ellerinizi nasıl soğuktan korumak için nemlendirici kullanıyorsanız, aynı şekilde sıcaktan da korumaya çalışmalısınız. Dışarı çıkıp güneş ışınlarına maruz kalmadan önce cildinize güneş kremi sürmeniz koruma açısından oldukça önemlidir.

Ellerinizi çok fazla temizlemeye çalışmayın ve iyi bir sabun kullanın

Ellerinizi yıkamak her gün defalarca yaptığınız bir aktivite olduğundan kullandığınız sabunun cildinize uyumlu olması oldukça önemlidir.

İçeriğinde çiçek yağları, aloe vera, bal, shea yağı veya yulaf ezmesi gibi doğal maddeler bulunduran bir sabun kullanmaya özen gösterin.

Son olarak, hijyeninizi korumak hayati bir önem taşıyor olsa da, ellerinizi çok fazla yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü aynı hava değişimleri gibi, ellerinizi aşırı sık yıkamanız da cildinizin yumuşaklığını ve sıkılığını kaybetmesine sebep olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Organizacion Mundial de la Salud. Higiene de las manos: ¿por qué, cómo, cuándo? OMS. 2012.
  • World Health Organization. Guía de la OMS sobre Higiene de Manos en la Atención de la Salud. World Heal Organ. 2009.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.