Dermatolog Ziyaretlerini İhmal Etmemek İçin 5 Sebep

Hepimiz arada bir dermatoloğa görünmeliyiz. Problem, bazen cildin sadece estetik bir organ olduğuna inanmamızdır.
Dermatolog Ziyaretlerini İhmal Etmemek İçin 5 Sebep
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İnsan vücudu o kadar gizemli ve karışıktır ki, cildimizde değişiklikler hissetmeye başladığımızda kendimizi sıklıkla şu soruyu sorarken buluruz “Dermatolog ziyareti zamanı geldi mi?”.

Örneğin, cilt problemlerinin saçlarda negatif reaksiyonlara neden olduğunu, stres ve kötü beslenme gibi faktörlerden dolayı da mukusun gelişmesine neden olduğunu biliyoruz.

Dahası, uzun süre güneşe maruz kalma ve çevre kirliliği, dermatolog ziyaretini programımıza dahil etmemiz gerektiğini gösteren iki nedendir. Bu sebeplerin yanı sıra dermatoloğu ziyaret etmenizin başka sebepleri olduğunu da yakında öğreneceksiniz.

Çoğu durumda, aslında bir dermataloğa görünmemiz gerekirken, genelde yanlış doktora gideriz. Örneğin, ebeveynler genelde çocuklarının bir sorunu olduğunda sadece çocuk doktoruna gitmeyi düşünür, fakat bazı durumlarda aslında çocuk doktoruna değil dermatoloğa ihtiyaç vardır.

Aşağıda size dermatoloğu ziyaret etmeniz gerektiğini gösteren nedenleri anlatacağız.

1. Eğer saçlarınız dökülüyorsa, bir dermatoloğa görünmelisiniz

sac dokulmesi

Saç, birçok insanın güzelliğine güzellik kattığına inandığı fiziksel bir özelliktir. Boyu ya da rengi ne olursa olsun, saç genellikle karşı tarafın dikkatini çeken bir unsurdur.

Bununla birlikte, son zamanlarda aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle karşılaştıysanız, en kısa sürede bir dermatolog ziyaret etmeniz gerekir:

  • Sabah uyandığınızda yastık üzerinde tutam tutam saç buluyorsanız
  • Saçınız sağlıklı parlaklığını kaybettiyse
  • Saç tutamlarınız elinizi saçlarınızın arasından geçirdiğinizde kopuyor ve dökülüyorsa
  • Saç kökleriniz her gün daha çok yağlanıyorsa

Bazı durumlarda, saç derisinde veya glandüler bir probleminiz olup olmadığını görmek için endokrinologu ziyaret etmeniz de gerekebilir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni

2. Yaralarınızın iyileşmesi uzun zaman alıyorsa

yara

Düştüyseniz veya bir şeyden dolayı canınız yandıysa küçük bir yaranız olabilir, fakat normalde bu hızla iyileşmelidir. Ama, iyileşme süreci bazı insanlar için o kadar da hızlı değildir. Aslında, bazı insanlar, bazı yaraların iyileşmesi için haftalarca ve hatta aylarca bekleyebilirler.

Bu, cildinizin size neler olduğunu bulmanızı söyleyen bir uyarısıdır. Bir dermatologla görüşmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için, daha sonra kabuklara dönüşen kan lekelerinin neye benzediğine dikkat edin. İyileşmeye başladıklarında eğer tekrar kanamaya başlarlarsa bu yaralarınızı görmezden gelmemeniz çok önemlidir.

Eğer yukarıda belirtilen durumla karşılaşıyorsanız, cildinizle ilgili bir sorundan daha fazlasına sahip olma ihtimaliniz olabileceği için dermatolog ziyaretini öneririz. Örneğin, yukarıdaki örnek diyabetin veya başka hastalıkların bir işareti olabilir.

Aynı zamanda bir dermatologun yanı sıra başka bir uzmanı ziyaret etmeniz gereken durumlar olduğunu da unutmayın.

3. Yeni bir “ben” bulduysanız

ben

Benler, doğanın bize verdiği küçük süslemelerdir. Çocukların daha tatlı görünmelerini sağlarlar, dudak üstünde veya yanakta bulunarak da erkekleri ve kadınları daha seksi yaparlar. Hatta, bazı insanlar daha seksi ve güzel görünmek için ben çizebiliyorlar.

Bununla birlikte, bütün benler düşündüğümüz kadar pozitif değildir. Örneğin, daha önce sahip olmadığınız bir beniniz olduğunu fark ederseniz, bunu dermatoloğu ziyaret etmek için bir işaret olarak almalısınız.

4. Kırılgan, kuru veya pul pul dökülen tırnaklarınız varsa

tirnak

Kadınların ve erkeklerin, onlarla birlikte her yere taşıdıkları bir sunumları vardır: tırnakları. Bunun nedeni, tırnaklarımızın kendimize nasıl baktığımızı ve hatta kendimizi nasıl beslediğimizi yansıtmasıdır.

Bir başka deyişle, tırnaklarımız başkalarına bizim hakkımızda birçok konuda bilgi verir, bir iş ararken veya sağlığımızı değerlendirirken çok önemli olabilir.

Belki tırnaklarınız her zaman kırılgan, pul pul dökülen veya donuk olmuştur ya da belki de daha yeni bu şekilde görünmeye başlamışlardır. Bu semptomlar, sağlık sorunlarınız olabileceğinin işaretidir.

Bu nedenle, tırnaklarınızın niçin böyle olduğu konusunda size açıklık getirebileceğinden, güvenilir bir profesyonel dermatolog ziyaretinde bulunmanız gereken an budur.

5. Genital bölgenizde kaşınma varsa

genital bolge

Bu listede aslında dermatologun ziyaret edilmesi için en önemli ve şaşırtıcı sebep de bu sonuncudur. Bunun nedeni, genellikle jinekologlarımızın ve ürologlarımızın genital bölgede olup bitenleri anlamaktan sorumlu olduğunu düşünüyor olmamızdır.

Fakat, bazen genital bölgede mantar veya bir çeşit cilt enfeksiyonu yaşayabiliriz; bu da, dikkatli bir şekilde bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Bu konuyla ilgili olarak, bazı dermatologlar, en yaygın görülen durumun lichen schlerosus olduğu konusunda hemfikirdirler. Bu kaşıntıya sebep olan bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde, bu durum skuamöz hücreli karsinoma dönüşebilir.

Olabilecek tek durum bu olmamasına rağmen, en yaygın olanlardan birisidir. Tıpkı kelimelerimizi kullanarak hissettiğimiz şeyleri ifade ettiğimiz gibi, cildimiz de vücudumuzda olup bitenleri açığa çıkarma yeteneğine sahiptir. Bu yüzden bize verdiği işaretlere dikkat etmeliyiz.

Cildimizin en büyük organımız olduğunu unutmamalıyız ve cildimizde olup bitenleri hafife almamalıyız. Saç ve tırnaklarımıza da dikkat etmeliyiz, bunlar da aynı zamanda cilde bağlıdır.

Organlarınızda sorunlar varsa, cildinize dikkat ederek bu problemleri tespit edebilir ve hemen bir dermatolog ziyareti planlayabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Mükemmel Bir Cilt İçin Dermatologlar Ne Öneriyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mükemmel Bir Cilt İçin Dermatologlar Ne Öneriyor?

Mükemmel bir cilt istiyor, fakat ona nasıl sahip olacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazıda, mükemmel bir cilt için beslenme sırlarını inceleyeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.