Evde Limon Çekirdeği Filizlendirmek

Evde Limon Çekirdeği Filizlendirmek

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Limonlar hem mutfak hem de sağlık alanında çeşitli şekillerde kullanılabildiğinden, dünya çapında en değer verilen narenciye meyvelerden birisidir. Bu yüzden limon çekirdeği filizlendirip bu güzel meyveyi doğal şekilde edinmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca limonu çok kolay yetiştirebilirsiniz ve neredeyse her mevsim kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta eğer bahçenizde yeterince yer varsa, limon çekirdeklerini filizlendirip yetiştirebilirsiniz.

Limon ağaçları sadece açık havada çiçek verir, özellikle sıcak ve güneşli iklim severler. Limon ağacı bakımı çok kolay bir bitkidir, meyveler olgunlaştığında onları toplamak için bir bahçıvandan yardım almanıza da gerek yoktur.

Limon ağacı yetiştirmenin en kolay yolu, canlı bir limon ağacının kökünden bir dal kesmektir; ancak bunu bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden bu yazımızda size limon çekirdeklerini nasıl filizlendirebileceğinizi anlatacağız.

Bu hem çok keyifli hem de mükafatlı bir iştir ancak unutmayın, ağacınızın meyve vermesi 3 ila 6 yıl sürebilir. Hazır mısınız?

Limon çekirdeği filizlendirmek için gerekli malzemeler

Limon çekirdeklerini önce bir saksıya ekip filizlendirip daha sonra bahçenize ekebilirsiniz. Bu çok uzun sürse de sonuçları beklediğinize değecek.

İhtiyacınız olanlar:

Bir limon

kesilmiş limon

Limon çekirdeklerini filizlendirebilmek için kullanacağınız limon %100 organik ve böcek ilacına maruz kalmamış olmalı. Organik olmayan meyveler genelde kısırdır ve ne kadar denerseniz deneyin yetiştirmeyi başaramazsınız.

Eğer kısıtlı bir alanınız varsa veya iklim çok da uygun değilse, meyer olarak bilinen limon türünü denemenizi öneriyoruz. Meyer genelde süsleme amaçlı kullanılan ufak bir limon türüdür.

Saksılar

Eğer çekirdekleri direkt bahçenize ekmeyecekseniz, altında süzme delikleri olan ufak bir saksı tercih edin. Limon genişliği derinlikten daha çok sever bu yüzden derin yerine geniş bir saksı bulmaya çalışın.

Toprak

toprak ve bahçe aletleri

Organik toprak ve doğal gübre kullanmaya çalışın.

Bol bol güneş ışığı

Limon ağaçlarının boş güneş ışığına ihtiyacı vardır özellikle de filizlenme aşamasında. Eğer çekirdekleri bir saksıya ektiyseniz, saksınızı bol güneş ışığı alan bir yere koyun.

Evde limon çekirdeği filizlendirme aşamaları

Adım 1

saksı ve toprak

İlk olarak toprağı saksınıza koyup nemli olacak şekilde ıslatın.

Adım 2

Saksının ağzı ile toprak arasında birkaç santimetre boşluk bırakın.

Adım 3

filizlenmiş limon çekirdeği

Limonu ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartıp, çekirdekleri ekşilikleri gidene kadar emin. Çekirdeklerin filizlenebilmesi için iyicene nemli olması gerekmektedir, unutmayın.

Adım 4

Toprağa 3 santimlik bir çukur açıp limon çekirdeklerini içine koyup üzerini toprakla örtün.

Adım 5

Bir sprey şişesine su doldurup sıkarak limon çekirdeği etrafındaki toprağı nemlendirin.

Adım 6

Toprağın nemini korumak için saksının üstünü hafif ve hava geçiren bir plastik ile kaplayın. Streç film veya minik delikler açılmış bir torba kullanabilirsiniz.

Adım 7

masa ve manzara

Saksıyı mümkün olan el bol güneş ışığını alabileceği sıcak bir yere yerleştirin.

Adım 8

Bu noktadan sonra toprağın sürekli nemli olduğundan emin olun. Çekirdeklerin direkt ısıya veya suya maruz kalmadığından emin olun çünkü bu onların çürümesine neden olabilir.

Adım 9

2-3 hafta geçtikten sonra limon çekirdeğinden çıkan filiz toprağın üstünde görünmeye başlayacaktır. Artık saksının üstündeki plastiği çıkartıp filizin daha iyi hava almasını sağlamalısınız.

Adım 10

limon ağacı

Bitkinizi her gün kontrol edin, böceklenmesini önleyin ve beslenmesi için bol bol doğal gübre kullanın. Yeterince büyüdüğünde saksıdan çıkartıp bahçenize ekebilirsiniz ve büyümesini orada takip edebilirsiniz.

İlk çekirdek her zaman filizlenmediği için, bir seferde pek çok çekirdek ekmenizi öneriyoruz; böylece bir limon ağacı filizlendirme şansınızı arttırırsınız.

Haydi siz de deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.