Balın Muhteşem Faydaları Sizi Şaşırtacak!

16 Nisan, 2019
Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde bal, enfeksiyonların tedavisi için mükemmel bir bileşen olabilir. Bu yazıyla balın faydalarını öğrenin!

Bal çok besleyici ve sağlıklı bir besindir. Balın muhteşem faydaları ve lezzeti, balın dünyada çok büyük bir kitle tarafından tüketilmesine neden olmaktadır. Benzersiz ve özel bir besindir. Bununla birlikte, her türden balı tüketmeden önce nereden geldiğini bilmeniz önemlidir.

Balın Muhteşem Faydaları

Genellikle, iki tür bal vardır. Biri doğal olarak bilinirken diğeri daha çok ticaret amaçlıdır. Birbirlerine çok benzeseler de, özellikleri arasında belirgin farklar vardır.

1- Doğal balı arılar yapar. Bu, en sağlıklı bal türüdür ve başka amaçların yanı sıra günlük tüketim için de tavsiye edilen baldır.

2- Öte yandan, ticari amaçlarla kullanılan bu bal insan yapımıdır. Geleneksel bal üretimine alternatif olarak ortaya çıkan bu balı elde etmek daha kolaydır ancak doğal bal kadar sağlıklı değildir.

İki balı kıyasladığınızda, dokularında belirgin farklılıklar gözlemlersiniz. Doğal bal çok daha kalın ve daha yapışkandır ve daha fazla antioksidan ve vitamin içerir. Bu nedenle, ticari amaçlarla üretilen ballar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için yalnızca doğal bal tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Öte yandan, doğal balın pek çok faydası vardır. Bugün size doğal balın muhteşem faydalarından bahsedeceğiz.

1.Bal sivilcelere iyi gelir

balın muhteşem faydaları

Balın en belirgin özelliği besleyiciliği olsa da, başka pek çok alanda insan vücuduna faydaları vardır. Bal, cildinize de iyi gelir. İlk olarak, aknelere olan faydalarından bahsetmek istiyoruz. Eğer akne gibi cilt probleminiz varsa, bal sizin için çok ideal bir çözüm olacaktır.

Balın bu özelliğinden faydalanabilmek için, cildinizde akneli bölgeye bir miktar bal sürün. Akne tedavisi için pek çok doğal ve kimyasal yöntemler olsa da, bal en kolay bulunan, en ucuz ve kullanışlı olanıdır.

Ayrıca okuyun: Akne Karşıtı 4 Ev Yapımı Yüz Maskesi

2. Beyin fonksiyonlarını geliştirir

balın muhteşem faydaları

Balın muhteşem faydaları arasında vücudunuzdaki kalsiyumun emilmesine ve sabitlenmesine olan katkısıdır. Bu da, vücuttaki kalsiyum miktarına bağlı olan beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlayacaktır.

Düzenli olarak bal tükettiğinizde, nöronlarınız bu minerali daha iyi kullanabilir. Bunun sonucunda da beyin fonksiyonlarınız gelişir. Buna ek olarak, düzenli bir şekilde bal tüketiminin bir diğer faydası da hem kısa hem de uzun süreli hafızanızı en yüksek seviyeye çıkarabilir.

3. Öksürüğe çok iyi gelir

Balın sayısız faydaları arasından, antibiyotik ve antiseptik özellikleri öne çıkmaktadır. Bunlar, öksürüğe neden olan bakterilerle mücadelede çok etkilidir. Bal tüketmek, boğaz ağrısı ve grip gibi hastalıklarla ilgili genel semptomların tedavisine yardımcı olur.

Bu gıdayı pek çok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Yine de, bir yemek kaşığı bal bile grip semptomlarını önleyerek iyileşmeyi sürecini hızlandırır.

4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

güçlü bağışıklık

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu lezzetli besin antiseptik ve antibiyotik özelliklerinin yanı sıra, aynı zamanda bitkisel bir gıdadır. Bu da, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için oldukça ideal bir yöntem olduğunun kanıtıdır.

Mikroorganizmaları vücudunuzdan atmakla kalmaz, aynı zamanda bakterilerin yoğun miktarda bulunduğu burun ve gözeneklerinizdeki birikmeleri önler.

Ayrıca okuyun: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 6 Yolu

5. Bal yaraların iyileşmesine yardımcı olur

kan

Tekrar, bu gıdanın antibakteriyel özelliğine değinmekte fayda var. Sonuçta bu, bedeniniz için çok faydalı bir şeydir. Yaralarınızın iyileşmesini istiyorsanız, balı tüketmekten ziyade yaranızın olduğu bölgeye sürmelisiniz. Genel olarak bal, yaralar da dahil olmak üzere her tür cilt durumuna uygundur.

  • Uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkamanızı tavsiye ediyoruz.
  • Mümkünse, eldiven kullanın ve balı süreceğiniz aleti sterilize edin.
  • Yaranın olduğu bölgeyi tamamen balla kaplamaya çalışın.
  • Ardından, yaranın üzerine steril bir bandaj yerleştirin.