Akne Karşıtı 4 Ev Yapımı Yüz Maskesi

Bira mayası ile yapılan bir maske, her yüz tipi için çok faydalıdır. Maskenin içeriği sayesinde cilt sıkılaşır, toksinlerden ve fazla yağdan arınır.
Akne Karşıtı 4 Ev Yapımı Yüz Maskesi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Akneye eğilimli ciltler, fazla yağdan, ölü derilerden ve toksinlerden arındırılmak için özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir diğer deyişle, akne problemi yaşayan kişiler, ciltlerini arındırmak ve dezenfekte etmek için özel ürünler kullanmak zorundadırlar. Bu makalede ise, tamamen doğal malzemelerle evde nasıl akne karşıtı yüz maskeleri hazırlayacağınızdan bahsedeceğiz.

Kimyasal içerikli ürünleri unutun! Bu tarz ürünler, hassas cildiniz için uzun vadede fazla hasara yol açabilirler. Tamamen doğal malzemelerin sizin için yapabileceklerini keşfetmenin zamanı geldi.

Akne Karşıtı Yüz Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Akne karşıtı yüz maskeleri haftada bir kez uygulanır. Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, iki defaya çıkarabilirsiniz.

  • Yüzünüzü güzelce yıkayın ve az miktarda tuz veya şekeri dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın, cildinizi ölü derilerden arındırın. Yağlı bölgelere yoğunlaşın ve halihazırda akne bulunan noktaları çizmemeye özen gösterin.
  • Yüzünüzü su ile durulayın ve ardından kurulayın.
  • Göz ve çevresi hariç, maskeyi tüm yüzünüze uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin.
  • Sonrasında yüzünüzü yıkayın, kurulayın ve hemen yağsız bir losyon yardımı ile nemlendirin. Örneğin; jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu malzemeler yağlı yapılarına rağmen diğer alternatiflerden daha az yağ barındırırlar.
  • Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, sadece az miktarda aloe vera uygulayın.

Aloe Vera ve Limon

Aloe vera, nemlendirici ve iyileştirici özellikleri ile bilinir. Eczane ve aktarlarda genellikle jel olarak satılmaktadır. Ancak biz evinizde küçük bir aloe vera bitkisi bulundurmanızı tavsiye ederiz çünkü bu şekilde, yaprak saplarından birini keserek bitkinin en doğal formundan faydalanma şansınız olacaktır.

Bir sapı soyun ve içindeki jeli çıkarın. Sonra, cilde zarar verebilecek herhangi bir içerikten kurtarmak amacıyla jelatin kütlesini güzelce yıkayın.

Bu maske ayrıca limon da içermektedir. Limon, cildinizi temizlemek ve fazla yağdan arındırmak için birebirdir.

Nasıl Hazırlanır?

  • Doğal aloe vera jeli ile limon suyunu karıştırın. Eğer kullandığınız limon organik ise karışıma az miktarda limon kabuğu da ekleyebilirsiniz.
  • İki malzemeyi çırpın ve maske olabilecek doğru kıvamı bulana dek biraz daha limon suyu veya aloe vera jeli ekleyin.
limon kabuğu

Yeşil Kil

Kil, yüzyıllardır organizmamızdaki toksinlerin atılması amacı ile uygulanan harika bir tedavi yöntemidir ve içeriğinde birçok mineral barındırır. Bu malzemeyi hem sağlık hem de güzellik bakımınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz, ağrı ve şişlikten kurtulmak için bile kullanabilirsiniz. Antik çağlarda insanlar doğrudan çamur uygulamaktaydılar, ancak günümüz koşullarında, bir aktardan veya eczaneden almanızı tavsiye ederiz.

Kil, akne ile savaşta çok etkilidir çünkü şişliği azaltıcı ve akneye sebebiyet veren zararlı maddelerden arındırıcı özelliklere sahiptir.

Nasıl Hazırlanır?

  • Yeşil toz halindeki kil ile ılık suyu karıştırın. Bir litre suyu, karışım sürülebilir kıvama gelinceye kadar, azar azar ilave edin. Ancak dikkat edin fazla sulu olmasın.
  • Uygulamak için cam, ahşap ya da seramik eşyalar tercih edin, metal veya plastik olanlardan kaçının.
kil maskesi

Yoğurt ve Çay Ağacı

Bu maske, bu iki içerik sayesinde aşırı yağlı cilt tipini düzenlemek açısından idealdir.

Yoğurt, cildi yağlandırmadan nemlendirir; normal cilt tipini kurutmaz ve sıcak havalarda da ferahlatır.

Diğer taraftan ise çay ağacı yağı, son zamanlarda, her tip enfeksiyon ile savaşta sık sık tavsiye edilmektedir.

Bu maske için oran: bir kap doğal (şekersiz, tatlandırıcısız ve boyasız) yoğurda 15 damla çay ağacı esansı yağı şeklindedir.

Bira Mayası ve Yumurta Beyazı

Bu ilginç maske tüm cilt tipleri için (özellikle de yağlı ciltler) iyi gelen iki malzemenin karışımından oluşmaktadır.

Bira mayası, ciltte biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve silikon gibi mineraller açısından zengindir. Silikon, cildinizin sıkı ve genç görünmesi için olmazsa olmaz bir mineraldir.

Diğer yandan yumurta beyazı, cildinizden fazla yağı arındırırken bir yandan da onu sıkılaştırır.

Nasıl Hazırlanır?

  • Gerekli kıvama ulaşana dek iki malzemeyi karıştırın.

Bu karışımda yumurta sarısını kullanmayacağız ancak kuru ciltler için hazırlanacak maskelerde yumurta sarısını katarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Akne karşıtı yüz maskeleri olarak dört tane ev yapımı maske tarifi verdik. Deneyin ve farkı siz de görün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.