Doğal Tedavilerle Ruh Halinizi İyileştirmek

Ruh hali ve zihin durumundaki değişiklikler genelde beslenme yetersizliklerinin sonucudur. Bunlardan kaçınmak için, sağlıklı ve dengeli bir beslenme sürdürmenin yanı sıra, hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak önemlidir.
Doğal Tedavilerle Ruh Halinizi İyileştirmek

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Eğer asabi ve huysuz hissediyor, çevrenizdeki herkesle tartışıyor ve her küçük şeyin sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, belki de iyi beslenmiyorsunuzdur. Bu stres seviyelerinizi yükseltebilir. Ayrıca daha iyi bir uyku için de gereklidir. Aşağıdaki yazımızda, doğal tedavilerle ruh halinizi iyileştirmek için bazı tavsiyeler de bulunacağız.

Ruh halimizin günlük yaşamımıza çok büyük etkisi olabilir. Böyle olması da normaldir, çünkü bu durum düşüncelerimizi, gerçekleşen şeyleri algılayış biçimimizi, başkaları ile ilişkimizi vs. değiştirir.

Bu yüzden, olumlu ve iyi bir ruh hali içinde olmak size günlük yaşamınızda çok yardımcı olabilir.

Eğer kendinizi çok kayıtsız hissediyorsanız, hiçbir şey yapmak için heyecan duymuyorsanız, asabiyseniz, ortada hiçbir sebep yokken üzgünseniz, yorgunsanız, yataktan kalkmaya isteğiniz yoksa ya da herkesle tartışma isteği duyuyorsanız, belki de bazı ev tedavilerinden yararlanmanın vakti gelmiş demektir.

Ruh halinizi iyileştirmek için ipuçları ve doğal tedaviler

Egzersiz yapın

egzersiz yapan kadın

Neden bu ilk tavsiyemizdir? Çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı ile kötü ruh halinin başa baş gittiği kanıtlanmıştır. Spor yapmak, özellikle de dışarıda, ruh halimizi iyileştirmek için mükemmel bir çözümdür.

Biriken olumsuz duyguların hepsinden kurtulursunuz, gerginlik ve stresi azaltırsınız, zihinsel olarak değil, fiziksel olarak yorgun hissedersiniz. Bunlar da yetmediyse ayrıca kilo verebilir, kolesterolünüzü düşürebilir ve kalp sorunlarından kaçınabilirsiniz.

Günde en az yarım saat egzersiz yapın. Kendinizi disipline ettikten sonra, gerçekten zevk aldığınız şeyi yapmayı seçebilirsiniz ve bu da sizi mutlu eder. Siz karar verin!

Bunu da okuyun: Stresi azaltan 9 gıda

Sarımsak çiğneyin

Sarımsak birçok şey için mükemmel bir ev ilacıdır. Günlük yemeklerinize eklemek konusunda iki kere düşünmeyin.

Eğer bu fikir hoşunuza gittiyse, güne başlamak için gereken en iyi enerjiyi verecek bir ev tedavisi hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 150 gram sarımsak
 • 1/2 bardak bal (150 -170 g)
 • Elma sirkesi
 • Damıtılmış su

Hazırlanışı

 • Sarımsağın kabuklarını soyun, iyice doğrayın ve bir kaba koyun.
 • Eşit miktarlarda sirke ve damıtılmış suyu sarımsakların üstü örtülene kadar ilave edin.
 • Kapağını iyice kapatın ve dört gün süreyle karanlık bir yerde bekletin.
 • Bu süreden sonra süzün ve bal ekleyin.
 • Yemeklerden önce bir kaşık tüketin.

Yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapın

kitap okuyan kadın

Enstrüman çalmakta, şiir yazmakta ya da resim yapmakta mı iyisiniz? Eğer öyleyse bu hobileri gerçekleştirdiğinizden emin olun!

Belki kitap okumayı veya çocuğunuzla oynamayı tercih ediyorsunuzdur. Sizi mutlu eden her şey kabuldür: eşiniz için leziz bir akşam yemeği hazırlamak, spaya gitmek veya harika bir küvetin tadını çıkarmak, bir müzeye gitmek veya çimlerin üzerinde çıplak ayakla yürümek.

Önemli olan rutininizden kurtulmanız, zihninizi temizlemeniz ve mutlu olmanızdır.

Sekiz saat aralıksız uyuyun

Uyku eksikliği kötü ruh halinin, stresin ve depresyonun ana nedenlerinden biridir. Her gece yeterince uyuyamıyorsanız, ertesi sabah karşınızdaki her şeye ve herkese tepki verme olasılığınız daha yüksektir, özellikle de hoşunuza gitmeyen bir şekilde konuşuyorlarsa (veya düşünüyorlarsa).

Günde 8 saat uyku çekmeye çalışın ve mümkünse günün ortasında kısa bir siesta da deneyin. Pazartesiden cumaya kaçırdığınız tüm uykularınızı hafta sonu geri kazanmaya çalışmayın. Yorgunluk ve bıkmışlık birikerek ilerlerken, dinlenme bu şekilde çalışmaz, unutmayın.

Cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya çalışın.

Ruh halinizi iyileştirmek için ev yapımı enerji içeceği yapın

Bu, ruh halinizi iyileştirmek için iyi bir seçenektir, tamamen ev yapımıdır ve hazırlanışı çok kolaydır. Nasıl hazırlayacağınızın notunu alın.

Malzemeler

 • 1 adet portakalın suyu
 • 1 dilim ananas
 • Yarım muz
 • 1 yemek kaşığı buğday veya yulaf tohumu (10 g)

Hazırlanışı

 • Homojen bir karışım elde edinceye kadar bütün malzemeleri karıştırın.
 • Sabah ilk iş olarak aç karnına için.
 • Sıcaksa, karıştırdığınızda buz küpleri de ekleyebilirsiniz.

Ruh halinizi iyileştirmek için meyveler ve otlardan bir meyve suyu hazırlayın

elmalı smoothie

Yediğiniz ve içtikleriniz ruh halinizi düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu tarif, kışın depresyon ve kederin daha yaygın olma eğilimi gösterdiği bir dönemde sizin için çok etkili olacaktır.

Malzemeler

 • 3 bardak mineral suyu (750 ml)
 • 1 adet elma
 • 1 bardak dolusu üzüm (200 g)
 • 1 adet limon
 • 2 yemek kaşığı passiflora (20 g)

Hazırlanışı

 • Tüm malzemelerle bir smoothie hazırlayın ve kahvaltıdan önce için.
 • Hepsini içemediyseniz buzdolabında saklayıp daha sonra da keyfini çıkarabilirsiniz (örneğin işten eve döndüğünüzde).

Besin maddeleri ile ruh halinizi iyileştirmek

Bazı besin maddelerinin yokluğunun kötü ruh hali ve asabiyete sebep olabileceğini biliyor muydunuz? Bu kanıtlanmıştır.¹ Bu nedenle, aşağıdaki besin maddelerinden daha fazla tüketmeniz iyi bir fikirdir:

Selenyum

Bu maddeyi tam tahıllardan, belirli balıklardan (somon ve berlam gibi), tohumlardan ve sarımsaktan alabilirsiniz.

Demir

Demir eksikliği anemiye neden olur ve bu durum da ruh halini etkiler. Her hafta mercimek ve diğer baklagillerden tüketin.

Omega 3

Omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı, somon, ton balığı ve berlam gibi yağlı balıklardır. Haftada üç kez yiyin ve her zaman buğulanmış veya ızgarayı tercih edin, kızartmayı değil.

B vitamini

B vitamini, sinir sisteminizin düzgün çalışması için gereklidir. Ayrıca metabolizmanızı iyileştirmeye de yardımcı olur. B vitaminini mercimek, ıspanak, tohum, tahıl gevreği ve balık yiyerek alabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.