İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolu

İplikle tüyleri almak biraz maharet ister ama 6 haftaya kadar sonuç verir.

Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yollarla diğer alışılmış tüylerden kurtulma tekniklerinin maliyetini düşürebilirken, aynı zamanda da tahriş olma gibi yan etkileri de ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bu tekniklerle tüyler yeniden daha kuvvetli bir biçimde çıkmak yerine daha da zayıflayarak büyürler.

En doğal yollarla istenmeyen tüylerden kurtulmanın yollarını keşfedin, şeker ve limon kullanarak ya da çok basit bir ipek ya da pamuk uygulamasıyla yahut zerdeçalın tüyleri büyük ölçüde zayıflatma yoluyla.

Şeker ve Limon Yöntemi

Bu tüylerden kurtulma yöntemi Mısır’da ve diğer doğu ülkelerinde antik çağlardan beri kullanılmaktadır ve ihtiyacınız olan tek şey şeker ve limon. Bu yöntem de ağdaya oldukça benzer bir yöntemdir, ama daha az acıtır, daha ucuzdur ve daha doğaldır. 

Şu anda bazı ülkelerde hazır yapılmış şeker ezmesi satılmaktadır, ama bu ürünü hazırlaması o kadar kolay ki nasıl yapıldığını öğrenmeye değer.

İhtiyacımız olan şeyler:

  • 2 bardak şeker
  • 1 adet limonun suyu
  • Eğer limon suyu yeterli olmazsa biraz su ekleyin

Hazırlanışı:

  • Limon suyunu ve şekeri orta boy bir tencereye ya da güvece koyun. Limon suyu şekeri tamamen kapatacak şekilde olmalıdır, eğer değilse şekerin üzerine geçmesi için su ekleyin.
  • Karışımı orta ateşte ısıtın, tahta bir kaşıkla şeker iyice eriyene kadar karıştırın. Eğer pişirme dereceniz var ise karışımın 115 dereceye geldiğinden emin olmak için ölçün.
  • Kaynamaya başlayınca, ateşi kısın ve karışımın bala benzeyen açık altın bir renge ve kontrol edilebilecek bir yoğunluğa ulaşmasını bekleyin. Eğer karışımın rengi çok koyu ise o halde yanmış demektir ve baştan başlamanız gerekecektir. Yüksek ateşte bir dakikadan fazla kaynamasına izin vermeyin.
  • Ateşten alın ve soğumaya bırakın.

Soğuduğu zaman, bu şeker ağdası diğer bildiğimiz şekilde uygulanmaktadır. Ağdayı ince bir katman olacak şekilde alana yayın ve hiç beklemeden tüylerin çıktığı yönün aksi yönünde doğru çekin.

Ağdanın uygulanan alana çok fazla yapışmasını önlemek için talk pudrası kullanabilirsiniz. Uygulanacak olan alan temiz ve kuru olmalıdır.

Ağda işlemi bittiğinde cildinizi yumuşatması ve rahatlatması için nemlendirici ya da aloe vera jel sürebilirsiniz. Eğer ağda kalıntıları varsa o kalıntıları ılık su ile yıkayabilirsiniz.

agda

İpek veya koton iplik yöntemi

Tüyleri almanın en ekonomik yolu olduğu kadar şaşırtıcı ve doğal bir yolu ise iplik kullanmaktır. Bu yöntem eskiden Hindistan’da ve Mısır’da kullanılırdı, hatta halen birçok kadın bu yöntemi uygulamaktadırlar.

Bu yöntemi kullanmak bazı becerileri gerektirir ve ilk seferiniz ise eğer bir bilene gidip bu yöntemi kullanarak tüylerinizi aldırmalı ve ilk elden görmelisiniz. Bir kez öğrendiğinizde, bu iplik yöntemi çok hızlıca ve acısız bir şekilde yapılabilir. 

Bu yöntemde ipek veya koton iplik kullanılır, ipi ikiye katlıyoruz ve iki ucunu da bağlıyoruz ve dairesel hareketlerle tüyleri köklerinden alıyoruz, böylece cildi de tahriş etmemiş oluyoruz.

İpi hazırlamak için uzunca bir parça ipek veya koton ip kesin, ikiye katlayın ve döndürün, ve ardından da bu videodaki adımları izleyin.

Bu tip tüy alma yöntemlerinin en büyük avantajlarından biri de tüylerin yeniden büyümesinin 6 hafta kadar sürmesidir ve ağda ile yapıldığı zamandakinin aksine gittikçe daha da zayıflayarak çıkarlar. Yüz için de uygulanabilir.

ip

Zerdeçal maskesi

Tüyleri aldıktan sonra vücudunuza ya da yüzünüze uygulamak üzere bir zerdeçal maskesi hazırlayabilirsiniz, bu baharatın cilde yararları çok fazladır. Zerdeçal aynı zamanda tüyleri yüksek oranda zayıflatma özelliğine de sahiptir, o yüzden genel uygulamaya çok mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır. 

Yalnızca zerdeçalı damlamayacak bir halde olacak şekilde suyla karıştırıp bir püre elde edin ve bu karışımı cilde sürüp 20 dakika bekletin.

zerdecal