Uyumadan Önce Ballı Süt İçmek için 7 Neden

· 20 Eylül, 2017
Süt ve bal kombinasyonu, uykusuzlukla mücadele ve onarıcı uykuyu geliştirmeye ek olarak, iyi kemik sağlığını destekleyebilir ve erken yaşlanmayı yavaşlatabilir. Ona bir şans verin!

Son yıllarda, yatmadan önce ballı süt içmek gibi bazı doğal ilaçları tüketmenin, uyku kalitesini artırabileceği ve böylece gerginlik ve uykusuzluğun azaldığı kanıtlanmıştır.

Çözümler, iyi uykuyla ilişkili bir kimyasal olan melatonin üretiminizi artıran triptofan ve diğer esansiyel amino asitler içeriyor.

Bunlardan biri arasında, şifalı özellikleri ve inanılmaz bir gece uykusuna desteği ile bilinen, süt ve bal ile hazırladığınız lezzetli bir içecek olan ballı süt sayılabilir.

Ballı süt uyumaya yardımcı olur ve bu da yetmezmiş gibi, dinlenme halindeyken vücuda çeşitli avantajlar sağlar. Laktoz hassasiyeti olan kişiler için uygun bir çare değilse de sütü sorunsuz içebilen insanlar için dört dörtlüktür.

Birçok kişi bunun ne kadar iyi olduğunu bilmediği için, aşağıda sizlerle ballı süt içmenin 7 avantajını paylaşacağız.

1. Ballı süt cildinizi korur

ballı süt cildi korur

Düzenli olarak ballı süt, kanınızı arındırmaya yardımcı olur, böylece cildinize zararlı toksinler ve diğer bileşiklerin miktarını azaltır.

Cildinizi derinlemesine temizlemeye yardımcı olan antimikrobik maddeler ve antioksidanlar içerir. Bu, ciltte çeşitli sorunların ve lekelerin oluşumunu engeller.

Hatta kırışıklıkları, sarkmayı ve ölü deri hücrelerinin birikimini önlemek için topikal bir tedavi olarak da kullanılabilir.

Bu yazıya da bir göz atın: Yulaf Ezmesi Daha İyi Uyumanızı Sağlar Mı? Yatmadan Önce Yulaf Ezmesi Yemek İçin 5 Neden

2. Sindirimi geliştirir

Bu basit çare, sindiriminiz için çok yararlıdır. Ayrıca, baldaki antimikrobiyal ve antiviral bileşikler, bağırsak enfeksiyonlarını ve mide problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu gıda doğal bir probiyotik gibi davranır ve kolonunuzu koruyan dost bakterilerin gelişmesini teşvik etmek için de idealdir.

3. Sizi daha güçlü yapar

eğlenceli sporlar

Bir bardak ballı süt içmek vücudunuza bol miktarda protein vererek ve kompleks karbonhidratları artırarak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu karışımı gece içmenin yanı sıra sabahları da içmek vücudunuza daha aktif bir gün için ihtiyacı olan fiziksel ve zihinsel enerji verebilir.

Sütteki enzimler sayesinde, içeriğindeki hayvan proteinleri amino asitlere ayrılır. Bunlar daha sonra, bir enerji kaynağı olarak kullanılabilen proteinler oluşturmak için bir araya gelirler.

4. Kemik sağlığını iyileştirir

Süt, kalsiyumun en doğal doğal kaynaklarından biridir. Bal da vücudunuzun kolayca emebileceği besin maddeleri içerir. Böylece bu iki malzemenin kombinasyonu kemik sağlığınızı geliştirmeye ve kemik yoğunluğu kaybını ya da kemiklerde zayıflamayı önlemeye yardımcı olur.

Bunların yanı sıra, bu doğal karışım osteoporoz ve kemik sağlığınızı tehlikeye atan diğer enflamatuar rahatsızlıkların riskini düşürür.

5. Ballı süt antibakteriyel özelliklere sahiptir

petri kabında bakteri kolonisi

Araştırmalar, süt ve bal kombinasyonunun stafilokok bakteriler üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Üstelik, bal tek başına alındığı zaman bu bakterilerle mücadele için çok daha iyi olabilir.

Bal, antimikrobiyal, antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Çalışmalar balın çeşitli enfeksiyon türlerini önlemeye yardımcı olduğunu da gösteriyor.

Bu karışım, bağışıklık sisteminiz için bir destek olarak da görülmektedir. Tüketimi, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum problemlerini önlediği için grip salgını yaşanan mevsimlerde harika bir içecektir.

6. Uykusuzluğa karşı savaşır

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, süt ve bal, derin ve huzur içinde uyumanıza yardımcı olacak aktif bileşiklerle doludur. Bu karışım uykusuzluk için bir çare olarak her yaştan kişi için kullanılabilir. Dahası, bazı ilaçlar yerine kullanabileceğiniz harika özellikler taşıyan doğal bir ilaçtır.

Bal, vücudunuza doğal şekerleri ve iyi uyumanıza yardımcı kimyasal maddeleri serbest bırakmayı tetikleyen triptofan sunar.

Sütteki besin maddeleri ile birlikte bal, gevşeme ve stres giderme ile ilişkili bir nörotransmitter olan serotonin düzeylerini artırmaya da yardımcı olur.

Bu makaleyi de okuyun: Balın muhteşem 5 faydasını öğrenin

7. Erken yaşlanmayı önler

yaşlanma belirtileri

Bir bardak ballı süt, sadece cildinizde değil, vücudunuzun geri kalanında da erken yaşlanma risklerini azaltacaktır. İçindeki antioksidanların çoğu, hücre aktivitesine müdahale eden zararlı serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmaktadır.

Bazı eski kültürlerde bu karışım “yaşam iksiri” olarak bile kabul edilirdi. Düzenli tüketildiği zaman, hücre bozulmasını ve birçok hastalığın gelişimini önlediği düşünülmektedir.

Ballı sütü denemeye hazır mısınız? Bir bardak ılık süte bir çorba kaşığı bal ekleyin ve böylece daha iyi uykunun ve vücudunuza sağlayacağı yararların tadını çıkarın.