İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolu

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolu

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

En doğal yollarla vücuttaki tüylerden kurtulmanın yollarını keşfedin. Bu tekniklerle, istenmeyen tüyler daha kuvvetli bir biçimde yeniden çıkmak yerine zayıflayarak uzarlar.

Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yollarla hem bildiğimiz tüylerden kurtulma yöntemlerinin maliyetini düşürebilir hem de tahriş olma gibi yan etkileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Şeker ve Limon Yöntemi

istenmeyen tüyler

Bu tüylerden kurtulma yöntemi Mısır’da ve diğer doğu ülkelerinde antik çağlardan beri kullanılmaktadır ve ihtiyacınız olan tek şey şeker ve limon. Bu yöntem ağdaya oldukça benzerdir ama daha az acıtır, daha ucuzdur ve daha doğaldır. 

Bu yöntem için kullanacağınız şeker ezmesini bazı ülkelerde hazır yapılmış olarak satın alabilirsiniz. Ancak hazırlaması o kadar kolay ki nasıl yapıldığını öğrenmeye değer.

İhtiyacımız olan şeyler:

  • 2 bardak şeker
  • 1 adet limonun suyu
  • Su (limon suyu yeterli olmazsa)

Hazırlanışı:

  • Limon suyunu ve şekeri orta boy bir tencereye ya da güvece koyun. Limon suyu, şekeri tamamen kapatacak miktarda olmalıdır, değilse şekerin üzerine geçecek kadar su ekleyin.
  • Karışımı orta ateşte ısıtın, tahta bir kaşıkla şeker iyice eriyene kadar karıştırın. Gıda termometreniz varsa karışımın 115 dereceye geldiğinden emin olmak için ölçün.
  • Kaynamaya başlayınca ateşi kısın. Karışımın bala benzeyen açık altın bir renge ve kontrol edilebilecek bir yoğunluğa ulaşmasını bekleyin. Karışımın rengi çok koyuysa o halde yanmış demektir ve baştan başlamanız gerekecektir. Yüksek ateşte bir dakikadan fazla kaynamasına izin vermeyin.
  • Ateşten alın ve soğumaya bırakın.

Soğuduğu zaman, bu şeker ağdasını bildiğimiz ağdayla aynı şekilde uygulayabilirsiniz. İnce bir katman olacak şekilde ağda yapmak istediğiniz alana yayın ve hiç beklemeden tüylerin çıktığı yönün tersine doğru çekin.

Ağdanın çok fazla yapışmasını önlemek için talk pudrası kullanabilirsiniz. Uygulanacak olan alan temiz ve kuru olmalıdır.

Ağda işlemi bittiğinde cildinizi yumuşatması ve rahatlatması için nemlendirici ya da aloe vera jel sürebilirsiniz. Eğer ağda kalıntıları varsa o kalıntıları ılık su ile yıkayabilirsiniz.

İpek veya pamuk ipliği yöntemi

Tüyleri almanın ekonomik olduğu kadar doğal bir yolu da iplik kullanmaktır. Bu yöntem eskiden Hindistan’da ve Mısır’da kullanılırdı, hatta halen birçok kadın bu yöntemi uygulamaktadır.

ip

Bu yöntemi kullanmak için biraz beceri kazanmak gerekir. İlk seferde, bir bilene gidip bu yöntemi kullanarak tüylerinizi aldırmalı ve ilk elden görmelisiniz. Bir kez öğrendiğinizde, istenmeyen tüyler için iplik yöntemini hızlı ve acısız bir şekilde kullanabilir hale geleceksiniz. 

Bu yöntemde ipek iplik veya pamuk ipliği kullanılır. İp ikiye katlanır ve iki ucu da bağlanır. Dairesel hareketlerle istenmeyen tüyler köklerinden alınarak cildin tahriş olması önlenir.

İpi hazırlamak için uzunca bir parça kesin, ikiye katlayın ve döndürün. Ardından bu videodaki adımları izleyin.

Bu tip tüy alma yöntemlerinin en büyük avantajlarından biri de tüylerin yeniden büyümesinin 6 hafta kadar sürmesidir ve ağda ile yapıldığı zamandakinin aksine gittikçe daha da zayıflayarak çıkarlar. Yüz için de uygulanabilir.

Zerdeçal maskesi

zerdeçal

Tüyleri aldıktan sonra vücudunuza ya da yüzünüze uygulamak üzere bir zerdeçal maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu baharatın cilde birçok faydası vardır. Zerdeçal aynı zamanda tüyleri yüksek oranda zayıflatma özelliğine de sahiptir. O yüzden genel uygulamaya mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır.

Zerdeçalı suyla karıştırıp bir püre elde edin. Pürenin kıvamı zerdeçalın damlamasını önleyecek kadar yoğun olmalıdır. Ardından karışımı cilde sürüp 20 dakika bekletin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.