Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 7 Ev Yapımı Doğal Peeling

Siyah noktalardan kurtulmak için bu doğal peeling'leri uygulamadan önce, cildinizin bunlar için uygun olup olmadığını bilmeniz tavsiye edilir. Ayrıca, hiçbir yan etkiye maruz kalmayacağınızdan emin olmanız gerekir.
Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 7 Ev Yapımı Doğal Peeling
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Yazan ve doğrulayan diyetisyen Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2020

Siyah noktalar estetikle ilgili bir cilt problemidir. Ne yazık ki siyah noktalardan kurtulmak oldukça zordur. Fakat kirleri temizlemek ve siyah noktaların oluşumunu önlemek için düzenli olarak peeling yapabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmak, temiz ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için bu 7 ev yapımı doğal peelingi keşfedin.

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar, hücrelerin oksidasyonu nedeniyle tıkanan gözeneklerin bir sonucudur. Özellikle çene ve burun bölgelerinde sebum ve melanin üretimi, açık gözenekleri tıkamaktadır.

Bu ise yağ bezinin temizlenmesini engeller. Sonuç olarak, yağ bezi kirlenir ve en sonunda siyah rengini alır. Siyah noktaların oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin:

 • Çevre kirliliği
 • Toz
 • Makyaj ve diğer kozmetik ürünler
 • Hormonlar
 • Fazla yağ
 • Cildin yeterince temizlenmemesi
 • Zararlı yağlar içeren bir beslenme şekli

Siyah Noktalardan Kurtulmak için 7 Ev Yapımı Doğal Peeling

Bu makalede, siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz 7 doğal peelingi önereceğiz. Bu peelingler ile cildinizi temiz tutabilirsiniz.

1. Deniz Tuzu

deniz tuzu

Ayrıca, önemli miktarda mineral antiseptik nitelikler sağlar. Deniz tuzu peelingi, yağlı ciltler, karma ciltler ve akne için mükemmel bir çözümdür. Ancak, daha hassas ciltler veya çok kuru ve olgunlaşmış ciltler için tavsiye etmiyoruz.

2. Şeker

esmer şeker
Her türlü ciltte kullanılabilir.
 • Peelingi yağ ile birleştirerek siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda, bu şekilde cildiniz de derinlemesine temizlenir.

3. Kahve telvesi

bir avuç kalp kahve
birçok şey için kullanılabilir.

Buna ek olarak, size önereceğimiz yeni bir kullanımı da vardır. Cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmak için de kahve telvesi ile bir peeling yapabilirsiniz.

Kahve telvesinin pürüzlü yapısı cildiniz için mükemmeldir. Cildinizi derinlemesine temizler; fakat tahriş etmez. Kafein içeriği sayesinde, yüzü yorgun veya şişmiş görünen kişiler için de yararlıdır.

4. Karbonat

bir kase karbonat

Evde bulabileceğimiz bir diğer harika ürün ise karbonat veya sodyum bikarbonattır. Şanslıyız ki, kozmetik ve sağlık ile ilgili birçok kullanım alanı vardır. Pürüzlü dokusu ve alkali gücü, göze hoş görünmeyen siyah noktalardan kurtulmak için mükemmel bir peeling olmasını sağlar.

 • Sadece haftada bir kez kullanılmasını öneririz.
 • Etkilerini artırmak için bir damla elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu, pH’ınızı dengeleyecek ve cildinize daha çok fayda sağlayacaktır.

5. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi
cildiniz hassas ve yumuşak ise siyah noktaları yok etmek için kullanılabilecek en iyi peelingtir. 

Ayrıca yulaf ezmesi çok aşındırıcı değildir. Böylece tahriş etmez ve cildinizin kızarmasına neden olmaz. Yulaf ezmesini peeling olarak kullanmak için öğütmeniz ve su ile karıştırmanız ve macun haline getirmeniz gerekir. Cildi temizlemenin yanı sıra, maske olarak da 15 dakika kadar cildinizde bekletebilirsiniz.

6. Domates

domates bakan kadın
enzimatik bir peeling için en hafif seçenektir.
 • Yüzünüzü sadece bir dilim domates ile ovalayın ve sonrasında kuruması için birkaç dakika bekleyin.
 • Ardından yüzünüzü bol su ile yıkayın.

7. Ananas

ananas ve dilimleri
Ananas, enzimleri sebebiyle peeling için güçlü bir alternatifidir.
 • Uygulanışı domates ile aynıdır.
 • Yüzünüzde 5 dakikadan fazla bekletmemelisiniz.

Sonucunda temiz, yumuşak ve parlak bir cilt elde edebilirsiniz. Denedikten sonra biraz kaşıntı hissederseniz bu konuda endişelenmemelisiniz. Birkaç dakika içinde yüzünüzü yıkayabilir ve muhteşem sonucu görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Siyah Noktalardan Kurtulmanın 5 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Siyah Noktalardan Kurtulmanın 5 Yolu

Siyah nokta en yaygın cilt sorunlarından biridir ve özellikle alın, burun, çene bölgesinde gözeneklerin kapanması sonucu ortaya çıkar.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.