Kronik Yorgunluk ile İlgili Olabilecek 5 Belirti

Kronik yorgunluktan muzdarip olabilir misiniz? Son 6 aydır baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve yorgun olduğunuz halde uyuyamamak gibi durumları yaşıyorsanız bir uzmana görünün.
Kronik Yorgunluk ile İlgili Olabilecek 5 Belirti

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kronik yorgunluk yaşadığınıza dair bir şüpheniz mi var? Peki semptomların ne olduğunu biliyor musunuz? Kronik yorgunluk sendromu, dinlenmeyle birlikte geçmeyen ve hatta yeterli uykuyu aldığınız halde aşırı fiziksel ve zihinsel yorgunluk hissetmek ile karakterize edilir.

Bu tür yorgunluklarla ilgili bir başka problem ise, herhangi bir fiziksel aktivite yaptığınızda daha da kötüleşmesidir. Kronik yorgunluk sendromuna neyin sebep olduğu konusunda hala bir fikir birliği yoktur.

Bu durumda aktivitelerinizi önemli ölçüde azaltırsınız ve günlük hayatınız bundan etkilenir. Ne yazık ki, sendrom sıklıkla gözden kaçar ve diğer rahatsızlıklarla karıştırılır. Bu durum, bu rahatsızlığa sahip olan insanların yanlış anlaşıldığı ve izole edildiği düşüncesine itebilir.

Bununla birlikte kişinin yaşından, ırkından, nerede yaşadığından veya başka herhangi bir kişisel özelliğinden bağımsız olarak herkesin bu sendromu yaşama ihtimali vardır. Bugün, en yaygın semptomlardan bazılarına göz atarak konuya ışık tutmak istiyoruz.

1. Kronik Yorgunluk Semptomları: Aşırı derecede yorgun hissedersiniz

yorgun uykusu gelmiş kadın

Bu semptom uzun bir çalışma gününden sonra normal olan bir yorgunluk değildir. Vücudunuzdaki her kemik ve kasta oluşan tam bir tükenme hissidir. Herhangi bir zihinsel ya da fiziksel aktivite yapmanızı neredeyse imkansızlaştırır.

Bu bozukluğun hayatınızı devralmasına izin verirseniz, kendinizi obezite ve bununla birlikte ortaya çıkan durumlar gibi diğer sorunlarla uğraşırken bulabilirsiniz.

2. Uyumak ve uykuya dalmakta ki problemler

Kronik yorgunluk sendromunun başka bir semptomu, çok yorgun olmanıza rağmen uykuda ciddi problem yaşamanızdır. Bu durumda, sizi iyi bir gece uykusundan alıkoyan bir alarm gibi olursunuz.

Ayrıca, uyandığınız zaman hiç uyumamış gibi hissedersiniz. Uykuya dalmanıza yardımcı olmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz; ancak kronik yorgunluğunuz varsa, bu yöntemler çok fazla işe yaramaz.

Mutlaka göz atın: Huzurlu Bir Uyku İçin 5 Çay

3. Konsantre problemi

Yorgunluk sadece fiziksel değildir; aynı zamanda zihinseldir. Kronik yorgunluk ile unutkan ve dalgın olursunuz ve bazı basit şeyleri hissetmekte zorlanırsınız. Bu semptomları bir süreden beri yaşıyorsanız, diğer semptomları da yaşayıp yaşamadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

4. Sosyal izolasyon

yalnızlık sosyal izolasyon

Kronik yorgunluğunuz olduğunda, aile toplantıları ve arkadaşlarla dışarıya çıkmak gibi sosyal yükümlülükler birer angarya haline gelmeye başlar. Böylece, muhtemelen bunlardan kaçınırsınız, ertelersiniz veya tamamen iptal edersiniz. Bu ise depresyona yol açabildiği için başka duygusal bozukluklara da sebep olur.

5. Uzun süreler boyunca ayakta duramazsınız

Kronik yorgunluk sendromunun bir başka belirtisi, hissettiğiniz yorgunluğun gittikçe kötüleşmesidir. Ayrıca, ayakta durduğunuz zaman beyninize giden kan akışı azalır. Bu özellikle iş yerinde tüm gün ayakta durması gerekenler için büyük bir sorundur.

6. Tekrarlayan ağrı

baş ağrısı olan kadın

Kronik yorgunluğun en rahatsız edici semptomlarından biri de vücudunuzun çeşitli yerlerinde tekrar eden ağrılardır:

Ağrının tanımlayıcı özelliklerinden biri, enflamasyon veya bir incinme sonucu olmamasıdır.

7. Kas zayıflığı

Ek olarak, kas zayıflığı kronik yorgunluğun başka bir belirtisidir ve genellikle bacaklarda ve kollarda hissedilir. Uzun mesafeler yürümek ya da hafif eşyaları kaldırmak neredeyse imkansızdır.

8. Ateşlenmek

Herkes bu semptomu yaşamaz. Ancak kronik yorgunluğu olan bazı insanlarda ateşlenme olabilir. Şunu unutmamalısınız ki; ne olduğunu bilmiyor olsanız bile, her ateşlenme yaşadığınızda vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini bilmelisiniz.

9. Ruh halinde değişiklikler

değişen ruh hali

Sinirlilik veya kafa karışıklığı, kronik yorgunluğun en yaygın belirtilerinden biridir. Bunun nedeni, diğer semptomların sizi sinirlendirdiğini veya bunaldığınızı hissettirmesidir ve bu durum ruh hali değişimlerinde kendini gösterir.

Kronik yorgunluğu teşhis etmek

Gördüğünüz gibi, kronik yorgunluk belirtileri çok geneldir ve diğer problemlerdeki belirtilere benzer. Bu nedenle, uzmanlar genellikle kronik yorgunluğu düşünmeden önce fibromiyalji veya depresyon gibi hastalıkları dikkate alarak başlar.

Bu nedenle doktorunuzla konuşurken fark ettiğiniz tüm semptomları olabildiğince fazla ayrıntıyla, çok dikkatli bir şekilde açıklamalısınız. Bu belirtileri yaşadığınız sürenin uzunluğuna özellikle dikkat edin; çünkü kronik yorgunluktan söz ederken, belirtiler en az 6 aydır mevcut olmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Biblioteca Nacional de Medicina de los EE.UU. Síndrome de la fatiga crónica. [Internet] (Consultado el 27/10/2018). Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/chronicfatiguesyndrome.html.
  • Medicinas Alternativas. Estrés y fatiga crónica: Terapias naturales para la curación integral. Ediciones LEA.
  • Miguel Ángel Almodovar Martín. Fibromialgia y síndrome de fatiga crónica. Ediciones Nowtilus S.L., 2011.
  • Ferré A. Síndrome de fatiga crónica y los trastornos del sueño: relaciones clínicas y dificultades diagnósticas. Neurología. 2018;
  • Lehman AM, Lehman DR, Hemphill KJ, Mandel DR, Cooper LM. Illness experience, depression, and anxiety in chronic fatigue syndrome. J Psychosom Res. 2002;52(6):461-465. doi:10.1016/s0022-3999(02)00318-5

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.