Ciltteki Lekelerden Kurtulmanın Olağanüstü Doğal Yolları

Yoğurt gözenekleri dezentekte eder ve yumuşatır, salatalık E vitamini bakımından zengindir ve domates ise likopen içerir. Tüm bu malzemeler cilt bakımınız için harika birer kurtarıcıdır.
Ciltteki Lekelerden Kurtulmanın Olağanüstü Doğal Yolları

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cilt lekeleri bazen can sıkıcı ve çirkin görünümlü olabilir. Birazdan anlatacağımız bu olağanüstü yöntemleri uygularsanız kısa sürede cildinizdeki lekelerden kurtulmanız mümkün olabilir. Bunları not alın ve deneyin!

1. Pirinç unu kremi

pirinç unu

İlk yöntem için bu kremin yapımında pirinç unu kullanacaksınız.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • 4 yemek kaşığı shea yağı
  • 2 yemek kaşığı portakal suyu
  • İsteğe bağlı: ½ yemek kaşığı hidrojen peroksit

Hazırlanışı

Hidrojen peroksit ile pirinç ununu pütürleri gidene kadar karıştırın. Diğer malzemeleri de ekleyip hamur kıvamına elde edene kadar iyice karıştırın.

Kullanım şekli

İlk önce bilmeniz gereken bu kremi cilt lekeleri olan yerler eşit olarak dağıtmanız gerektiğidir. Örneğin, lekeler kolunuzda ise kremi tüm kolunuza sürün.

30 dakika boyunca nüfuz etmesin bekleyin. Bol suyla yıkadıktan sonra kurulanın ve nemlendirici bir krem sürün. Bu yöntemi haftada bir ya da iki kez tekrarlayın.

2. Portakal ve Limon Kreması

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı portakal suyu
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 limon
  • 1 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı

Limon dışındaki tüm malzemeleri bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra limonu ikiye kesin ve karışıma ekledikten sonra birkaç dakika beklemeye bırakın.

Kullanım şekli

Karışımdan bir parmak alın ve lekelerin olduğu bölgelere yayın. 5 dakika boyunca etki etmesini bekleyin ve sonrasında suyla iyice yıkayıp kurulanın.Cildinizi nemlendirici bir kremle nemlendirin ve bu adımları haftada iki kez tekrarlayın.

3. Süt ve Turp

bardakta süt

Turp ile sütü karıştırarak cildiniz için mükemmel bir ürün elde edeceksiniz. Örneğin, cilt pigmentasyonundaki değişimden kaynaklanan lekeleri tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Bunun için süt ile bayır turpunu karıştırın. Bir pamuk parçasını bu solüsyonla ıslattıktan sonra leke ve iz olan yerlere sürün. İşe yaradığından emin olmak için tüm gece boyunca nüfuz etmesini bekleyin ve ertesi gün yıkayın.

4. Yoğurt

Yoğurt da ciltteki izlerden doğal yollarla kurtulmak için en iyi malzemelerden biridir. Cildinizdeki gözenekleri temizleme, dezenfekte etme ve yumuşatma özelliğine sahiptir.

Bütün bunlar cildin kendini yenilemesine ve nemini kaybetmemesine yardımcı olur. Herhangi bir maskeyi nasıl uyguluyorsanız bunu da öyle kullanabilirsiniz.

İlk önce yüzünüzü yıkayın, nazikçe kurulayın ve yoğurdu parmaklarınız yardımıyla yüzünüze dağıtın.15 ila 20 dakika nüfuz etmesini bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Bunu düzenli olarak uygulayın ve cildinizdeki gelişmeyi zamanla mutlaka görmeye başlayacaksınız.

5. Salatalık

gözler üzerine salatalık

Salatalık cilt bakımında oldukça sık kullanılan harika bir malzemedir. Yüksek su içeriğinin yanı sıra E vitamini ve birçok doğal yağlar da içerir.

Eğer maske şeklinde uygularsanız cildi yumuşatma özelliğinin yanı sıra leke ve kırışıklıklardan kurtulmak için de ne kadar harika bir malzemele olduğunu göreceksiniz.

Tek yapmanız gereken salatalığı soymak, çekirdeklerini çıkarmak ve bir blendıra koyup hamur kıvamına gelene kadar karıştırmaktır. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekleyin ve yepyeni bir cilde kavuştuğunuzu hissedeceksiniz.

6. Domates

Domates de cilt bakımı için kullanılan bir diğer muhteşem malzemedir. Domatesin suyu yüksek miktarda C, A vitaminleri ve proteinler gibi önemli besin maddeleri içerir.

Ayrıca likopen bakımından da zengin olduğu için serbest radikallerin etkilerini bertaraf eder.

Kullanmak için sadece 1 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı domates suyunu karıştırın ve bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Farkı siz de mutlaka göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.